ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն ստացված տեղեկությունների համաձայն, Արցախի Հանրապետության բջջային ցանցի՝ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից անհայտ ճանապարհով ձեռք բերված 097-77-72-70 հեռախոսահամարի օգտագործմամբ կատարվում են զանգեր՝ հայ ազգաբնակչության շրջանում խուճապ առաջացնելու նպատակով։
Միաժամանակ, շրջանառվում է նաև ձայնային հաղորդագրություն՝ կեղծ լուրեր տարածելով Արցախի Հանրապետությունում տիրող իրավիճակի, գաղտնի քարտեզներ անհետանալու, զոհերի և տեղի բնակչության փախուստի վերաբերյալ:
Բացի այդ, հիշյալ հեռախոսահամարից, ոչ գրագետ հայերենով, հաղորդագրություններ են ուղարկվել բաժանորդներին և Ազգային անվտանգության ծառայության անունից խնդրել ցանկացած կասկածելի երևույթ նկատելու դեպքում զանգահարել այդ հեռախոսահամարով։
Ազգային անվտանգության ծառայությունը կրկին հորդորում է տուրք չտալ նմանատիպ երևույթներին, չպատասխանել նման կասկածելի հեռախոսազանգերի և հաղորդագրությունների:

According to the information received in the RA National Security Service, calls are made using the telephone number 097-77-72-70 of the mobile network of the Republic of Artsakh, acquired in an unknown way by the Azerbaijani special services, with the aim of causing panic among the Armenian population.
At the same time, a voice message is also sent out, spreading false news about the situation in the Republic of Artsakh, the disappearance of secret maps, victims and the flight of the local population.
In addition, from the indicated telephone number in an illiterate Armenian language, messages were sent to subscribers with a request on behalf of the National Security Service to call this telephone number in case of any suspicious phenomenon.
The National Security Service again urges not to pay attention to such phenomena, not to respond to such suspicious phone calls and messages.