ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ՆՇԱՆԱԿԱԼԻ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՌԱԶՄԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՆ
Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ռազմական գործողությունների առաջին իսկ պահերից Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն իր գործառույթների շրջանակներում կազմակերպել է օրենքով սահմանված և իրավիճակով պայմանավորված համապատասխան աշխատանքների իրագործումը:
Պաշտոնական գործընթացներին զուգահեռ Ազգային անվտանգության մարմիններն ակտիվորեն ներգրավվել են նաև բուն ռազմական գործողություններին, և համակարգի բազմաթիվ ծառայողներ իրենց հերոսական մասնակցությունն են ունեցել հայրենիքի պաշտպանության վեհ գործին:
Սեպտեմբերի 27-ից մեկնարկած մարտական գործողությունների ընթացքում հավերժ հերոսացել են ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի 46 զինծառայողներ, վիրավորվել են 191 հերոս հայորդիներ, քաջարի սահմանապահներից 2-ի գտնվելու վայրն այս պահին դեռևս ճշտվում է:
Հավերժ փառքի, գնահատանքի ու մեծարումի արժանի բոլոր ծառայակիցների ընտանիքները մշտապես գտնվելու են ազգային անվտանգության համակարգի ուշադրության կենտրոնում, և արվելու է առավելագույն հնարավորը՝ վերջիններիս աջակցելու և սատարելու հարցերում, որի ուղղությամբ ՀՀ ԱԱԾ ղեկավարության կողմից տրվել են համապատասխան հստակ հանձնարարականներ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը մեկ անգամ ևս իր խոնարհումն է բերում բոլոր հերոսացած ծառայակիցների հիշատակին, շուտափույթ ապաքինում ցանկանում բոլոր վիրավոր գործընկերներին և կրկին ընդգծում, որ նրանց անուններն այլևս իրենց հաստատուն տեղն ունեն համակարգի նշանակալի պատմության փառահեղ էջերում:

Значимое участие органов национальной безопасности в военных действиях
С первых же мгновенийвоенных действий, развязанных против Республики Арцах, Служба национальной безопасности Республики Армения в рамках своих функцийорганизовала осуществление соответствующих работ, установленных законом и обусловленных ситуацией.
Параллельно с официальными процессами органы Национальной безопасности активно были задействованы также непосредственно в военных действиях, и многочисленные служащие системы приняли героическое участие в святом деле защиты Родины.
В ходе начавшихся 27 сентябрябоевых действий геройски пали 46 военнослужащих пограничных войск СНБ РА, был ранен 191 герой, местонахождение 2-х доблестных пограничников на этот момент еще уточняется.
Семьи всехсослуживцев,достойных вечной славы, признательности и почета,всегда будут находиться в центре внимания системы национальной безопасности, и будет сделано максимально возможное в вопросах поддержки и помощи последним, в связи с чем со стороны руководства СНБ РА были даны соответствующие четкие поручения.
Служба национальной безопасности РА еще раз преклоняется перед памятью всех геройски павших сослуживцев, желает скорейшего выздоровления всем раненным коллегам и вновь подчеркивает, что их имена нашли уже свое прочное место на славных страницах знаменательной истории системы.