Հետևելով Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների ուղղությամբ առկա որոշակի տեղեկատվական հոսքերին և վերլուծելով վերջիններիս բուն նպատակը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է առանձին քաղաքական վերլուծաբաններին, ինչպես նաև սեփական շահը պետության անվտանգության շահերից վեր դասող անհատներին՝ զերծ մնալ ապատեղեկատվություն տարածելու անթույլատրելի գործելաոճից և զգուշացնում է, որ նման գործողությունները սպառնում են ՀՀ անվտանգությանը, խուճապ ստեղծում հանրության շրջանում և ընկալվում, որպես պետությունը թուլացնելու քողարկված նպատակ, ինչի համար սահմանված է քրեական պատասխանատվություն:
Հիմք ընդունելով հիշյալ իրողությունը՝ համապատասխան կոչով կրկին դիմում ենք մեր հարգելի քաղաքացիներին և զանգվածային լրատվության միջոցներին, որպեսզի զերծ մնան ինչպես վերոնշյալ մեկնաբանությունների, այնպես էլ չճշտված տեղեկությունների և ոչ պաշտոնական տեսանյութերի և լուսանկարների տարածումից:
Կոչ ենք անում չտրվել սադրանքներին, առաջնորդվել բացառապես պետական շահով և զերծ մնալ իրավիճակն ապակայունացնող, ներքաղաքական իրավիճակը սրող, հակառակորդի համար նպաստավոր և ձեռնտու փորձագիտական կամ այլ համանման մեկնաբանություններ կատարելուց:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն իր լիազորությունների շրջանակներում շարունակելու է ձեռնարկել իրավիճակից բխող անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ սոցիալական ցանցերում և այլ հրապարակային հարթակներում ակնհայտ կեղծ և Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, անվտանգությունն ու տարածքային անձեռնմխելիությունը կասկածի տակ դնող ապատեղեկատվության տարածումը չեզոքացնելու, նման տեղեկատվություն տարածող անձնաց հայտնաբերելու և համարժեք քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ մեր քաղաքացիներին խնդրում ենք զերծ մնալ կասկածելի հեռախոսազանգերին, հաղորդագրություններին և հարցումներին արձագանքելու դրսևորումներից:
Այս ամենով հանդերձ հորդորում ենք բացառապես առաջնորդվել «Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» ՀՀ Կառավարության որոշման պահանջներով:

Отслеживая существующие определенные информационные потоки в направлении военных действий, развязанных Азербайджаном, и анализируя их истинную цель, Служба национальной безопасности Республики Армении еще раз призывает некоторых политических аналитиков, а также лиц, ставящих собственные интересы выше интересов безопасности государства, воздерживаться от недопустимого стиля действий по распространению дезинформации, и предупреждает, что подобные действия угрожают безопасности РА, вызывают панику в обществе и воспринимаются как скрытая цель ослабления государства, за что установлена уголовная ответственность.
Принимая за основу вышеупомянутую действительность, мы вновь обращаемся с соответствующим призывом к нашим уважаемым гражданам и средствам массовой информации воздерживаться как от вышеупомянутых комментариев, так и от распространения непроверенной информации, а также неофициальных видеоматериалов и фотографий.
Призываем не поддаваться провокациям, руководствоваться исключительно интересами государства и воздерживаться от дестабилизирующих ситуацию, обостряющих внутриполитическую ситуацию, благоприятных и выгодных для противника экспертных или других подобных комментариев.
Служба национальной безопасности Республики Армения в рамках своих полномочий продолжит предпринимать вытекающие из сложившейся ситуации необходимые меры в направлении нейтрализации распространения в социальных сетях и на других публичных площадках заведомо ложной и ставящей под сомнение суверенитет, безопасность и территориальную целостность Республики Армения дезинформации, обнаружения лиц, распространяющих подобную информацию, и применения соответствующих уголовно-правовых мер воздействия.
В то же время просим наших граждан воздерживаться от реагирования на подозрительные телефонные звонки, сообщения и запросы.
При всем этом призываем руководствоваться исключительно требованиями Постановления Правительства РА “Об объявлении военного положения в Республике Армения”.