ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ արտերկրում գտնվող որոշ օգտատերեր սոցիալական ցանցերի հայկական տիրույթում տարածում են հայտարարություններ, որոնցում ներկայանալով որպես միջազգային ֆինանսական կառույցների ներկայացուցիչներ, վարկային պարտավորությունների կատարման, ինչպես նաև կենցաղային ֆինանսական խնդիրների լուծման հարցում աջակցություն ցուցաբերելու պատրվակով, փորձում են հայազգի օգտատերերից կորզել անձնական տվյալներ:
Մասնավորապես՝ www.facebook.com սոցիալական ցանցի «Dawaasuren Nymsuren» էջի օգտատերը, նշված սոցցանցի տարբեր խմբերում և հայալեզու գրառումների մեկնաբանություններում տարածում է հայտարարություն, որում ներկայանալով որպես 25 տարվա փորձ ունեցող ֆինանսական կառույցի աշխատակից՝ աջակցություն է առաջարկում բանկերի նկատմամբ պարտավորությունների կատարման, շինարարական ծրագրերի իրականացման և ֆինանսական դժվարությունների հաղթահարման հարցում:
Փաստացի, շահավետ պայմաններով գումար տրամադրելու քողի տակ, փորձ է արվում ստանալ ամբողջական անձնական տվյալներ:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ՀՀ քաղաքացիներից խաբեությամբ ձեռք բերված անձնական տվյալները կարող են օգտագործվել Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում անձի, հասարակության ու պետության անվտանգության դեմ ուղղված գործունեություն իրականացնելու նպատակով, ազգաբնակչությանը հորդորում ենք համացանցում չարձագանքել կասկածելի բովանդակությամբ նմանատիպ հայտարարություններին, սոցիալական ցանցերում շփումների ընթացքում անծանոթ անձանց չտրամադրել անձնական տվյալներ, դրսևորել զգոնություն և աչալրջություն:

The RA National Security Service informs that some of the users abroad are distributing advertisements in the Armenian sector of social networks, in which, posing as representatives of international financial institutions, under the pretext of providing support in the fulfillment of loan obligations, as well as solving household financial problems, try to extract personal data from Armenian users.
In particular, the user of the “Dawaasuren Nymsuren” page of the social network www.facebook.com distributes an advertisement in various groups and comments under the Armenian-language posts of the mentioned social network, in which, posing as an employee of a financial structure with 25 years of experience, offers assistance in matters of fulfillment obligations to banks, implementation of construction programs and overcoming financial difficulties.
In fact, under the pretext of providing money on favorable terms, an attempt is made to obtain complete personal data.
Taking into account the fact that personal data obtained by fraudulent means from RA citizens can be used for the purpose of carrying out activities directed against the safety of the individual in the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh, society and the state, we urge the population not to respond to such advertisement with dubious content on the Internet, do not provide strangers with personal data while communicating on social networks, show vigilance and discretion.