Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է հետևողական և գործուն պայքար մղել օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության դեմ ուղղված հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ, որի ընթացքում ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների արդյունավետ ծառայության, ինչպես նաև քաղաքացիների աչալրջության շնորհիվ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում լրտեսություն կատարելու կասկածանքով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն են բերման ենթարկվել օտարերկրյա քաղաքացիներ:
Քրեադատավարական պատշաճ իրավական ընթացակարգի շրջանակներում ձեռնարկված համապատասխան միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից ՀՀ զինված ուժերին պատկանող մարտական տեխնիկայի, սպառազինության շարժի, զորամասերի տեղակայման վայրերի, ինչպես նաև ռազմական դրության պայմաններում հայտարարված զորահավաքին մասնակցող անձանց և նրանց քանակի վերաբերյալ որոշակի տեղեկություններ հավաքելու մասին փաստական տվյալներ, որպիսիք քննության այս փուլում բավարար են եղել կասկածանքը հիմնավոր համարելու համար, ուստի 2020 թվականի հոկտեմբերի 2-ին հիշյալ անձինք ձերբակալվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 302-րդ հոդվածի (լրտեսություն) և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-302-րդ հոդվածի (ՀՀ քաղաքացու կողմից լրտեսությանն օժանդակելու) կասկածանքով:
Ձեռնարկվում են մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական գործողություններ՝ կատարված հանցագործության ամբողջական բացահայտման, դեպքի հետ առնչություն ունեցած այլ օտարերկրացիների ու ՀՀ քաղաքացիների ինքնությունները բացահայտելու և նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ սկսելու ուղղությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական պայքար է տանում սահմանադրական կարգի հիմունքների և պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխման, խափանման և բացահայտման ուղղությամբ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը այս գործընթացում ակնկալում է նաև հասարակության լայն շերտերի ներգրավվածությունը՝ իշխանության մարմիններին հայտնելու պետական դավաճանության կամ լրտեսության վերաբերյալ իրենց հայտնի դարձած տեղեկությունները՝ ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, անվտանգության և տարածքային անձեռնմխելիության:

Служба национальной безопасности Республики Армения продолжает вести последовательную и действенную борьбу в направлении выявления, предупреждения и пресечения разведывательной деятельности специальных служб иностранных государств, направленной против суверенитета, территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения, в течение которой, благодаря эффективной службе сотрудников Полиции РА, а также, бдительности граждан, на территории Республики Армения по подозрению в шпионаже были задержаны иностранные граждане и приведены в Службу национальной безопасности РА.
В результате соответствующих мероприятий, предпринятых в рамках надлежащей уголовно-процессуальной правовой процедуры, были получены фактические данные о сборе иностранными гражданами определенных сведений о военной технике, принадлежащей Вооруженным силам РА, перемещении военной техники, местах дислокации воинских частей, а также о лицах, призванных в рамках мобилизации, объявленной в условиях военного положения, их численности. Полученных на данном этапе расследования фактических данных было достаточно, чтобы считать подозрение обоснованным, исходя из чего, 2 октября 2020 года указанные лица были арестованы по подозрению в совершении преступлений, предусмотренных статьей 302 Уголовного кодекса РА (шпионаж) и статьей 38-302 Уголовного кодекса РА (содействие шпионажу со стороны гражданина РА).
Предпринимаются широкомасштабные оперативно-разыскные и следственные действия в направлении полного раскрытия совершенного преступления, выявления личностей других иностранцев и граждан Армении, имеющих отношение к этому случаю, и возбуждения в отношении них уголовного преследования.
Служба национальной безопасности Республики Армения ведет последовательную борьбу за предотвращение, пресечение и раскрытие преступлений, направленных против основ конституционного строя и безопасности государства.
Служба национальной безопасности РА во благо суверенитета, безопасности и территориальной неприкосновенности Республики Армения также ожидает участия в этом процессе широких слоев общественности, сообщения органам власти им известных сведений относительно государственной измены или шпионаже.