ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ԿՈՐՈՆԱՎԻՐՈՒՍԱՅԻՆ ՀԻՎԱՆԴՈՒԹՅԱՆ ՀԱՅՏՆԱԲԵՐՄԱՆ ՆՊԱՏԱԿՈՎ ԼԱԲՈՐԱՏՈՐ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՆՈՂ ԲԺՇԿԱԿԱՆ ՀԱՍՏԱՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՀԵՏ
30-10-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է աշխատանքային հանդիպում բժշկական այն հաստատությունների ներկայացուցիչների հետ, որտեղ նոր տեսակի կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հայտնաբերման նպատակով իրականացվում են նմուշառումներ և լաբորատոր հետազոտություններ:
Աշխատանքային հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Ա. Սմբատյանը, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի պետի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող Վ. Պետրոսյանը, «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ա.Վանյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ներկայացուցիչ Վ. Պետրոսյանն իր շնորհակալական խոսքն է հղել բուժաշխատողներին՝ ռազմական դրության և համավարակի տարածման պայմաններում կազմակերպվող աշխատանքի համար, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարել հատկապես զորակոչային տարիքի անձանց շրջանում կորոնավիրուսի ախտորոշման հետազոտությունների պատշաճ և օրինական իրականացմանը՝ ընդգծելով, որ կեղծ դրական պատասխաններ տալու երևույթը բացառելու նպատակով անհրաժեշտ է սահմանել առավել խիստ հսկողություն, հետևողականորեն վերահսկել ենթակա անձնակազմի գործունեությունը:
Հանդիպման ընթացքում նախանշվել է նաև այն իրողությունը, որ Ազգային անվտանգության մարմինները տիրապետում են օպերատիվ իրավիճակին և նման օրինախախտումների վերաբերյալ տվյալներ ստացվելու դեպքում պարտադիր կերպով բացահայտվելու են հանցավոր գործընթացի բոլոր մասնակիցները և պատասխանատվության են ենթարկվելու օրենքի ողջ խստությամբ՝ ասվածին հավելելով այս ուղղությամբ արդեն իսկ կատարված աշխատանքների և անգամ հանրային հնչեղություն ունեցող նմանատիպ դեպքի վերաբերյալ տարածված պաշտոնական հաղորդագրությունների մանրամասները:
Աշխատանքային հանդիպման ավարտին ՀՀ առողջապահության նախարարության, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության, ինչպես նաև համապատասխան բժշկական հաստատությունների ներկայացուցիչները պայմանավորվել են կազմակերպել համագործակցված աշխատանք՝ քննարկված օրակարգային հարցի շրջանակներում հնարավոր թերացումներից, բացթողումներից և իրավախախտումներից զերծ մնալու նպատակով:

РАБОЧАЯ ВСТРЕЧА С ПРЕДСТАВИТЕЛЯМИ МЕДИЦИНСКИХ УЧРЕЖДЕНИЙ, ПРОВОДЯЩИХ ЛАБОРАТОРНЫЕ ИССЛЕДОВАНИЯ С ЦЕЛЬЮ ВЫЯВЛЕНИЯ КОРОНАВИРУСНОЙ БОЛЕЗНИ
30-10-2020
По инициативе Службы национальной безопасности РА была организована рабочая встреча с представителями медицинских учреждений, в которых проводятся забор проб и лабораторные исследования с целью выявления коронавирусной болезни нового типа (COVID-19).
В рабочей встрече участвовали заместитель министра здравоохранения РА А. Смбатян, временно исполняющий обязанности начальника департамента экономической безопасности и противодействия коррупции Службы национальной безопасности РА В. Петросян, директор ГНКО “Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний” А. Ванян и другие должностные лица.
Представитель Службы национальной безопасности РА В. Петросян выразил свою благодарность медицинским работникам за работу, организованную в условиях военного положения и распространения пандемии, и также коснулся надлежащего и законного проведения диагностических исследований на выявление коронавируса, особенно, среди лиц призывного возраста, подчеркнув, что с целью исключения ложных положительных ответов, необходимо установить более строгое наблюдение, последовательно контролировать деятельность подчиненного персонала.
В ходе встречи также была отмечена та действительность, что органы национальной безопасности владеют оперативной ситуацией, и в случае получения данных о подобных правонарушениях все участники преступного процесса обязательно будут раскрыты и привлечены к ответственности по всей строгости закона. К сказанному были добавлены подробности уже проделанной в этом направлении работы и даже официальных сообщений, распространенных по поводу такого случая, возымевшего общественный резонанс.
В конце рабочей встречи представители Министерства здравоохранения РА, Службы национальной безопасности РА, а также соответствующих медицинских учреждений договорились организовать совместную работу с целью предотвращения возможных недочетов, упущений и правонарушений в рамках обсуждаемого вопроса повестки дня.