Վերջին օրերին համացանցում բավականին լայն տարածում են գտել գերեվարված զինվորների և քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տեսանյութեր, որոնք ունեն անհայտ ծագում և, ստացված տվյալների համաձայն, շատ դեպքերում որևէ կապ չունեն Արցախի Հանրապետությունում տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների հետ:
Օտարերկրյա տարբեր պետություններում նկարահանված, հաճախ նաև միտումնավոր կերպով մոնտաժված այդ կադրերի տարածումը հասկանալի պատճառներով խուճապ է ստեղծում հայ հանրության շրջանում՝ բացասաբար անդրադառնալով հասարակական տրամադրությունների վրա:
Հաշվի առնելով նմանատիպ երևույթների առկայությունը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է զերծ մնալ համացանցում նմանօրինակ տեսանյութերի տարածումից ու այս ասպարեզում ևս բացառապես առաջնորդվել պաշտոնական տեղեկատվական աղբյուրների կողմից տրամադրվող տեղեկություններով:

In recent days, videos of unknown origin about captured soldiers and civilians have been widely disseminated on the Internet, which, according to the data received, in many cases have nothing to do with the military actions in the Republic of Artsakh.
The dissemination of these shots, filmed in different foreign countries, often and deliberately edited, for obvious reasons creates panic among the Armenian society, negatively affecting public sentiment.
Taking into account the existence of such phenomena, the RA National Security Service urges to refrain from disseminating such video materials on the Internet and in this area exclusively be guided by the information provided by official information sources.