ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ վերջին շրջանում համացանցում հայտնվել են կասկածելի ծագում ունեցող լրատվական կայքեր ու սոցիալական ցանցերի կեղծ էջեր (օրինակ՝ lurer.live և համանման այլ տեղեկատվական հարթակներ, բազմաթիվ կեղծ օգտահաշիվներ): Վերջիններս, հատկապես այս օրերին, տարածում են ակնհայտ ապատեղեկատվություններ՝ Հայաստանի Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, նրանց հետ փոխկապակցված անձանց, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Ա. Քյարամյանի, ինչպես նաև ներքաղաքական և արտաքին քաղաքական բազմաթիվ երևույթների վերաբերյալ, որոնք ստահոդ լինելուց բացի՝ իրենց մեջ պարունակում են Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անվտանգությանը վնասող զգալի տարրեր ու բաղադրիչներ:
Նախնական ուսումնասիրություններից պարզվում է, որ հիշյալ կայքերում և տեղեկատվական հարթակներում առկա են տարբեր ուղղվածություն ունեցող հետքեր, որոնց ուղղությամբ կատարվում են անհրաժեշտ աշխատանքներ:
Այս ամենով հանդերձ մեր հանրությանը կոչ ենք անում տուրք չտալ նմանատիպ տեղեկություններին, չտարածել այդօրինակ կայքերում ու տարբեր հարթակներում առկա կեղծ տեղեկատվությունը, ինչպես նաև բացառապես օգտվել պաշտոնական լրահոսից:

The National Security Service of RA informs that recently news sites of dubious origin and fake social network pages (for example: lurer.live and other similar information platforms and many fake accounts) have appeared on the Internet. The latter, especially these days, are spreading obvious disinformation about high-ranking officials of the Republic of Armenia, persons associated with them, about the former director of the NSS A. Kyaramyan, as well as about many domestic and foreign policy phenomena, which, in addition to being false, contain significant elements and components that are detrimental to the security of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh.
Preliminary studies have shown that there are various traces on the aforementioned sites and information platforms, in the direction of which the necessary work is being carried out.
Based on this, we call on our public not to succumb to such information, not to spread false information available on such sites and platforms, and to rely exclusively on the official news feed.