ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից շարունակաբար իրականացվող օպերատիվ–հետախուզական բացառիկ գործողությունների արդյունքում անժխտելի տվյալներ են ստացվել, որ ադրբեջանաթուրքական ֆինանսավորմամբ գործող «ան-Նուսրա», «Սուլթան Մուրադ», «Հայաթ Թահրիր աշ–Շամ», «Հուրաս ադ–Դին» ահաբեկչական կազմակերպություններին հարող զինյալները Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունից, Թուրքիայի զինված ուժերի ուղեկցությամբ, ցամաքային սահմանով անցել են Թուրքիայի Հանրապետության տարածք, այնուհետև հատուկ պատրաստություն անցնելով, ինքնաթիռներով տեղափոխվել են Ադրբեջան՝ Արցախի դեմ սանձազերծած ռազմական գործողություններին մասնակցելու նպատակով:
Մասնավորապես՝ փաստարկված նոր տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմում ռազմական գործողություններին որպես վարձկաններ մասնակցել են.
-Աբու Սթեֆ ալ–Հինդավին. վերջինս հանդիսանում է Թուրքիայի վերահսկողության տակ գտնվող այսպես կոչված Սիրիական ազատագրական բանակի անդամ,
- Ահմադ ալ-Տայեբը. վերջինս սիրիական Իդլիբ քաղաքից է, սովորել է Հալեպի համալսարանում, բնակվում է թուրք-սիրիական սահմանի մոտ գտնվող թուրքական Ռեյհանլի քաղաքում,
-Աբու Դիաբ Հալաբը:
Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ռազմական գործողություններին որպես վարձկաններ հիշյալ անձանց մասնակցության հանգամանքը հաստատող փաստական տվյալները փոխանցվել են վարույթն իրականացնող քննչական մարմնին, որի հիման վրա ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում ներկայումս մարտական գործողությունների վայրում գտնվող և ակտիվ մասնակցություն ունեցող Աբու Սթեֆ ալ–Հինդավին, Ահմադ ալ-Տայեբը, Աբու Դիաբ Հալաբը ներգրավվել են որպես մեղադրյալ, միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրանց նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորում կիրառելու նպատակով, ինչպես նաև հայտարարվել է հետախուզում:
Հիշատակվածից բացի, ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզաբանվել են ռազմական գործողություններին մասնակցող ավելի քան 20 վարձկանների տվյալներ ևս, որոնց թվում են Աբու Արաբա Հասանը, Աբու Շահիր Բզաանը, Մահմուդ Աբու Մուհամմադին, Համմուդ Թելքինը, Աբու Բաշիր Մաարան և այլ անձինք, ովքեր նույնպես ներկա դրությամբ հակառակորդի կողմից ակտիվ կերպով մասնակցում են Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողություններին:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հիշյալ անձանց վերաբերյալ պարզված տվյալները հայտնել է միջազգային տարբեր կազմակերպություններին, գործընկեր երկրների հատուկ ծառայություններին՝ հավելյալ տեղեկատվություն ստանալու, ինչպես նաև ցանկացած երկրի տարածքում նրանց հետագայում հայտնաբերելու դեպքում կալանավորելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Օպերատիվ–հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են նաև ահաբեկչական խմբավորումների ֆինանսավորման աղբյուրները, հավաքագրման եղանակներն ու Սիրիայից և այլ երկրներից Թուրքիայի կողմից Ադրբեջան տեղափոխելու հստակ ուղիները:
Բացի այդ, Արցախի Հանրապետությունում վերջին օրերին կալանավորված երկու ահաբեկիչների՝ նախաքննական մարմնի հետ համագործակցության արդյունքում լրացուցիչ տվյալներ են ստացվել վերջիններիս Ադրբեջանում գտնվելու և ստացած հրահանգավորումների մասով: Մասնավորապես, մարտի դաշտ նետելուց առաջ զինյալներին հրահանգավորել են հայկական գյուղերում կենդանի մարդ չթողնել՝ ամեն կտրած հայի գլխի համար խոստանալով 100 ԱՄՆ դոլար պարգևավճար, Ադրբեջանում սպանված ոչ բոլոր ահաբեկիչների ընտանիքներն են ստացել խոստացված փոխհատուցումները, Սիրիայում նրանց ընտանիքների անդամներին չեն տեղեկացրել բազմաթիվ գրոհայինների մահվան մասին, ինչը դժգոհություններ է առաջացրել Ադրբեջան բերված ահաբեկչական խմբավորումների անդամների մոտ:
Ստացվել են նաև օպերատիվ տեղեկություններ, որ Արցախում ակտիվ ռազմական գործողությունների ավարտից հետո նշված ահաբեկչական խմբավորումները չեն վերադառնալու Սիրիա, այլ ծրագրում են ուղիներ գտնել՝ տարածաշրջանի տարբեր երկրներ անօրինական ներթափանցելու և ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու համար:

