ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հիմնվելով ՀՀ կառավարության 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի «Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» թիվ 1586-Ն որոշման պահանջների վրա, բազմիցս հորդորել է զանգվածային լրատվամիջոցներին, անհատներին կամ առանձին քաղաքական վերլուծաբաններին զերծ մնալ զանգվածային լրատվամիջոցներով կամ հրապարակային բնույթ կրող այլ եղանակներով ապատեղեկատվություն կամ զրպարտչական բնույթ կրող, հանրության ներքին միասնությունը խաթարող տեղեկություններ տարածելուց, սակայն այդուհանդերձ որոշ անձինք, նույնիսկ պատերազմական իրավիճակներում, շարունակում են սեփական շահը պետության անվտանգության շահերից վեր դասելու անթույլատրելի վարքագիծը:
Մասնավորապես՝ «Shame.am» էլեկտրոնային լրատվական կայքէջի հիմնադիր Արտյոմ Խաչատրյանը նույն կայքում, ինչպես նաև իր անձնական ֆեյսբուքյան էջում 05.10.2020թ. հրապարակել է «Հայաստանի անվտանգության երաշխավորը դնում է Փաշինյան Նիկոլի հեռացման հարցը» վերտառությամբ հոդվածը, որտեղ, անտեսելով ռազմական դրության ժամանակ առկա սահմանափակումները, իր ենթադրությունները, միակողմանի չփաստարկված կարծիքները կամ ակնհայտ սուտ տեղեկությունները մատուցել է հանրությանը որպես «ճշմարտություն»։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում նախաձեռնել է գործով վարույթ, որի շրջանակներում հոդվածում առկա հրապարակումների կապակցությամբ բացատրություն է ստացել Արտյոմ Խաչատրյանից, որի ընթացքում վերջինս կտրականապես հրաժարվել է իր կողմից հրապարակված հոդվածում առկա տեղեկատվությունը հաստատելուց՝ նշելով, որ դրանք զուտ իր ենթադրություններն ու սեփական վերլուծություններն են, ինչի կապակցությամբ որևէ փաստ կամ ապացույցներ չի կարող ներկայացնել: Միաժամանակ, Արտյոմ Խաչատրյանը նշել է, որ հոդվածում առկա տեղեկատվությունը հրապարակելիս օգտվել է օտարերկրյա լրատվամիջոցներում զետեղված հրապարակումից, որին ավելացրել է նաև իր վերլուծություններն ու մտքերը:
Ընդ որում, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում ուսումնասիրվել են նաև Արտյոմ Խաչատրյանի կողմից վկայակոչված՝ օտարերկրյա զանգվածային լրատվամիջոցներում զետեղված հրապարակումները, որի արդյունքում ակնհայտ է դարձել, որ այն վերարտադրվել է խեղաթյուրված բովանդակությամբ՝ այդ կերպ փորձելով մոլորության մեջ գցել հանրությանը և խաթարել պետական ինստիտուտների նկատմամբ հասարակության վստահությունը:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է ցուցաբերել քաղաքացիական բարձր պատասխանատվություն, զերծ մնալ հանրային շահերը նեղ անձնական շահերին ստորադասելուց, ապատեղեկատվություն կամ զրպարտչական բնույթ կրող սուտ տեղեկատվություն տարածելու, ինչպես նաև խոսքի ազատության անվան տակ հանրությանը մոլորության մեջ գցելու անթույլատրելի գործելաոճից և զգուշացնում է, որ այդպիսի տեղեկատվություն տարածողների նկատմամբ կիրառվելու են քրեաիրավական ներգործության համարժեք միջոցներ:
Հորդորում ենք չօգտվել նման տեղեկատվական աղբյուրներից, ցուցաբերել զգոնություն, համանման տեղեկությունները չփոխանցել միմյանց՝ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ դրանց տարածումը ակնհայտորեն միտված է մեր համազգային միասնությունը խաթարելուն, հանրության շրջանում խուճապ առաջացնելուն և պետությունը թուլացնելուն, որոնք չեզոքացնելու համար կիրառվելու են օրենսդրությամբ նախատեսված ողջ գործիքակազմը:

The National Security Service of RA, based on the requirements of the RA Government Decree No 1586-N of September 27, 2020 “On Declaring Martial Law in the Republic of Armenia”, has repeatedly called on the media, individuals or individual political analysts to refrain from disseminating disinformation or slanderous information that undermines the internal unity of society, through the media or other public means, however, some individuals, even in wartime conditions, continue to exhibit unacceptable behavior, putting their own interests above the security interests of the state.
In particular, Artem Khachatryan, founder of the Shame.am electronic information website, published an article on the same website, as well as on his personal Facebook page on October 5, 2020, entitled “The Guarantor of Armenia's Security Raises the Issue of Removing Nikol Pashinyan”, in which, ignoring the restrictions in place during martial law, he presented his assumptions, one-sided unproven opinions or obviously false information to the public as “the truth”.
Taking into account the above, the National Security Service of RA, within the powers granted to it by law, initiated proceedings on the case, within the framework of which it received an explanation from Artem Khachatryan regarding the information published in the article, during which the latter categorically refused to confirm the information contained in the article he published, noting that these were only his assumptions and his own analysis, in connection with which he could not present any facts or evidence. At the same time, Artem Khachatryan noted that when publishing the information given in the article, he used publications of foreign media, to which he also added his analyses and thoughts.
The National Security Service of RA also examined the publications posted in foreign media, to which Artem Khachatryan referred, as a result of which it became obvious that they were reproduced with distorted content, thus trying to mislead the public and undermine public trust in state institutions.
The National Security Service once again calls for high civic responsibility, refraining from unacceptable behavior of preferring narrow personal interests to public interests, disseminating disinformation or slanderous information, as well as misleading the public under the guise of freedom of speech, and warns that appropriate criminal-legal measures will be applied to those who distribute such information.
We urge not to use such sources of information, to show vigilance, not to pass such information on to each other, given the fact that their dissemination is apparently aimed at undermining our national unity, sowing panic in society and weakening the state, full toolkit provided by law will be used to neutralize them.