ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն ստացված տեղեկությունների համաձայն, Արցախի Հանրապետության բջջային ցանցի՝ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից անհայտ ճանապարհով ձեռք բերված 097-77-72-70 հեռախոսահամարի օգտագործմամբ կատարվում են զանգեր՝ հայ ազգաբնակչության շրջանում խուճապ առաջացնելու նպատակով։
Միաժամանակ, շրջանառվում է նաև ձայնային հաղորդագրություն՝ կեղծ լուրեր տարածելով Արցախի Հանրապետությունում տիրող իրավիճակի, գաղտնի քարտեզներ անհետանալու, զոհերի և տեղի բնակչության փախուստի վերաբերյալ:
Բացի այդ, հիշյալ հեռախոսահամարից, ոչ գրագետ հայերենով, հաղորդագրություններ են ուղարկվել բաժանորդներին և Ազգային անվտանգության ծառայության անունից խնդրել ցանկացած կասկածելի երևույթ նկատելու դեպքում զանգահարել այդ հեռախոսահամարով։
Ազգային անվտանգության ծառայությունը կրկին հորդորում է տուրք չտալ նմանատիպ երևույթներին, չպատասխանել նման կասկածելի հեռախոսազանգերի և հաղորդագրությունների:

Согласно сведениям, полученным в Службе национальной безопасности РА, с использованием телефонного номера 097-77-72-70 мобильной сети Республики Арцах, приобретенного неизвестным путем азербайджанскими спецслужбами, совершаются звонки с целью вызвать панику среди армянского населения.
В то же время рассылается также голосовое сообщение, распространяющее ложные новости относительно сложившейся в Республике Арцах ситуации, исчезновения секретных карт, жертв и бегстве местного населения.
Кроме того, с указанного телефонного номера на неграмотном армянском языке абонентам были отправлены сообщения с просьбой от имени Службы национальной безопасности звонить по этому телефонному номеру в случае обнаружения любого подозрительного явления.
Служба национальной безопасности вновь призывает не обращать внимания на подобные явления, не отвечать на подобные подозрительные телефонные звонки и сообщения.