Վերջին օրերին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից բացահայտվել և կանխվել են Արցախի Հանրապետությունից դեպի Հայաստանի Հանրապետություն անօրինական ճանապարհով զենք-զինամթերք տեղափոխելու մի շարք դեպքեր:
Հավելենք, որ առանձին դեպքերում ներգրավված են եղել նաև քրեական ենթամշակույթ կրող անձինք, ովքեր համանման քայլեր են ձեռնարկել ռազմական գործողություններին մասնակցող որոշ անձանց միջոցով:
Կրկին ընդգծելով այս վճռորոշ ժամանակահատվածում հակաօրինական յուրաքանչյուր արարքի անթույլատրելիությունը՝ ամենայն խստությամբ զգուշացնում ենք զերծ մնալ նմանատիպ գործողությունների իրականացումից, որոնք կարող են ուղղակիորեն վնասել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների անվտանգությանը:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ նմանատիպ բոլոր երևույթները գտնվում են ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության շուրջօրյա հսկողության ներքո և ունենալու են իրենց համարժեք իրավական գնահատականը՝ ամենակոշտ գործիքակազմի կիրառմամբ:

в последние дни Службой национальной безопасности Армении выявлен и предотвращен ряд случаев перевозки незаконным путем оружия и боеприпасов из Республики Арцах в Республику Армения.
Добавим, что в отдельных случаях также были вовлечены лица, принадлежащие к криминальной субкультуре, которые предприняли подобные шаги посредством некоторых лиц, участвующих в военных действиях.
Вновь подчеркивая недопустимость любого противоправного действия в этот решающий период, со всей строгостью предупреждаем воздерживаться от осуществления подобных действий, которые могут непосредственно нанести ущерб безопасности граждан Республики Армения и Республики Арцах.
Вместе с тем, сообщаем, что все подобные явления находятся под круглосуточным надзором Службы национальной безопасности РА, а также Полиции РА и получат соответствующую правовую оценку с применением самого жесткого инструментария.