ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ հակառակորդի կողմից այս օրերին կոտրվում են www.facebook.com սոցիալական ցանցում հայկական որոշ օգտատերերի անձնական հաշիվներն ու էջերը և դրանց միջոցով իրականացվում են հայ հանրության շրջանում միմյանց նկատմամբ հակասություններ ձևավորելու, հասարակությունը պառակտելու, գաղափարական տարաձայնություններ սերմանելու, ինչպես նաև խուճապ առաջացնելու գործողություններ՝ այդ էջերով տարատեսակ հաղորդագրություններ տարածելու եղանակով:
Մասնավորապես, հիշյալ սոցիալական ցանցի «Armenian Style», «Երևան-Հայաստան», «Armenian Realty» և այլ կոտրված էջերում հրապարակվում են ռազմական գործողությունների վերաբերյալ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ, հանրության շրջանում բացասական հույզեր ձևավորող նյութեր և լուսանկարներ, ինչպես նաև կեղծ հայտարարություն՝ հոկտեմբերի 8-ին նախատեսվող ինչ-որ հավաքի վերաբերյալ:
Բացի այդ նկատվում են նաև հատուկ ծրագրային մեթոդներով գեներացված և հայկական հեռախոսահամարների նմանությամբ համարներից զանգերի միջոցով սոցիոլոգիական հարցումներ իրականացնելու և այդ տարբերակով հայկական կողմի փաստացի իրավիճակին հնարավորինս տիրապետելու դեպքեր, ինչպես նաև նույն ճանապարհով առաքվում են խուճապ առաջացնող հաղորդագրություններ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է չտրվել հակառակորդի սադրանքներին, չպատասխանել սոցիոլոգիական հարցումների նպատակ ունեցող կեղծ հեռախոսազանգերի, հիմք չընդունել վերոնշյալ տարբերակով ստացված կեղծ տեղեկություններն ու զերծ մնալ վերջիններիս տարածումից, ցուցաբերել զգոնություն և հետևել միայն պաշտոնական տեղեկատվական աղբյուրներին:

Служба национальной безопасности РА сообщает, что со стороны противника в эти дни взламываются личные аккаунты и страницы некоторых армянских пользователей в социальной сети www.facebook.com, и посредством распространения различных сообщений на этих страницах осуществляются действия по формированию и разжиганию в армянском обществе идеологических разногласий, расколу общества, также и паники.
В частности, на взломанных страницах Armenian Style, Ереван-Армения, Armenian Realty, также и других в упомянутой социальной сети публикуется заведомо ложная информация о военных действиях, материалы и фотографии, формирующие негативные эмоции в обществе, а также ложное объявление относительно какого-то митинга, намеченного на 8 октября.
Кроме того, замечены также случаи проведения социологических опросов посредством звонков с номеров, сгенерированных специальными программными методами и имеющих сходство с армянскими телефонными номерами, и таким образом по мере возможности выяснения фактической ситуации на армянской стороне, таким же образом доставляются сообщения, вызывающие панику.
Служба национальной безопасности РА призывает не поддаваться на провокации противника, не отвечать на ложные телефонные звонки, имеющие цель социологических опросов, не принимать за основу ложные сведения, полученные вышеуказанным способом, и воздерживаться от их распространения, проявлять бдительность и следить только за официальными источниками информации.