Վերջին օրերին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից բացահայտվել և կանխվել են Արցախի Հանրապետությունից դեպի Հայաստանի Հանրապետություն անօրինական ճանապարհով զենք-զինամթերք տեղափոխելու մի շարք դեպքեր:
Հավելենք, որ առանձին դեպքերում ներգրավված են եղել նաև քրեական ենթամշակույթ կրող անձինք, ովքեր համանման քայլեր են ձեռնարկել ռազմական գործողություններին մասնակցող որոշ անձանց միջոցով:
Կրկին ընդգծելով այս վճռորոշ ժամանակահատվածում հակաօրինական յուրաքանչյուր արարքի անթույլատրելիությունը՝ ամենայն խստությամբ զգուշացնում ենք զերծ մնալ նմանատիպ գործողությունների իրականացումից, որոնք կարող են ուղղակիորեն վնասել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների անվտանգությանը:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ նմանատիպ բոլոր երևույթները գտնվում են ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության շուրջօրյա հսկողության ներքո և ունենալու են իրենց համարժեք իրավական գնահատականը՝ ամենակոշտ գործիքակազմի կիրառմամբ:

In recent days, a number of cases of illegal transportation of weapons and ammunition from the Republic of Artsakh to the Republic of Armenia have been identified and prevented by the National Security Service of RA.
We would like to add that in some cases, persons belonging to the criminal subculture were also involved, who took such steps through some persons participating in military actions.
Once again emphasizing the inadmissibility of any illegal action in this crucial period, we strongly warn to refrain from carrying out such actions that may directly harm the security of the citizens of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh.
At the same time, we inform that all such phenomena are under the round-the-clock supervision of the National Security Service of RA, as well as the Police of RA and will receive an appropriate legal assessment using the most stringent toolkit.