Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության նկատմամբ սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողություններով պայմանավորված, հայրենասիրական և մարդասիրական մղումներից ելնելով, www.facebook.com սոցիալական ցանցում մեր հայրենակիցները սկսել են կատարել գրառումներ, որոնցում պատրաստակամություն են հայտնում իրենց տներում ընդունել ռազմական գործողությունների հետևանքով սեփական բնակավայրերը լքած արցախցիներին:
Ամենայն հարգանք տածելով մեր հայրենակիցների մարդասիրական և հայրենասիրական մղումների հանդեպ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է հետայսու զերծ մնալ նմանատիպ հրապարակումներ կատարելուց, քանի որ հակառակորդը դրանք կարող է օգտագործել ապատեղեկատվական սադրանքներ իրականացնելու համար:
Միաժամանակ հայտնում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարություններն իրականացնում են լիակատար ու համապարփակ կառավարում և ձեռնարկում բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումներն, այդ թվում՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների անվտանգության ապահովման ուղղությամբ:

в связи с широкомасштабными военными действиями, развязанными Азербайджаном против Республики Арцах, исходя из патриотических и гуманистических побуждений, наши соотечественники начали делать записи в социальной сети www.facebook.com, в которых выражают готовность принять в своих домах арцахцев, покинувших свое место жительства в результате боевых действий.
Служба национальной безопасности РА, воспринимая со всем уважением гуманистические и патриотические устремления наших соотечественников, призывает впредь воздерживаться от размещения подобных публикаций, поскольку противник может использовать их для осуществления дезинформационных провокаций.
В то же время сообщаем, что военно-политическое руководство и Республики Армения и Республики Арцах осуществляют полное и всеобъемлющее управление и предпринимают все необходимые меры, в том числе в направлении обеспечения безопасности граждан Республики Арцах.