ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը խոր վշտով տեղեկացնում է, որ 85 տարեկան հասակում մահացել է ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի նախկին առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Գրիգոր Գարեգինի Գրիգորյանը:
Բազմակողմանի զարգացած, մասնագիտությամբ իրավագետ Գ. Գրիգորյանը 1964թ. ՀԽՍՀ ՊԱԿ-ում իր ծառայությունն սկսել է օպերլիազորից՝ հասնելով բաժնի պետի պաշտոնի, այնուհետև ծառայությունը 1984-1991 թթ. շարունակել է ՀՍՍՀ ՆԳՆ-ում՝ որպես նախարարի տեղակալ: 1991-1992 թթ. զբաղեցրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալի-ՍԶ հրամանատարի պաշտոնը:
1992-1993 թթ. հանդիսացել է ՀՀ գլխավոր սահմանապահ կոմիսար, 1993 թ. նշանակվել է ՊՆ ռազմական հակահետախուզական վարչության պետ և գլխավորել այդ կառույցը մինչև 1995 թ.:
1995 թ. Գ. Գրիգորյանը նշանակվել է ՀՀ ԱԱՊՎ պետի տեղակալ: 1995-1996 թթ. զբաղեցրել է ՀՀ ԱԱ նախարարի տեղակալի, 1996 թ.՝ ՀՀ ԱԱ նախարարի առաջին տեղակալի, 1996-1999 թթ.՝ ՀՀ ՆԳ և ԱԱ նախարարի առաջին տեղակալի, 1999-2003 թթ.՝ ՀՀ ԱԱ նախարարի առաջին տեղակալի, 2003 թ.՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի առաջին տեղակալի պաշտոնները:
Գ. Գրիգորյանը մեծ ներդրում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմավորման, ՀՀ սահմանապահ զորքերի ստեղծման և ՀՀ ազգային անվտանգության մարմինների կայացման գործում: Ազնիվ ու անբասիր ծառայության համար գեներալ-մայոր Գ. Գրիգորյանը բազմիցս պարգևատրվել է:
2005թ. հունվարին ՀՀ նախագահի հրամանագրով արձակվել է զինվորական ծառայությունից՝ կենսաթոշակի սահմանային տարիքի լրանալու կապակցությամբ:
Վերջին տարիներին հանդիսացել է ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի վետերանների խորհրդի նախագահ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը խորին ցավակցություն է հայտնում պետական գործչի ընտանիքին, հարազատներին, մերձավորներին և գործընկերներին:
Գրիգոր Գրիգորյանի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի է ունենալու 05.11.2020 թ. ժ. 18:00-ին Կոնդի Սբ. Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցում, իսկ հուղարկավորությունը՝ 06.11.2020 թ. ժ. 13:00-ին՝ նույն վայրից:

Служба национальной безопасности РА с глубокой скорбью сообщает, что в возрасте 85-ти лет скончался бывший первый заместитель директора СНБ РА генерал-майор Григорян Григор Гарегинович.
Разносторонне развитый, по специальности юрист Г.Григорян свою службу начал в 1964г. в КГБ Армянской ССР, занимая должности от оперуполномоченного до начальника отдела, затем в 1984-1991гг. продолжил службу в качестве заместителем министра в МВД Армянской ССР. В 1991-1992гг. занимал должность заместителя министра обороны РА – командующего ПВ.
В 1992-1993гг. был главным пограничным комиссаром РА, в 1993г. был назначен начальником Управления военной контрразведки МО и возглавлял эту структуру до 1995г.
В 1995г. Г.Григорян был назначен заместителем начальника ГУНБ РА. В 1995-1996гг. занимал должности заместителя министра НБ РА, в 1996г. – первого заместителя министра НБ РА, в 1996-1999гг. – первого заместителя министра ВД и НБ РА, в 1999-2003гг. – первого заместителя министра НБ РА, 2003г. - первого заместителя директора Службы национальной безопасности РА.
Г.Григорян внес большой вклад в формирование Вооруженных сил Республики Армения, создание пограничных войск РА и становление органов национальной безопасности РА. За честную и безупречную службу генерал-майор Г.Григорян был неоднократно награжден.
В январе 2005г. Указом президента РА был уволен с военной службы в связи с достижением предельного пенсионного возраста.
В последние годы был председателем Совета ветеранов пограничных войск СНБ РА.
Служба национальной безопасности РА выражает глубокое соболезнование семье родным, близким и коллегам государственного деятеля.
Церемония панихиды Григоряна Григора пройдет 05.11.2020г. в 18:00 в церкви Св.Ованеса Мкртыча в районе Конд, а похороны состоятся 06.11.2020г. в 13.00.