ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ վերջին շրջանում համացանցում հայտնվել են կասկածելի ծագում ունեցող լրատվական կայքեր ու սոցիալական ցանցերի կեղծ էջեր (օրինակ՝ lurer.live և համանման այլ տեղեկատվական հարթակներ, բազմաթիվ կեղծ օգտահաշիվներ): Վերջիններս, հատկապես այս օրերին, տարածում են ակնհայտ ապատեղեկատվություններ՝ Հայաստանի Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, նրանց հետ փոխկապակցված անձանց, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Ա. Քյարամյանի, ինչպես նաև ներքաղաքական և արտաքին քաղաքական բազմաթիվ երևույթների վերաբերյալ, որոնք ստահոդ լինելուց բացի՝ իրենց մեջ պարունակում են Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անվտանգությանը վնասող զգալի տարրեր ու բաղադրիչներ:
Նախնական ուսումնասիրություններից պարզվում է, որ հիշյալ կայքերում և տեղեկատվական հարթակներում առկա են տարբեր ուղղվածություն ունեցող հետքեր, որոնց ուղղությամբ կատարվում են անհրաժեշտ աշխատանքներ:
Այս ամենով հանդերձ մեր հանրությանը կոչ ենք անում տուրք չտալ նմանատիպ տեղեկություններին, չտարածել այդօրինակ կայքերում ու տարբեր հարթակներում առկա կեղծ տեղեկատվությունը, ինչպես նաև բացառապես օգտվել պաշտոնական լրահոսից:

Служба национальной безопасности РА сообщает, что в последнее время в интернете появились новостные сайты сомнительного происхождения и фальшивые страницы социальных сетей (например: lurer.live и другие подобные информационные платформы и множество поддельных аккаунтов). Последние, особенно в эти дни, распространяют очевидную дезинформацию относительно высокопоставленных должностных лиц Республики Армения, связанных с ними лицах, о бывшем директоре СНБ А. Кярамяне, а также о многих внутриполитических и внешнеполитических явлениях, которые, помимо того, что являются ложными, содержат в себе значительные элементы и компоненты, наносящие ущерб безопасности Республики Армения и Республики Арцах.
Из предварительных исследований выяснилось, что на упомянутых сайтах и информационных платформах есть различные следы, в направлении которых проводятся необходимые работы.
Исходя из этого, мы призываем нашу общественность не поддаваться подобной информации, не распространять ложную информацию, имеющуюся на подобных сайтах и платформах, а также полагаться исключительно на официальную ленту новостей.