Exclusive Details on Involvement of Terrorist Organizations in Ongoing Military Actions
As a result of operative-search exclusive actions constantly carried out by the RA National Security Service, irrefutable data have been obtained that militants who joined the terrorist organizations "an-Nusra", "Sultan Murad", "Hayat Tahrir ash-Sham", "Huras ad-Din" operating under the Azerbaijani-Turkish financing, crossed the land border into the territory of the Republic of Turkey from the Syrian Arab Republic, accompanied by the Turkish Armed Forces, after which, after undergoing special training were airlifted to Azerbaijan in order to participate in the military actions unleashed against Artsakh.
In particular, well-reasoned new data have been obtained that the following members of the armed forces of the Republic of Azerbaijan took part in hostilities as mercenaries:
-Abu Stef al-Hindawi: the latter is a member of the so-called Syrian Liberation Army controlled by Turkey,
-Ahmad al-Tayyeb: the latter is from the Syrian city of Idlib, studied at University of Aleppo, lives in the Turkish city of Reyhanli near the Turkish-Syrian border,
-Abu Diab Halab.
The factual data confirming the participation of the mentioned persons as mercenaries in the military actions unleashed against the Republic of Artsakh were transferred to the investigative body conducting the proceedings, on the basis of which, in the aggregate of sufficient evidence obtained, Abu Stef al-Hindawi, Ahmad al-Tayyeb and Abu Diab Halab who are currently at the scene of hostilities and actively participating have been involved as accused and a motion has been filed with the Court in order to apply arrest as a restrictive measure against them, as well as they have been declared wanted.
In addition to the above, as a result of the measures taken, the data of more than 20 mercenaries participating in the military actions have also been established, including Abu Araba Hassan, Abu Shahir Bzaan, Mahmud Abu Muhammad, Hammud Telkin, Abu Bashir Maaran, and others, who are also currently actively participating in the military actions unleashed against Artsakh by the enemy.
The RA National Security Service has provided the established data on the mentioned persons to various international organizations, special services of partner countries for additional information, as well as for their arrest and prosecution in case of their further detection in the territory of any country.
As a result of operative-search measures the sources of financing for terrorist groups, methods of recruitment and specific ways of transferring from Syria and other countries to Azerbaijan by Turkey have also been identified.
In addition to that, as a result of the cooperation with the preliminary investigation body of two terrorists arrested in recent days in the Republic of Artsakh, additional data have been received on thepresence of the latter in Azerbaijan and on the instructions received.
In particular, before being transferred to the battlefield, the militants were instructed not to leave people alive in Armenian villages, promising a reward of 100 USD for each severed head of an Armenian: not all families of terrorists killed in Azerbaijan received the promised compensation; their family members in Syria were not informed about the deaths of many militants, which caused discontent among members of terrorist groups brought to Azerbaijan.
Operative information has also been received, that after the end of the active military actions in Artsakh, the mentioned terrorist groups will not return to Syria, but plan to find ways of illegal penetration into various countries of the region in order to carry out terrorist actions.