Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողական և գործուն պայքար մղելով օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության դեմ ուղղված հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ, ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական և քրեադատավարական համակցված գործողությունների արդյունքում բացահայտել է պետական դավաճանության ևս մեկ դեպք:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ձեռք են բերվել բավարար տվյալներ այն մասին, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի Մ.Ս.-ն, 2015թ. ընթացքում արտագնա աշխատանքի նպատակով գտնվելով Թուրքիայի Հանրապետության Ստամբուլ քաղաքում, հայտնվելով այդ երկրում գործունեություն ծավալած ադրբեջանական հետախուզական ծառայությունների տեսադաշտում և հավաքագրվելով վերջիններիս աշխատակիցների կողմից, Հայաստան վերադառնալուց հետո՝ 2019 թ. ընթացքում, առաջարկ է ստացել գումարի դիմաց Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության արտաքին անվտանգության, զինված ուժերի, սպառազինությունների մասին տեղեկություններ ձեռք բերելու կամ արդեն իսկ իրեն հասանելի դարձած տեղեկատվությունը փոխանցելու վերաբերյալ, այդ թվում` բանակի անձնակազմի, զենքի, զինամթերքի, զինտեխնիկայի քանակի և տեսակի, զորամասերի և դրանց հրամանատարական կազմի, պաշտպանական շրջանների, ինժեներական կառույցների, սարքավորումների, իսկ վերջին շրջանում՝ նաև մարդկային կորուստների և այլնի վերաբերյալ, որն ընդունելով՝ լրտեսության եղանակով իրականացրել է տրված առաջադրանքները և դրա դիմաց որպես վարձատրություն ստացել տարբեր չափերի գումարներ, այդ կերպ՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության, թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար օտարերկրյա հատուկ ծառայություններին ցուցաբերել է օգնություն:
Ընդ որում, որոշակի առաջադրանքներ կատարելու համար Մ.Ս.-ն, շարունակելով իր հանցավոր մտադրության իրականացումը, կրկնակի բժշկական հետազոտության միջոցով վերացրել է զինվորական ծառայությանը խոչընդոտող սահմանափակումները, միջոցներ է ձեռնարկել ծառայության անցնելու ՀՀ զինված ուժերում՝ այդ եղանակով կրկին տեղեկություններ հավաքագրելու և թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար այլ պետությանը փոխանցելու նպատակով, ինչը սակայն նրան չի հաջողվել, քանի որ պատկան մարմինների կողմից մերժվել է նրան աշխատանքի ընդունելու դիմումը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում պետական դավաճանություն կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա Մ.Ս.-ն ձերբակալվել է, որի ընթացքում տվել է խոստովանական ցուցմունքներ:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական պայքար է տանում սահմանադրական կարգի հիմունքների և պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխման, խափանման և բացահայտման ուղղությամբ:
Միաժամանակ, ազգային անվտանգության ծառայությունը ակնկալում է նաև այդ գործընթացում հասարակության լայն շերտերի ներգրավվածությունը՝ իշխանության մարմիններին հայտնելու պետական դավաճանության կամ լրտեսության վերաբերյալ իրենց հայտնի դարձած տեղեկությունները՝ ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, անվտանգության և տարածքային անձեռնմխելիության:

Служба национальной безопасности Республики Армения, ведя последовательную и действенную борьбу по выявлению, предотвращению и пресечению разведывательной деятельности специальных служб иностранных государств, направленной против суверенитета, территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения, в результате предпринятых оперативно-розыскных и уголовно-процессуальных комплексных действий раскрыла еще один случай государственной измены.
Службой национальной безопасности Республики Армения были получены достаточные данные о том, что гражданин Республики Армения М.С. в течение 2015г. находясь на заработках в г. Стамбуле (Турецкая Республика), оказавшись в поле зрения осуществляющих в этой стране свою деятельность азербайджанских разведывательных служб и будучи завербованным их сотрудниками, после возвращения в Армению в течение 2019г. получил предложение за определенную сумму добыть сведения или передать уже доступную ему информацию о внешней безопасности, вооруженных силах, вооружениях Республики Армения и Республики Арцах, в том числе о личном составе армии, оружии, боеприпасах, количестве и видах военной техники, воинских частях и их командном составе, оборонительных районах, инженерных сооружениях, оборудовании, а в последний период также о человеческих потерях и т.д. Приняв данное предложение, он выполнил порученные ему задания путем шпионажа и в качестве вознаграждения получил денежные суммы в различных размерах, таким образом оказал помощь иностранным спецслужбам в осуществлении враждебной деятельности в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.
При этом, для выполнения определенных заданий М.С., продолжая реализацию своего преступного замысла, путем повторного медицинского обследования устранил ограничения, препятствующие прохождению военной службы, предпринял меры для поступления на службу в Вооруженные Силы РА с тем, чтобы подобным способом вновь собирать сведения и передавать их другому государству для осуществления враждебной деятельности, что, однако, ему не удалось, поскольку соответствующие органы отклонили его заявление о приеме на работу.
По данному факту в Службе национальной безопасности РА было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 299 Уголовного кодекса РА, в рамках которого на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении государственной измены М.С. был задержан и дал признательные показания.
Служба национальной безопасности Республики Армения ведет последовательную борьбу по предотвращению, пресечению и выявлению преступлений, направленных против основ конституционного строя и безопасности государства.
В то же время Служба национальной безопасности ожидает также вовлечения в этот процесс широких слоев общественности, которые будут сообщать органам власти ставшие известными им сведения о государственной измене или шпионаже во имя суверенитета, безопасности и территориальной неприкосновенности Республики Армения.