ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ սոցիալական ցանցերի հայազգի տարբեր օգտատերեր պարբերաբար տարածում են հայտարարություններ՝ խնդրելով իրենց տրամադրել տեղեկատվություն արցախա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի, Արցախի Հանրապետությունում ընթացող ռազմական գործողությունների, մարտի դաշտում տեղի ունեցող հերոսությունների և բացառիկ սխրանքների մասին: Մասնավորապես, www.facebook.com սոցիալական ցանցի օգտատեր Վահե Պետրոսյանը, ով ներկայանում է որպես կրոնական քարոզիչ, իր ուղիղ եթերներից մեկում խնդրել է իրեն ուղարկել առաջնագծում գտնվող զինվորների վերաբերյալ «վկայություններ», թե ինչպես են վերջիններս փրկվել Աստծո շնորհիվ:
Եվս մեկ անգամ հիշեցնում ենք, որ պատերազմական իրավիճակում առաջնագծի, թիկունքի, զորքերի տեղաշարժի, մարդկանց կուտակումների վերաբերյալ, ինչպես նաև առաջին հայացքից թեկուզ ոչ նշանակալի թվացող ցանկացած տեղեկատվություն անթույլատրելի է փոխանցել այլ անձանց, քանի որ նման տվյալները ուղղակի կամ անուղղակի կերպով կարող են օգտագործվել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անվտանգությանը վնասող գործողություններ իրականացնելու համար:
Ազգաբնակչությանը կրկին հորդորում ենք սոցիալական ցանցերում շփումների ընթացքում դրսևորել զգոնություն, աչալրջություն և զերծ մնալ առաջնագծին առնչվող տվյալներ տարածելուց:

Служба национальной безопасности РА сообщает, что различные пользователи социальных сетей армянской национальности регулярно помещаютобъявления с просьбой предоставить информацию о линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск, военных действиях, происходящих в Республике Арцах, героизме и беспримерных подвигах, совершаемых на поле боя. В частности, пользователь социальной сети www.facebook.com Ваге Петросян, выдающий себя за религиозного проповедника, в одном из своих прямых эфиров просил предоставить ему “свидетельства” о воинах, находящихся на передовой, спасенных Богом.
Еще раз напоминаем, что в военных условиях недопустимо передавать другим лицам любую информацию о передовой, передвижении войск, тыле, скоплениях людей, также любые сведения, на первый взгляд кажущиеся незначительными, поскольку такие данные прямым или косвенным образом могут быть использованы для осуществления действий, наносящих ущерб безопасности Республики Армения и Республики Арцах.
Вновь призываем население проявлять бдительность, осторожность и при общениях в социальных сетях воздерживаться от распространения сведений, касающихся передовой.