ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ արտերկրում գտնվող որոշ օգտատերեր սոցիալական ցանցերի հայկական տիրույթում տարածում են հայտարարություններ, որոնցում ներկայանալով որպես միջազգային ֆինանսական կառույցների ներկայացուցիչներ, վարկային պարտավորությունների կատարման, ինչպես նաև կենցաղային ֆինանսական խնդիրների լուծման հարցում աջակցություն ցուցաբերելու պատրվակով, փորձում են հայազգի օգտատերերից կորզել անձնական տվյալներ:
Մասնավորապես՝ www.facebook.com սոցիալական ցանցի «Dawaasuren Nymsuren» էջի օգտատերը, նշված սոցցանցի տարբեր խմբերում և հայալեզու գրառումների մեկնաբանություններում տարածում է հայտարարություն, որում ներկայանալով որպես 25 տարվա փորձ ունեցող ֆինանսական կառույցի աշխատակից՝ աջակցություն է առաջարկում բանկերի նկատմամբ պարտավորությունների կատարման, շինարարական ծրագրերի իրականացման և ֆինանսական դժվարությունների հաղթահարման հարցում:
Փաստացի, շահավետ պայմաններով գումար տրամադրելու քողի տակ, փորձ է արվում ստանալ ամբողջական անձնական տվյալներ:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ՀՀ քաղաքացիներից խաբեությամբ ձեռք բերված անձնական տվյալները կարող են օգտագործվել Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում անձի, հասարակության ու պետության անվտանգության դեմ ուղղված գործունեություն իրականացնելու նպատակով, ազգաբնակչությանը հորդորում ենք համացանցում չարձագանքել կասկածելի բովանդակությամբ նմանատիպ հայտարարություններին, սոցիալական ցանցերում շփումների ընթացքում անծանոթ անձանց չտրամադրել անձնական տվյալներ, դրսևորել զգոնություն և աչալրջություն:

Служба национальной безопасности РА сообщает, что находящиеся за рубежом некоторые пользователи распространяют объявления в армянском секторе социальных сетей, в которых, представляясь в качестве представителей международных финансовых структур, под предлогом оказания поддержки в вопросах исполнения кредитных обязательств, а также решения бытовых финансовых проблем, пытаются выудить у армянских пользователей персональные данные.
В частности, пользователь страницы «Dawaasuren Nymsuren» социальной сети www.facebook.com распространяет объявление в различных группах и комментариях под армяноязычными постами указанной социальной сети, в котором, представляясь в качестве имеющего 25-летний опыт сотрудника финансовой структуры, предлагает содействие в вопросах выполнения обязательств перед банками, реализации строительных программ и преодоления финансовых затруднений.
Фактически под предлогом предоставления денег на выгодных условиях предпринимается попытка получить полные персональные данные.
Учитывая то обстоятельство, что полученные обманным путем от граждан РА персональные данные могут быть использованы в целях осуществления деятельности, направленной против безопасности личности в Республике Армения и Республике Арцах, общества и государства, призываем население не отзываться на подобные объявления с сомнительным содержанием в Интернете, не предоставлять незнакомым лицам во время общения в социальных сетях персональные данные, проявлять бдительность и осмотрительность.