ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից շարունակաբար իրականացվող օպերատիվ–հետախուզական բացառիկ գործողությունների արդյունքում անժխտելի տվյալներ են ստացվել, որ ադրբեջանաթուրքական ֆինանսավորմամբ գործող «ան-Նուսրա», «Սուլթան Մուրադ», «Հայաթ Թահրիր աշ–Շամ», «Հուրաս ադ–Դին» ահաբեկչական կազմակերպություններին հարող զինյալները Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունից, Թուրքիայի զինված ուժերի ուղեկցությամբ, ցամաքային սահմանով անցել են Թուրքիայի Հանրապետության տարածք, այնուհետև հատուկ պատրաստություն անցնելով, ինքնաթիռներով տեղափոխվել են Ադրբեջան՝ Արցախի դեմ սանձազերծած ռազմական գործողություններին մասնակցելու նպատակով:
Մասնավորապես՝ փաստարկված նոր տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմում ռազմական գործողություններին որպես վարձկաններ մասնակցել են.
-Աբու Սթեֆ ալ–Հինդավին. վերջինս հանդիսանում է Թուրքիայի վերահսկողության տակ գտնվող այսպես կոչված Սիրիական ազատագրական բանակի անդամ,
- Ահմադ ալ-Տայեբը. վերջինս սիրիական Իդլիբ քաղաքից է, սովորել է Հալեպի համալսարանում, բնակվում է թուրք-սիրիական սահմանի մոտ գտնվող թուրքական Ռեյհանլի քաղաքում,
-Աբու Դիաբ Հալաբը:
Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ռազմական գործողություններին որպես վարձկաններ հիշյալ անձանց մասնակցության հանգամանքը հաստատող փաստական տվյալները փոխանցվել են վարույթն իրականացնող քննչական մարմնին, որի հիման վրա ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում ներկայումս մարտական գործողությունների վայրում գտնվող և ակտիվ մասնակցություն ունեցող Աբու Սթեֆ ալ–Հինդավին, Ահմադ ալ-Տայեբը, Աբու Դիաբ Հալաբը ներգրավվել են որպես մեղադրյալ, միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրանց նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորում կիրառելու նպատակով, ինչպես նաև հայտարարվել է հետախուզում:
Հիշատակվածից բացի, ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզաբանվել են ռազմական գործողություններին մասնակցող ավելի քան 20 վարձկանների տվյալներ ևս, որոնց թվում են Աբու Արաբա Հասանը, Աբու Շահիր Բզաանը, Մահմուդ Աբու Մուհամմադին, Համմուդ Թելքինը, Աբու Բաշիր Մաարան և այլ անձինք, ովքեր նույնպես ներկա դրությամբ հակառակորդի կողմից ակտիվ կերպով մասնակցում են Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողություններին:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հիշյալ անձանց վերաբերյալ պարզված տվյալները հայտնել է միջազգային տարբեր կազմակերպություններին, գործընկեր երկրների հատուկ ծառայություններին՝ հավելյալ տեղեկատվություն ստանալու, ինչպես նաև ցանկացած երկրի տարածքում նրանց հետագայում հայտնաբերելու դեպքում կալանավորելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Օպերատիվ–հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են նաև ահաբեկչական խմբավորումների ֆինանսավորման աղբյուրները, հավաքագրման եղանակներն ու Սիրիայից և այլ երկրներից Թուրքիայի կողմից Ադրբեջան տեղափոխելու հստակ ուղիները:
Բացի այդ, Արցախի Հանրապետությունում վերջին օրերին կալանավորված երկու ահաբեկիչների՝ նախաքննական մարմնի հետ համագործակցության արդյունքում լրացուցիչ տվյալներ են ստացվել վերջիններիս Ադրբեջանում գտնվելու և ստացած հրահանգավորումների մասով: Մասնավորապես, մարտի դաշտ նետելուց առաջ զինյալներին հրահանգավորել են հայկական գյուղերում կենդանի մարդ չթողնել՝ ամեն կտրած հայի գլխի համար խոստանալով 100 ԱՄՆ դոլար պարգևավճար, Ադրբեջանում սպանված ոչ բոլոր ահաբեկիչների ընտանիքներն են ստացել խոստացված փոխհատուցումները, Սիրիայում նրանց ընտանիքների անդամներին չեն տեղեկացրել բազմաթիվ գրոհայինների մահվան մասին, ինչը դժգոհություններ է առաջացրել Ադրբեջան բերված ահաբեկչական խմբավորումների անդամների մոտ:
Ստացվել են նաև օպերատիվ տեղեկություններ, որ Արցախում ակտիվ ռազմական գործողությունների ավարտից հետո նշված ահաբեկչական խմբավորումները չեն վերադառնալու Սիրիա, այլ ծրագրում են ուղիներ գտնել՝ տարածաշրջանի տարբեր երկրներ անօրինական ներթափանցելու և ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու համար:

