ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, մեծապես կարևորելով այս օրերին պաշտպանական համակարգում մոբիլիզացիոն աշխատանքների պատշաճ կազմակերպումը, տեղեկացնում է, որ բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր մոբիլիզացիայի շրջանակներում ենթակա են կցագրման տարածքային զինվորական կոմիսարիատներում, ապա մարտական գործողություններին կարող են մասնակցել բացառապես այդ ճանապարհով:
Հավելենք, որ տարածքային զինվորական կոմիսարիատներում կցագրումների և մոբիլիզացիոն ընդհանուր աշխատանքների ուղղությամբ ՀՀ ԱԱԾ մարմինների կողմից ևս իրականացվելու է անհրաժեշտ հսկողություն:
Իրավամբ, բարձր գնահատելով մեր քաղաքացիների կողմից ցուցաբերվող բացառիկ հայրենասիրության բոլոր դրսևորումները՝ առավել քան կարևոր ենք համարում կամավորագրման գործընթացի կազմակերպումը բացառապես պետական մարմինների համակարգման ներքո, որի ուղղությամբ առկա է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության տարածած համապատասխան հայտարարությունը:

Служба национальной безопасности РА, придавая большое значение надлежащей организации мобилизационных работ в системе обороны в эти дни, сообщает, что все граждане, которые в рамках мобилизации подлежат прикреплению в территориальных военных комиссариатах, могут участвовать в боевых действиях исключительно таким путем.
Добавим, что органы СНБ РА также будут осуществлять необходимый контроль в направлении прикрепления и общих мобилизационных работ в территориальных военных комиссариатах.
С полным основанием, высоко оценивая все проявления исключительного патриотизма, выражаемые нашими гражданами, мы считаем более чем важной организацию процесса добровольчества лишь под координацией государственных органов, относительно которого имеется также соответствующее объявление, распространенное Министерством обороны РА.