ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հիմնվելով ՀՀ կառավարության 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի «Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» թիվ 1586-Ն որոշման պահանջների վրա, բազմիցս հորդորել է զանգվածային լրատվամիջոցներին, անհատներին կամ առանձին քաղաքական վերլուծաբաններին զերծ մնալ զանգվածային լրատվամիջոցներով կամ հրապարակային բնույթ կրող այլ եղանակներով ապատեղեկատվություն կամ զրպարտչական բնույթ կրող, հանրության ներքին միասնությունը խաթարող տեղեկություններ տարածելուց, սակայն այդուհանդերձ որոշ անձինք, նույնիսկ պատերազմական իրավիճակներում, շարունակում են սեփական շահը պետության անվտանգության շահերից վեր դասելու անթույլատրելի վարքագիծը:
Մասնավորապես՝ «Shame.am» էլեկտրոնային լրատվական կայքէջի հիմնադիր Արտյոմ Խաչատրյանը նույն կայքում, ինչպես նաև իր անձնական ֆեյսբուքյան էջում 05.10.2020թ. հրապարակել է «Հայաստանի անվտանգության երաշխավորը դնում է Փաշինյան Նիկոլի հեռացման հարցը» վերտառությամբ հոդվածը, որտեղ, անտեսելով ռազմական դրության ժամանակ առկա սահմանափակումները, իր ենթադրությունները, միակողմանի չփաստարկված կարծիքները կամ ակնհայտ սուտ տեղեկությունները մատուցել է հանրությանը որպես «ճշմարտություն»։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում նախաձեռնել է գործով վարույթ, որի շրջանակներում հոդվածում առկա հրապարակումների կապակցությամբ բացատրություն է ստացել Արտյոմ Խաչատրյանից, որի ընթացքում վերջինս կտրականապես հրաժարվել է իր կողմից հրապարակված հոդվածում առկա տեղեկատվությունը հաստատելուց՝ նշելով, որ դրանք զուտ իր ենթադրություններն ու սեփական վերլուծություններն են, ինչի կապակցությամբ որևէ փաստ կամ ապացույցներ չի կարող ներկայացնել: Միաժամանակ, Արտյոմ Խաչատրյանը նշել է, որ հոդվածում առկա տեղեկատվությունը հրապարակելիս օգտվել է օտարերկրյա լրատվամիջոցներում զետեղված հրապարակումից, որին ավելացրել է նաև իր վերլուծություններն ու մտքերը:
Ընդ որում, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում ուսումնասիրվել են նաև Արտյոմ Խաչատրյանի կողմից վկայակոչված՝ օտարերկրյա զանգվածային լրատվամիջոցներում զետեղված հրապարակումները, որի արդյունքում ակնհայտ է դարձել, որ այն վերարտադրվել է խեղաթյուրված բովանդակությամբ՝ այդ կերպ փորձելով մոլորության մեջ գցել հանրությանը և խաթարել պետական ինստիտուտների նկատմամբ հասարակության վստահությունը:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է ցուցաբերել քաղաքացիական բարձր պատասխանատվություն, զերծ մնալ հանրային շահերը նեղ անձնական շահերին ստորադասելուց, ապատեղեկատվություն կամ զրպարտչական բնույթ կրող սուտ տեղեկատվություն տարածելու, ինչպես նաև խոսքի ազատության անվան տակ հանրությանը մոլորության մեջ գցելու անթույլատրելի գործելաոճից և զգուշացնում է, որ այդպիսի տեղեկատվություն տարածողների նկատմամբ կիրառվելու են քրեաիրավական ներգործության համարժեք միջոցներ:
Հորդորում ենք չօգտվել նման տեղեկատվական աղբյուրներից, ցուցաբերել զգոնություն, համանման տեղեկությունները չփոխանցել միմյանց՝ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ դրանց տարածումը ակնհայտորեն միտված է մեր համազգային միասնությունը խաթարելուն, հանրության շրջանում խուճապ առաջացնելուն և պետությունը թուլացնելուն, որոնք չեզոքացնելու համար կիրառվելու են օրենսդրությամբ նախատեսված ողջ գործիքակազմը:

Служба национальной безопасности РА, основываясь на требованиях Постановления Правительства РА № 1586-N “Об объявлении военного положения в Республике Армения” от 27 сентября 2020 года, неоднократно призывала средства массовой информации, отдельных лиц или отдельных политических аналитиков воздерживаться от распространения дезинформации или клеветнической информации, подрывающей внутреннее единство общества, средствами массовой информации или другими способами публичного характера, однако, некоторые лица, даже в условиях военного времени, продолжают проявлять недопустимое поведение, ставя собственные интересы выше интересов безопасности государства.
В частности, основатель электронного информационного сайта Shame.am Артем Хачатрян на этом же веб-сайте, а также на своей личной странице в Facebook 05.10.2020 г. опубликовал статью под названием “Гарант безопасности Армении ставит вопрос об отстранении Никола Пашиняна”, в которой, игнорируя ограничения, существующие во время военного положения, представил общественности свои предположения, односторонние недоказанные мнения или очевидно ложную информацию в виде “правды”.
Учитывая вышеизложенное, Служба национальной безопасности РА в рамках полномочий, предоставленных ей законом, инициировала производство по делу, в рамках которого получила объяснение от Артема Хачатряна относительно опубликованных в статье сведений, в ходе которого последний категорически отказался подтвердить информацию, содержащуюся в опубликованной им статье, отметив, что это - всего лишь его предположения и собственный анализ, в связи с чем, он не может представить никаких фактов или доказательств.
В то же время Артем Хачатрян отметил, что при опубликовании информации, данной в статье, он пользовался публикациями иностранных СМИ, к которым добавил также свои анализы и мысли.
В Службе национальной безопасности РА были изучены также публикации, размещенные в иностранных СМИ, на которые ссылался Артем Хачатрян, в результате чего стало очевидно, что они были воспроизведены с искаженным содержанием, пытаясь таким образом ввести общественность в заблуждение и подорвать доверие общества к государственным институтам.
Служба национальной безопасности вновь призывает проявлять высокую гражданскую ответственность, воздерживаться от недопустимого поведения предпочтения узких личных интересов общественным интересам, распространения дезинформации или клеветнической информации, а также введения общественности в заблуждение под видом свободы слова, и предупреждает, что к распространителям такой информации будут применены соответствующие меры уголовно-правового воздействия.
Призываем не пользоваться подобными источниками информации, проявлять бдительность, не передавать друг другу такие сведения, учитывая то обстоятельство, что их распространение, безусловно направлено на подрыв нашего общенационального единства, сеяние паники в обществе и ослабление государства, для их нейтрализации будет применен весь предусмотренный законодательством инструментарий.