Երևանի «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրի մոտակայքում երկու ադրբեջանցիների առկայության մասին՝ երեկ երեկոյան տարածված լուրերի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը պաշտոնապես տեղեկացնում է, որ դրանք չեն համապատասխանում իրականությանը:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների հետ համատեղ իրականացված որոնողական աշխատանքների արդյունքում, հրատապ կերպով, հայտնաբերվել են քաղաքացիների կողմից նկատված երկու օտարերկրացիները:
Համապատասխան պարզաբանումների ընթացքում նշված անձանց՝ հակառակորդի հետ կապ ունենալու, տեղի ունեցող հակամարտությանն առնչվելու վերաբերյալ տեղեկություններ չեն ստացվել:
Պարզվել է, որ նրանք Ուզբեկստանի Հանրապետության և Տաջիկստանի Հանրապետության քաղաքացիներ են, դեռևս 2020 թվականի մարտ ամսից հանգամանքների բերումով և ժամանակավորապես գտնվում են Հայաստանի Հանրապետությունում, զբաղվում են բանվորական աշխատանքով, վարձակալական հիմունքներով բնակվում են Երևանում, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունից նրանց մեկնումը հետաձգվել է՝ պայմանավորված կորոնավիրուսային համավարակի տարածման սահմանափակումներով:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն իր երախտագիտությունն է հայտնում մեր քաղաքացիների կողմից ցուցաբերվող զգոնության համար և նրանց կրկին հորդորում, որ կասկածելի անձանց ու երևույթներ նկատելու դեպքում առաջնային կերպով հայտնեն պատկան մարմիններին:

Относительно информации, распространенной вчера вечером о присутствии двух азербайджанцев возле больничного комплекса Еревана “Мурацан” Служба национальной безопасности Республики Армения официально сообщает, что информация не соответствуют действительности.
В результате комплексных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых Службой национальной безопасности РА, а также поисковых работ, проведенных совместно с представителями Полиции РА и органов местного самоуправления, в скором времени были обнаружены двое замеченных гражданами иностранцев.
В ходе соответствующих разъяснений не было получено информации относительно связи указанных лиц с противником, их причастности к происходящим военным действиям.
Выяснилось, что они - граждане Республики Узбекистан и Республики Таджикистан, которые в силу обстоятельств, временно прибыв в Республику Армения в марте 2020 года, все еще находятся в РА. Они - рабочие, проживают в Ереване на арендной основе, их выезд из Республики Армения был отложен в связи с ограничениями, обусловленными распространением пандемии коронавируса.
Служба национальной безопасности РА выражает свою признательность за бдительность, проявляемую нашими гражданами, и вновь призывает в случае обнаружения подозрительных лиц и явлений в первоочередном порядке сообщать в соответствующие органы.