Վերջին օրերին ադրբեջանական կողմից, տվյալ երկրի ղեկավարի մակարդակով, ակտիվ լուրեր են շրջանառվում տարբեր երկրների օդային տարածքներով դեպի Հայաստանի Հանրապետություն քաղաքացիական ինքնաթիռներով, մաքսանենգ ճանապարհով, իբր զինամթերք տեղափոխելու, ինչպես նաև համանման այլ ոչ հավաստի երևույթների վերաբերյալ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պաշտոնապես հերքում է նմանօրինակ ստահոդ և հիվանդ երևակայության արդյունք հանդիսացող տեղեկությունները, որոնց տարածումը դարձել է թուրքա-ադրբեջանա-ահաբեկչական վարձկանների դաշինքի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների հիմնական բաղադրիչը և նպատակ ունի հարված հասցնել Հայաստանի Հանրապետության հեղինակությանը, ինչպես նաև գործընկեր ու բարեկամ երկրների հետ ձևավորված ջերմ հարաբերություններին:
Ըստ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տրամադրության տակ գտնվող կոնկրետ տվյալների՝ ադրբեջանական կողմը զբաղվում է դեպի իր տարածք զգալի քանակությամբ ռազմամթերք և վարձկան-ահաբեկիչներ գաղտագողի տեղափոխելու նենգ գործելաոճով, որի մասին են վկայում Բաքվի օդանավակայանից, ադրբեջանական «Սիլկ ուեյ» (Silk Way) բեռնափոխադրող ավիաընկերության «Բոինգ-747» և «ԻԼ-76» ինքնաթիռներով, դեպի տարբեր երկրների ռազմական օդանավակայաններ կատարվող և հետադարձ ուղղությամբ իրականացվող չվերթները. օրինակ՝ արձանագրվել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Բաքվից դեպի Աֆղանստանի Բաղրամի օդանավակայան իրականացվող չվերթը, հոկտեմբերի 17-ին՝ Աֆղանստանի Բաղրամի օդանավակայան–Լաշկար Գահի օդանավակայան–Բաքու չվերթը: Նույն երթուղին նախատեսված է նաև հոկտեմբերի 18-ին: Նախատեսված են նաև Բաքվից միջանկյալ օդանավակայանով Կանդագարի օդանավակայան ու հետադարձ չվերթները:
Ավելին, նմանատիպ չվերթներ են կատարվելու նաև հոկտեմբերի 19-ից հետո: Ընդ որում, նշված չվերթների մի մասը միջազգային չվացուցակների համակարգում բացակայում են, և որոշ օդանավակայաններ չունեն միջազգային դասակարգում:
Ակնհայտ խոսուն և իրադրության մասին հստակ պատկերացում տվող այս տվյալները փաստում են, որ թուրքա-ադրբեջանա-ահաբեկչական դաշինքն այս գործողություններով փորձում է ընդլայնել ահաբեկիչներ և զինամթերք ներգրավելու աշխարհագրությունը, ինչպես նաև իր այդ չարամիտ գործելաոճը կոծկելու նպատակով սեփական հակաօրինական արարքները վերագրել հայկական կողմին՝ դրանով հանդերձ փորձ կատարելով նաև լարվածություններ ստեղծել միջազգային տարբեր հարաբերություններում:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պաշտոնապես դիմելով միջազգային իրավասու կառույցներին՝ հորդորում է չտրվել ադրբեջանական սադրանքներին և հիմք չընդունել տարածվող ապատեղեկատվությունը:
Միաժամանակ, կոչ ենք անում քննության առարկա դարձնել մեր կողմից տրամադրված հավաստի տեղեկությունները, բազմակողմանիորեն ստուգել դրանք և հետամուտ լինել պարզաբանելու հիշյալ չվերթներով ռազմական նշանակության բեռների և ուղևորների՝ Ադրբեջան տեղափոխելու իրական հանգամանքներն ու նպատակները:

В последние дни азербайджанской стороной, на уровне руководителя данной страны, активно распространяется информация якобы о перевозке боеприпасов гражданскими самолетами, контрабандным путем, через воздушные пространства различных стран в Республику Армения, а также о других подобных недостоверных явлениях.
Служба национальной безопасности РА официально опровергает являющиеся результатом вымышленного и больного воображения аналогичные сведения, распространение которых стало основным компонентом военных действий, развязанных альянсом турецко-азербайджанско-террористических наемников, и преследует цель нанести удар по имиджу Республики Армения, а также сформировавшимся тесным отношениям с партнерскими и дружественными странами.
Согласно находящимся в распоряжении Службы национальной безопасности РА конкретным данным, азербайджанская сторона использует коварный метод незаметного перемещения на свою территорию значительного количества боеприпасов и наемников-террористов, о чем свидетельствуют авиарейсы самолетов «Боинг-747» и «Ил-76» азербайджанской авиакомпании «Силк Уей» (Silk Way), осуществляемые в военные аэропорты различных стран и в обратном направлении. Например, 16 октября 2020г. был зафиксирован рейс из Баку в аэропорт Баграм Афганистана, 17 октября – рейс из аэропорта Баграм Афганистана в аэропорт Лашкаргах - Баку. Тот же маршрут запланирован также 18 октября. Запланированы также рейсы из Баку через промежуточный аэропорт в аэропорт Кандагар и обратно.
Более того, аналогичные рейсы будут осуществлены также после 19 октября. При этом часть указанных рейсов отсутствует в системе расписания международных авиарейсов, а некоторые аэропорты не имеют международную классификацию.
Дающие четкое представление о ситуации данные свидетельствуют о том, что турецко-азербайджанско-террористический альянс подобными действиями пытается расширить географию вовлечения террористов и получения боеприпасов, а также, с целью сокрытия своего злонамеренного поведения, приписать собственные противозаконные действия армянской стороне, тем самым также пытаясь создать напряженность в различных международных отношениях.
Служба национальной безопасности Республики Армения, официально обращаясь к международным компетентным структурам, призывает не поддаваться азербайджанским провокациям и не принимать за основу распространяемую дезинформацию.
В то же время, призываем сделать предметом расследования предоставленные нами достоверные сведения, всесторонне проверить их и добиться разъяснения истинных обстоятельств и целей доставки указанными рейсами в Азербайджан имеющих военное назначение грузов и пассажиров.