В результате оперативно-розыскных исключительных действий, постоянно осуществляемых Службой национальной безопасности РА, были получены неопровержимые данные о том, что боевики, примкнувшие к действующим при азербайджано-турецком финансировании террористическим организациям «Ан-Нусра», «Султан Мурад», «Хайят Тахрир аш-Шам», «Хурас ад–Дин» из Сирийской Арабской Республики в сопровождении Вооруженных сил Турции по сухопутной границе перешли на территорию Турецкой Республики, после чего, пройдя специальную подготовку, были переброшены самолетами в Азербайджан, с целью участия в военных действиях, развязанных против Арцаха.
В частности, получены аргументированные новые данные о том, что в составе вооруженных сил Азербайджанской Республики в военных действиях в качестве наемников участвовали:
-Абу Стеф аль–Хиндави: последний является членом так называемой Сирийской освободительной армии, находящейся под контролем Турции,
- Ахмад аль-Тайеб: последний из сирийского города Идлиба, учился в университете Алеппо, проживает в турецком городе Рейханлы вблизи турецко-сирийской границы,
-Абу Диаб Халаб.
Фактические данные, подтверждающие обстоятельство участия упомянутых лиц в качестве наемников в развязанных против Республики Арцах военных действиях, были переданы в следственный орган, осуществляющий производство, и на основании которых по совокупности полученных достаточных доказательств в настоящее время находящиеся на месте боевых действий и принимающие активное участие Абу Стеф аль–Хиндави, Ахмад аль-Тайеб, Абу Диаб Халаб привлечены в качестве обвиняемых, в суд представлено ходатайство об избрании в отношении их меры пресечения в виде ареста, а также объявлен розыск.
Кроме упомянутого, в результате предпринятых мероприятий установлены также данные более 20-ти наемников, участвующих в военных действиях, в числе которых Абу Араба Хасан, Абу Шахир Бзаан, Махмуд Абу Мухаммадин, Хаммуд Телкин, Абу Башир Мааран и другие лица, которые также в настоящее время активно участвуют в развязанных против Арцаха военных действиях на стороне противника.
Служба национальной безопасности РА предоставила установленые данные об упомянутых лицах различным международным организациям, спецслужбам стран-партнеров для получения дополнительной информации, а также для их ареста и привлечения к уголовной ответственности в случае их дальнейшего обнаружения на территории любой страны.
В результате оперативно-розыскных мероприятий были установлены также источники финансирования террористических группировок, способы вербовки и конкретные пути переброски в Азербайджан из Сирии и других стран со стороны Турции.
Кроме того, в результате сотрудничества с органом предварительного следствия двух террористов, арестованных в последние дни в Республике Арцах, получены дополнительные данные о нахождении последних в Азербайджане и о полученных инструкциях.
В частности, перед переброской на поле боя, боевиков инструктировали не оставлять в живых людей в армянских селах, пообещав вознаграждение в размере 100 долларов США за каждую отрезанную голову армянина: не все семьи террористов, убитых в Азербайджане, получили обещанные компенсации; членов их семей в Сирии не проинформировали о смерти многих боевиков, что вызвало недовольство у членов террористических группировок, доставленных в Азербайджан.
Получены также оперативные сведения, что после завершения активных военных действий в Арцахе, указанные террористические группировки не вернутся в Сирию, а планируют найти пути незаконного проникновения в различные страны региона с целью осуществления террористических действий.