ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ՆՇԱՆԱԿԱԼԻ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՌԱԶՄԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՆ
Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ռազմական գործողությունների առաջին իսկ պահերից Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն իր գործառույթների շրջանակներում կազմակերպել է օրենքով սահմանված և իրավիճակով պայմանավորված համապատասխան աշխատանքների իրագործումը:
Պաշտոնական գործընթացներին զուգահեռ Ազգային անվտանգության մարմիններն ակտիվորեն ներգրավվել են նաև բուն ռազմական գործողություններին, և համակարգի բազմաթիվ ծառայողներ իրենց հերոսական մասնակցությունն են ունեցել հայրենիքի պաշտպանության վեհ գործին:
Սեպտեմբերի 27-ից մեկնարկած մարտական գործողությունների ընթացքում հավերժ հերոսացել են ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի 46 զինծառայողներ, վիրավորվել են 191 հերոս հայորդիներ, քաջարի սահմանապահներից 2-ի գտնվելու վայրն այս պահին դեռևս ճշտվում է:
Հավերժ փառքի, գնահատանքի ու մեծարումի արժանի բոլոր ծառայակիցների ընտանիքները մշտապես գտնվելու են ազգային անվտանգության համակարգի ուշադրության կենտրոնում, և արվելու է առավելագույն հնարավորը՝ վերջիններիս աջակցելու և սատարելու հարցերում, որի ուղղությամբ ՀՀ ԱԱԾ ղեկավարության կողմից տրվել են համապատասխան հստակ հանձնարարականներ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը մեկ անգամ ևս իր խոնարհումն է բերում բոլոր հերոսացած ծառայակիցների հիշատակին, շուտափույթ ապաքինում ցանկանում բոլոր վիրավոր գործընկերներին և կրկին ընդգծում, որ նրանց անուններն այլևս իրենց հաստատուն տեղն ունեն համակարգի նշանակալի պատմության փառահեղ էջերում:

SIGNIFICANT INVOLVEMENT OF NATIONAL SECURITY BODIES IN MILITARY ACTIONS
From the very first moments of the hostilities unleashed against the Republic of Artsakh, the National Security Service of the Republic of Armenia, within the framework of its functions, organized the implementation of relevant works conditioned by the situation and established by law.
In parallel with official processes, the National Security Bodies were also actively involved directly in the military actions, and numerous employees of the system took a heroic part in the sacred cause of defending the Motherland.
In the course of the military operations that began on 27 September, 46 servicemen of the RA NSS Border Guard Troops fell heroically, 191 heroes were wounded, and the whereabouts of the 2 valiant border guards are still being specified at the moment.
The families of all servicemen worthy of eternal glory, appreciation and honor will always be in the center of attention of the National Security System, and the maximum best will be done to support and help the latter, in connection with which relevant clear instructions have been given by the leadership of the RA NSS.
The National Security Service of the RA once again bows before the memory of all heroically fallen colleagues, wishes a speedy recovery to all wounded colleagues, reiterates that their names have already found their firm place on the glorious pages of the remarkable history of the system.