ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր և արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ զորահավաքային զինծառայող Ա. Ս.-ի հայրը` Ն.Ս.-ն, համոզելու կամ այլ եղանակով դրդել է առևտրային կազմակերպության ծառայողներ հանդիսացող, բժշկական կենտրոնի լաբորատորիայի վարիչին և նույն լաբորատորիայի լաբորանտին, որպեսզի վերջիններս իրենց լիազորություններն օգտագործեն կազմակերպության շահերին հակառակ և զորահավաքային զինծառայողի օգտին, մասնավորապես՝ վերջինները, խախտելով ՀՀ առողջապահության նախարարի 2020 թվականի հունիսի 30-ի՝ «Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ (covid-19) պացիենտների վարման կարգը (ժամանակավոր) հաստատելու և առողջապահության նախարարի 2020 թվականի մարտի 25-ի N 1090-ա հրամանն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» թիվ 2051-Ա հրամանի պահանջները, 2020 թվականի հոկտեմբերի 22-ին զորահավաքային զինծառայողի անվամբ կազմել են բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթեր առ այն, որ իրականացրել են նմուշառում, մինչդեռ՝ վերջինից փաստացի որևէ նմուշ չի ստացվել, իսկ լաբորատոր հետազոտության համար համապատասխան փորձաքննության են ուղարկել փաստացի «covid-19» հիվանդություն ունեցող այլ անձի նմուշ, որի արդյունքում 2020 թվականի հոկտեմբերի 23-ին զորահավաքային զինծառայողի անվամբ կազմվել և շրջանառության մեջ է դրվել բովանդակությամբ կեղծ եզրակացություն առ այն, որ վերջինիս մոտ իբր հայտնաբերվել է «covid-19» հիվանդություն, որպիսի հանգամանքը հնարավորություն է տվել զորահավաքային զինծառայողին ռազմական դրության պայմաններում ապօրինի ժամանակավորապես դադարեցնելու զինվորական ծառայության կամ դրա առանձին պարտականությունների կատարումը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում զինծառայողի կողմից ռազմական դրության պայմաններում հիվանդության սիմուլյացիայի եղանակով զինվորական ծառայությունը կամ դրա առանձին պարտականությունների կատարումը ժամանակավորապես դադարեցնելու, ինչպես նաև հիշյալ առերևույթ հանցագործությանն օժանդակելու, իրավունք վերապահող կեղծ փաստաթղթեր կազմելու և օգտագործելու կասկածանքներով ձերբակալվել են ինչպես զորահավաքային զինծառայողը, այնպես էլ՝ հանցագործությանն օժանդակած բժշկական կենտրոնի ծառայողները:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ նույն բժշկական կենտրոնի ծառայողների կողմից նույնաբնույթ այլ հանցավոր դրսևորումները բացահայտելու, կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է անմնացորդ կերպով կատարել հայրենիքի պաշտպանության սուրբ առաքելությունը, ցուցաբերել զինվորական պարտքի գիտակցված զգացողություն, զերծ մնալ տարատեսակ խարդավանքների, այդ թվում՝ հիվանդության սիմուլյացիայի միջոցով զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելուց խուսափելու կամ դրան օժանդակելու անթույլատրելի վարքագիծ դրսևորելուց և միաժամանակ խիստ զգուշացնում է, որ հետևողական կերպով շարունակելու է իր լիազորությունների շրջանում ձեռնարկել իրավիճակից բխող անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ ռազմական դրության պայմաններում բժշկական կազմակերպությունների ծառայողների կողմից հիվանդությունների ախտորոշման ընթացքում համանման չարաշահումները բացառելու, զինծառայողների համախմբվածության, մարտական պատրաստվածության, զինվորական կարգապահության կամ բանակի մարտունակության վրա բացասաբար ազդեցություն ունեցող անձանց հայտնաբերելու և նրանց նկատմամբ համարժեք քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ և հիշեցնում է, որ նկարագրված հանցավոր արարքը դասվում է ծանր հանցագործությունների շարքին, որի համար որպես պատիժ նախատեսված է հինգից տասը տարի ժամկետով ազատազրկում:

В результате комплексных и эффективных оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых Службой национальной безопасности РА, были получены фактические данные относительно того, что Н.С. - отец мобилизованного военнослужащего А. С. уговором, или иным образом побудил служащих коммерческой организации, заведующего лабораторией медицинского центра и лаборанта той же лаборатории, чтобы они, вопреки интересам организации, применили свои полномочия в пользу мобилизованного военнослужащего. В частности, последние, нарушив требования приказа министра здравоохранения РА № 2051-А от 30 июня 2020 года “Об утверждении (временного) порядка обращения с пациентами с коронавирусной болезнью (covid-19) и признании утратившим силу приказ министра здравоохранения № 1090-А от 25 марта 2020 года”, 22 октября 2020 года на имя мобилизованного военнослужащего составили поддельные документы относительно того, что они провели у военнослужащего забор проб, в то время как от него фактически не было получено никаких проб. Для лабораторного анализа на соответствующую экспертизу были отправлены пробы другого лица с фактическим заболеванием covid-19. В результате 23 октября 2020 года на имя мобилизованного военнослужащего было составлено и представлено ложное заключение относительно того, что у последнего якобы обнаружено заболевание covid-19, что позволило мобилизованному военнослужащему в условиях военного положения незаконно временно прекратить военную службу или выполнение отдельных обязанностей.
По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по признакам соответствующих статей, в рамках которого по подозрению во временном прекращении военнослужащим военной службы или выполнения отдельных обязанностей путем симуляции болезни в условиях военного положения, а также в содействии указанному фактическому преступлению, составлении и использовании поддельных правомочных документов были задержаны как мобилизованный военнослужащий, так и служащие медицинского центра, содействовавшие преступлению.
Предпринимаются необходимые следственные и другие процессуальные действия для выявления аналогичных преступных проявлений со стороны служащих того же медицинского центра и всего круга лиц, вовлеченных в коррупционный механизм.
Служба национальной безопасности призывает со всей преданностьювыполнять священную миссию защиты Родины, проявлять осознанное чувство воинского долга, воздерживаться от недопустимого поведения, связанного с различными уловками, в том числе уклонения от выполнения обязанностей военной службы или содействовать этому посредством симуляции болезни. Вместе с тем, Служба национальной безопасности строго предупреждает, что в рамках своих полномочий, последовательно будет предпринимать необходимые меры, вытекающие из ситуации, для исключения в условиях военного положения подобных злоупотреблений со стороны служащих медицинских организаций при диагностировании заболеваний, выявления лиц, оказывающих негативное влияние на сплоченность военнослужащих, их боевую подготовку, военную дисциплину или боеспособность армии, и применения к ним соответствующих уголовно-правовых мер воздействия. Служба национальной безопасности также напоминает, что описанное преступное деяние относится к категории тяжких преступлений, за которые в качестве наказания предусмотрено тюремное заключение сроком от пяти до десяти лет.