Վերջին օրերին համացանցում բավականին լայն տարածում են գտել գերեվարված զինվորների և քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տեսանյութեր, որոնք ունեն անհայտ ծագում և, ստացված տվյալների համաձայն, շատ դեպքերում որևէ կապ չունեն Արցախի Հանրապետությունում տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների հետ:
Օտարերկրյա տարբեր պետություններում նկարահանված, հաճախ նաև միտումնավոր կերպով մոնտաժված այդ կադրերի տարածումը հասկանալի պատճառներով խուճապ է ստեղծում հայ հանրության շրջանում՝ բացասաբար անդրադառնալով հասարակական տրամադրությունների վրա:
Հաշվի առնելով նմանատիպ երևույթների առկայությունը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է զերծ մնալ համացանցում նմանօրինակ տեսանյութերի տարածումից ու այս ասպարեզում ևս բացառապես առաջնորդվել պաշտոնական տեղեկատվական աղբյուրների կողմից տրամադրվող տեղեկություններով:

В последние дни в Интернете нашли довольно широкое распространение видеоматериалынеизвестного происхождения о пленных солдатах и гражданских лицах, которые, согласно полученным данным, во многих случаях не имеют никакого отношения к военным действиям в Республике Арцах.
Распространение этих кадров, снятых в разных зарубежных государствах, часто и намеренно смонтированных, по понятным причинам создает панику среди армянского общества, отрицательно влияя на общественные настроения.
Учитывая наличие подобных явлений, Служба национальной безопасности РА призываетвоздержаться от распространения подобных видеоматериалов в Интернете и в этой области также исключительно руководствоваться информацией, предоставляемой официальными информационными источниками.