ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Երևան քաղաքի բնակիչ, նախկինում մի քանի անգամ խարդախություններ կատարելու համար դատապարտված Հ. Բ.-ն, տեղեկանալով, որ զինծառայող Հ. Մ.-ն, մասնակցելով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմին, անհետ կորել է, կաշառք ստանալու պատրվակով խարդախությամբ խոշոր չափերի գումար հափշտակելու միասնական դիտավորությամբ, Հ. Մ.-ի ազգական Ա. Մ.-ին վստահություն ներշնչելու նպատակով խաբեությամբ նրան ներկայացել է որպես ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ և պատրաստակամություն հայտնել ի պաշտոնե զբաղվել անհայտ կորած զինծառայողի որոնողական աշխատանքներով:
Իրագործելով իր հանցավոր մտադրությունը՝ Հ. Բ.-ն 2020 թվականի հոկտեմբերի 28-ին ճանապարհածախսի պատրվակով Ա. Մ.-ից նախ պահանջել և ստացել է 100 հազար ՀՀ դրամ, այնուհետև, վերջինիս գիտակցության ու կամքի վրա ներգործելու, մոլորության մեջ գցելու եղանակով իր հանցավոր մտադրությունն իրագործելու մղումներից ելնելով, 2020 թվականի նոյեմբերի 1-ին Ա. Մ.-ին հայտնել է, թե իբր զինծառայող Հ. Մ.-ն գերության մեջ գտնվում է Ադրբեջանի Հանրապետության Գաբալա քաղաքում, որտեղ պահում են հայ ռազմագերիներին և պատրաստվում են վերջինիս տեղափոխել քաղաք Բաքու: Դա կանխելու և Հ. Մ.-ին Ռուսաստանի Դաշնության իր գործընկերների միջոցով այլ երկրների տարածքով Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխելը կազմակերպելու համար Հ. Բ.-ն մաս-մաս վճարելու պայմանով պահանջել է ևս 3 հազար ԱՄՆ դոլար, սակայն իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման շրջանակներում նույն օրը՝ ժամը 19:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Գարեգին Նժդեհի հրապարակում Ա. Մ.-ի կողմից 1.000 ԱՄՆ դոլարն ստանալուց անմիջապես հետո բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ մարմինների կողմից՝ չկարողանալով իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունն ավարտին հասցնել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում կաշառք ստանալու պատրվակով խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու կասկածանքով Հ. Բ.-ն ձերբակալվել է:
Ըստ նախնական տվյալների Հ. Բ.-ի նմանօրինակ վարքագծի արդյունքում տուժել են նաև այլ քաղաքացիներ, ձեռնարկվում են ակտիվ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ տուժած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց գործողություններն անհատականացնելու և տուժողներին պատճառված նյութական վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:
Միևնույն ժամանակ հորդորում ենք բոլոր քաղաքացիներին, ովքեր տուժել են այս և նմանատիպ հանցավոր գործողություններից, դիմել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն՝ 015 58 90 96 հեռախոսահամարով:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը կրկին հորդորում է, ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված, ցուցաբերել զգոնություն, զերծ մնալ տարատեսակ կասկածելի գործարքների առաջարկներից և հիմք ընդունել բացառապես իրավասու պետական մարմինների կողմից տրամադրված պաշտոնական տեղեկատվությունը:

В результате оперативно-розыскных мероприятий, осуществленных Службой национальной безопасности РА, выяснилось, что ранее неоднократно судимый за совершение мошенничества житель г.Еревана О.Б., узнав о том, что военнослужащий Г.М., участвуя в войне, развязанной 27 сентября 2020г. Азербайджанской Республикой против Республики Арцах, пропал без вести, с единым умыслом хищения суммы в крупных размерах путем мошенничества, под предлогом получения взятки, с целью внушения доверия, путем обмана представился А.М., родственнику Г.М., высокопоставленным должностным лицом Службы национальной безопасности РА и выразил готовность в рамках своих полномочий заняться поисковыми работами пропавшего без вести военнослужащего.
Осуществляя свое преступное намерение, 28 октября 2020г. О.Б., под предлогом дорожных расходов, вначале потребовал от А.М и получил 100 тысяч драмов РА, затем, исходя из побуждений осуществить свой преступный замысел, путем введения в заблуждение, воздействовав на сознание и волю последнего, 1 ноября 2020г. сообщил А.М., что военнослужащий Г.М. якобы находится в плену в городе Габала Азербайджанской Республики, где содержатся армянские военнопленные и готовятся его перевезти в город Баку.
Для предотвращения этого и организации перевозки А.М. через территории других стран в Республику Армения при помощи своих коллег из Российской Федерации, О.Б., потребовал еще 3 тысячи долларов США с условием выплаты по частям. Однако, в рамках осуществленного оперативно-розыскного мероприятия, в тот же день около 19:00 часов был пойман органами СНБ РА на площади Гарегина Нжде г.Еревана непосредственно после получения от А. М. 1000 долларов США, не сумев довести преступление до конца по не зависящим от его воли обстоятельствам.
По данному факту в рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА, О.Б. был задержан по подозрению в совершении мошенничества в крупных размерах под предлогом получения взятки.
По предварительным данным, в результате подобного поведения О.Б. пострадали также и другие граждане, предпринимаются активные следственные и иные процессуальные действия по установлению полного круга пострадавших лиц, индивидуализации действий лиц, вовлеченных в преступную схему, и возмещению материального ущерба, причиненного потерпевшим.
В то же время, призываем всех граждан, кто пострадал от подобных преступных действий, обращаться в Службу национальной безопасности РА по телефону 015 58 90 96.
Служба национальной безопасности вновь призывает, исходя из сложившейся ситуации, проявлять бдительность, воздерживаться от различных предложений сомнительных сделок и принимать за основание официальную информацию, предоставленную исключительно компетентными государственными органами.