ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, մեծապես կարևորելով այս օրերին պաշտպանական համակարգում մոբիլիզացիոն աշխատանքների պատշաճ կազմակերպումը, տեղեկացնում է, որ բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր մոբիլիզացիայի շրջանակներում ենթակա են կցագրման տարածքային զինվորական կոմիսարիատներում, ապա մարտական գործողություններին կարող են մասնակցել բացառապես այդ ճանապարհով:
Հավելենք, որ տարածքային զինվորական կոմիսարիատներում կցագրումների և մոբիլիզացիոն ընդհանուր աշխատանքների ուղղությամբ ՀՀ ԱԱԾ մարմինների կողմից ևս իրականացվելու է անհրաժեշտ հսկողություն:
Իրավամբ, բարձր գնահատելով մեր քաղաքացիների կողմից ցուցաբերվող բացառիկ հայրենասիրության բոլոր դրսևորումները՝ առավել քան կարևոր ենք համարում կամավորագրման գործընթացի կազմակերպումը բացառապես պետական մարմինների համակարգման ներքո, որի ուղղությամբ առկա է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության տարածած համապատասխան հայտարարությունը:

The National Security Service of RA, attaching great importance to the proper organization of mobilization work in the defense system these days, informs that all citizens who are subject to attachment to territorial military commissariats within the framework of mobilization can participate in military operations exclusively in this way.
We need to add that necessary control will also be carried out by the RA NSS bodies in the direction of general work of attachment and mobilization in territorial military commissariats.
With good reason, highly appreciating all manifestations of exceptional patriotism expressed by our citizens, we consider it more than important to organize the volunteer process only under the coordination of state bodies, regarding which there is also a corresponding statement distributed by the RA Ministry of Defense.