Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության նկատմամբ սանձազերծված ռազմական գործողությունների այս օրերին համացանցում նկատվում են տարաբնույթ հայտարարություններ Արցախի Հանրապետության համար առաջին անհրաժեշտության դեղորայք, սննդամթերք և այլ պարագաներ հավաքագրելու վերաբերյալ:
Մեծապես կարևորելով մեր հայրենակիցների համանման մղումներն ու նրանց կողմից ցուցաբերվող ակնհայտ հայրենասիրությունը՝ հայտնում ենք, որ նմանատիպ նախաձեռնություններն անհրաժեշտ է բացառապես իրականացնել պետական կառույցների համակարգմամբ:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ համացանցում նկատվում են նաև հայտարարություններ տարբեր զորամասերի զինծառայողների մասին տեղեկություններ ճշտելու և նրանց ծնողներին փոխանցելու պատրաստակամության վերաբերյալ:
Նման ծառայություններ առաջարկող անձանցից պահանջվում է զերծ մնալ այդօրինակ գործընթացների կազմակերպումից, իսկ այդպիսի հարցադրումներ ունեցող անհատներին հորդորում ենք հավաստի տեղեկություններ ստանալու նպատակով բացառապես դիմել իրավասու պետական մարմիններին: Հակառակ պարագայում հնարավոր է հայտնվեն ոչ ճիշտ տեղեկություններ և առիթ դառնան տարաբնույթ թյուրիմացությունների համար:

в эти дни военных действий, развязанных Азербайджаном против Республики Арцах, в интернете замечены объявления различного характера относительно сбора медикаментов первой необходимости, продуктов питания и других предметов для Республики Арцах.
Придавая большое значение подобным побуждениям наших соотечественников и проявляемому ими несомненному патриотизму, сообщаем, что подобные инициативы необходимо реализовывать исключительно под координацией государственных структур.
В то же время сообщаем, что в интернете также замечены объявления о готовности уточнить сведения о военнослужащих различных воинских частей и передать ее их родителям.
От лиц, предлагающих такие услуги, требуется воздерживаться от организации подобных процессов, а лиц, имеющих такие вопросы, мы призываем обращаться исключительно в компетентные государственные органы с целью получения достоверной информации. В противном случае может появиться недостоверная информация и стать поводом для различных недоразумений.