Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ օրեր առաջ կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ Գառնիկ Իսագուլյանի կողմից հնչեցված մտքերի վերաբերյալ տարբեր լրատվամիջոցներից ստացվում են բազմաթիվ հարցումներ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը նպատակահարմար է համարում պարզաբանել հետևյալը.
Հիշյալ ասուլիսի ընթացքում արված հայտարարությունների հավաստիության վերաբերյալ տեղեկություններ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում առկա չեն:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ տվյալ ասուլիսի ընթացքում ներկայացված դիտարկումների կապակցությամբ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը 2020 թվականի նոյեմբերի 25-ին դիմել է ՀՀ դատախազություն:
Ավելին, ՀՀ ազգային անվտանգության մարմինների գործառույթների վերաբերյալ յուրովի պատկերացումներ ունեցող, վերջիններիս լիազորությունների շրջանակներում ստացված տեղեկություններին հասկանալի պատճառներով չտիրապետող անհատներին և կազմակերություններին հորդորում ենք զերծ մնալ հանրությանը մոլորության մեջ գցող, ներքին լարվածություն հրահրող, ինչպես նաև պետական կառույցի հեղինակությունը խաթարող հրապարակումներից:
Այս ամենով հանդերձ իրազեկում ենք նաև, որ ՀՀ ազգային անվտանգության մարմինների և պաշտոնատար անձանց վերաբերյալ ապատեղեկատվություն և զրպարտչական բնույթի կեղծ լուրեր տարածելու գործելաոճը շարունակելու դեպքում կնախաձեռնվեն համապատասխան իրավական գործընթացներ:

Учитывая то обстоятельство, что от различных средств массовой информации поступают многочисленные запросы по поводу мыслей, высказанных председателем партии «Национальная безопасность» Гарником Исагуляном в ходе состоявшейся несколько дней назад пресс-конференции, Служба национальной безопасности РА считает целесообразным разъяснить следующее:
ВСлужбе национальной безопасности РАнет сведений одостоверности заявлений, сделанных на упомянутой пресс-конференции.
Одновременно сообщаем, что в связи с наблюдениями, представленными на данной пресс-конференции, Служба национальной безопасности РА 25 ноября 2020 года обратилась в Прокуратуру РА.
Более того, призываем частных лиц и организации, имеющих своеобразное представление о функциях органов национальной безопасности РА, по понятным причинам не владеющих информацией, полученной в рамках полномочийпоследних, воздерживаться от публикаций, вводящих общественность в заблуждение, провоцирующих внутреннюю напряженность, а также порочащих авторитет государственной структуры.
Вместе с этим информируем также, что в случае продолжения практики распространения дезинформации и ложных слухов клеветнического характера об органах национальной безопасности РА и должностных лицах будут инициированы соответствующие правовые процессы.