Հետևելով Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների ուղղությամբ առկա որոշակի տեղեկատվական հոսքերին և վերլուծելով վերջիններիս բուն նպատակը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է առանձին քաղաքական վերլուծաբաններին, ինչպես նաև սեփական շահը պետության անվտանգության շահերից վեր դասող անհատներին՝ զերծ մնալ ապատեղեկատվություն տարածելու անթույլատրելի գործելաոճից և զգուշացնում է, որ նման գործողությունները սպառնում են ՀՀ անվտանգությանը, խուճապ ստեղծում հանրության շրջանում և ընկալվում, որպես պետությունը թուլացնելու քողարկված նպատակ, ինչի համար սահմանված է քրեական պատասխանատվություն:
Հիմք ընդունելով հիշյալ իրողությունը՝ համապատասխան կոչով կրկին դիմում ենք մեր հարգելի քաղաքացիներին և զանգվածային լրատվության միջոցներին, որպեսզի զերծ մնան ինչպես վերոնշյալ մեկնաբանությունների, այնպես էլ չճշտված տեղեկությունների և ոչ պաշտոնական տեսանյութերի և լուսանկարների տարածումից:
Կոչ ենք անում չտրվել սադրանքներին, առաջնորդվել բացառապես պետական շահով և զերծ մնալ իրավիճակն ապակայունացնող, ներքաղաքական իրավիճակը սրող, հակառակորդի համար նպաստավոր և ձեռնտու փորձագիտական կամ այլ համանման մեկնաբանություններ կատարելուց:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն իր լիազորությունների շրջանակներում շարունակելու է ձեռնարկել իրավիճակից բխող անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ սոցիալական ցանցերում և այլ հրապարակային հարթակներում ակնհայտ կեղծ և Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, անվտանգությունն ու տարածքային անձեռնմխելիությունը կասկածի տակ դնող ապատեղեկատվության տարածումը չեզոքացնելու, նման տեղեկատվություն տարածող անձնաց հայտնաբերելու և համարժեք քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ մեր քաղաքացիներին խնդրում ենք զերծ մնալ կասկածելի հեռախոսազանգերին, հաղորդագրություններին և հարցումներին արձագանքելու դրսևորումներից:
Այս ամենով հանդերձ հորդորում ենք բացառապես առաջնորդվել «Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» ՀՀ Կառավարության որոշման պահանջներով:

Following the existing certain information flows in the direction of the military actions unleashed by Azerbaijan and analyzing their true purpose, the National Security Service of RA once again urges separate political analysts, as well as individuals who put their own interests above the interests of the state security, to refrain from the unacceptable modus operandi to spread disinformation, and warns that such actions threaten the security of RA, cause panic in the society and are perceived as a hidden goal of weakening the state, for which criminal liability is established.
Based on the above-mentioned reality, we once again address a corresponding call to our esteemed citizens and mass media to refrain from sharing both the above-mentioned comments and from disseminating unverified information, as well as unofficial videos and photos.
We call on not to succumb to provocations, to be guided exclusively by the interests of the state and to refrain from expert or other similar comments that destabilize the situation, aggravate the domestic political situation, are favorable and beneficial to the enemy.
The National Security Service of the Republic of Armenia, within the scope of its powers, will continue to take necessary measures arising from the situation to neutralize the dissemination of disinformation on social networks and other public platforms that is clearly false and calls into question the sovereignty, security and territorial integrity of the Republic of Armenia, to identify persons disseminating such information and to apply appropriate criminal-legal measures.
At the same time, we ask our citizens to refrain from responding to suspicious phone calls, messages and requests.
Moreover, , we urge to be guided exclusively by the requirements of the Decree of the RA Government “On the declaration of martial law in the Republic of Armenia”.