ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է զանգվածային անկարգությունների, իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի և ՀՀ Ազգային ժողովին և կառավարությանը պարտադրելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ և 4-րդ մասերով, 301-րդ հոդվածով և 301.1 հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից քրեական հետապնդումներ են հարուցվել զանգվածային անկարգության շուրջ հինգ տասնյակ մասնակիցների կամ կազմակերպիչների նկատմամբ, որոնցից ներկայում 18 անձի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, իսկ մնացած անձանց նկատմամբ ընտրվել են անազատության հետ չկապված խափանման միջոցներ:
Ընդ որում, նախաքննական մարմնի կողմից ձեռնարկված արդյունավետ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզաբանվել են նաև շուրջ 250-ից ավելի անձանց ինքնությունները, ինչպես նաև ճշտվել են զանգվածային անկարգության այլ մասնակիցների տվյալները, որոնց հայտնաբերման ուղղությամբ իրականացվում են որոնողական, փնտրողական աշխատանքներ:
Հարկ է նշել, որ քրեական գործի փաստական տվյալներով հաստատվել է, որ զանգվածային անկարգության մասնակիցները, բացի ջարդ, առանձնապես խոշոր չափերով գույքի ոչնչացում կամ վնասում և այլ նույնաբնույթ գործողություններ իրականացնելուց, օգտվելով ստեղծված իրավիճակից, ՀՀ կառավարության վարչական շենքում տեղակայված աշխատասենյակներից, ՀՀ Ազգային ժողովի շենքում գտնվող աշխատասենյակներից և նիստերի դահլիճից, կառավարական առանձնատնից շահադիտական դրդումներով բացահայտ հափշտակել են նաև առանձնապես խոշոր չափերի գույք, առևանգել են ՀՀ ԱԺ բակում կայանված պետական սեփականություն հանդիսացող ավտոմեքենաները, որոնց մի մասը քրեական գործով ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում արդեն իսկ հայտնաբերվել և առգրավվել են:
Միևնույն ժամանակ, վարույթն իրականացնող մարմնի տրամադրության տակ առկա փաստական տվյալները վկայում են, որ զանգվածային անկարգություններին մասնակցած անձանց գերակշիռ մասը պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած չի եղել, ինչպես նաև չեն մասնակցել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետությունում ծավալված ռազմական գործողություններին:
Ավելին, քրեական գործով ձեռք բերված և պատշաճ իրավական ընթացակարգերով հետազոտված ապացույցները փաստում են, որ զանգվածային անկարգություններին մասնակից անձանց նախապես հավաքագրել, դեպքի վայր հանդիսացող շենքերում և շինություններում նրանց ներկայությունը հիմնականում ապահովել են հանրությանը հայտնի՝ հակաիշխանական հայացքներ ունեցող և ընդդիմադիր դաշտում գործող քաղաքական ուժերի համախոհները, ովքեր մի շարք դեպքերում անձամբ են իրականացրել գույքի ոչնչացումներ, վնասումներ, տվել բռնություն գործադրելու կոչեր, իրականացրել բռնի գործողություններ:
Մասնավորապես, քննությամբ պարզվել է, որ զանգվածային անկարգություններին մասնակից անձանց մեջ մեծ թիվ են կազմել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմնակիցները, «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցության անդամ հանդիսացող անձինք, «Կամք» նախաձեռնության, «Այլընտրանք» հասարակական կազմակերպության անդամները, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության աջակիցները, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախկին պատգամավորների օգնականները, համակիրները, հանրային հնչեղություն ստացած տարբեր քրեական գործերով ամբաստանյալներ, որոնց նկատմամբ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով կիրառվել են դատավարական հարկադրանքի միջոցներ և հարուցվել են քրեական հետապնդումներ:
Վերոգրյալը հիմք է տալիս վարույթն իրականացնող մարմնին ողջամիտ պնդումներ կատարելու այն մասին, որ հիշյալ անձանց կողմից զանգվածային անկարգություններին մասնակից լինելու իրական շարժառիթը պայմանավորված է եղել ոչ թե Արցախյան պատերազմի ելքով, այլ՝ նշված հանգամանքն օգտագործելու եղանակով Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանադրական կարգը բռնի տապալմանն ու իշխանությունը զավթելուն նպաստելը, ինչպես նաև առանձնապես խոշոր չափերով գույքի բացահայտ հափշտակություններ կատարելը:
Քրեական գործով շարունակվում են ձեռնարկվել մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական գործողություններ՝ զանգվածային անկարգությունների կազմակերպիչների ունեցած դերակատարության, կատարված հանցագործությունների ամբողջական պատկերի բացահայտման, դեպքի հետ առնչություն ունեցած այլ անձանց ինքնությունները պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ սկսելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, հայտնվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական պայքար է տանելու սահմանադրական կարգի հիմունքների և պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխման, խափանման և դրանց բացահայտման ուղղությամբ՝ հասարակության լայն շերտերին կոչ անելով դրսևորել բացառապես իրավահպատակ վարքագիծ և տուրք չտալ անձնական կամ քաղաքական նեղ մղումներով պայմանավորված, երկրի ներքին անվտանգությունն ապակայունացնող սադրիչ կոչերին ու հորդորներին:

The preliminary investigation of the criminal case initiated on the grounds of Article 225, Parts 1, 2 and 4, Article 301 and Article 301.1, Part 1 of the RA Criminal Code in connection with the incidents of civil disorder, public calls for the seizure power, violent overthrow of the constitutional order, and coercion of the RA National Assembly and the Government continues in the Investigation Department of the RA National Security Service, during which based on a body of sufficient evidence obtained, criminal prosecutions were instituted by the body carrying out the proceedings against about five dozen participants or organizers of the civil disorder. At present, arrest has been chosen as a measure of restraint against 18 of them, and with respect to the rest of the persons, non-custodial measures of restraint have been chosen.
Moreover, as a result of effective investigative and other procedural actions undertaken by the preliminary investigation body, as well as complex operative-search measures carried out in parallel with them, the identities of more than 250 persons were also identified, as well as the data of other participants of the civil disorder were clarified, upon the detection of which search and investigative works are being carried out.
It should be noted that, according to the factual data of the criminal case, it was confirmed that the participants in the civil disorder, in addition to pogroms, destruction or damage to property on an especially large scale and other actions of a similar nature, taking advantage of the situation, for mercenary motives also committed apparent theft of property in especially large amount from the offices located in the administrative building of the RA government and the Session hall, the government residence, stole the state-owned cars parked in the RA NA courtyard, some of which, as a result of the urgent investigative actions taken in the criminal case, have already been discovered and confiscated.
At the same time, the factual data at the disposal of the body carrying out the proceedings indicate that the overwhelming majority of the persons who participated in the civil disorder did not undergo compulsory military service, as well as did not participate in the hostilities that unfolded in the Republic of Artsakh on September 27, 2020.
Moreover, the evidence obtained in a criminal case examined through due legal process of law indicates that the persons involved in the civil disorderwere recruited in advance, their presence in the buildings and structures that were the scene of the incident was mainly ensured by supporters of political forces, well-known to the public, with anti-government views and acting in the opposition field, who in a number of cases personally carried out the destruction, damage to property, called for the use of violence, carried out violent actions.
In particular, investigation established that among the persons who participated in the civil disorder, a large number were supporters of the second President of the Republic of Armenia Robert Kocharian, persons who are members of the “Armenian Revolutionary Federation Dashnaktsutyun” party, members of the “Will” initiative, the “Alternative” non-governmental organization, supporters of the Republican Party of Armenia , assistants of the former deputies of the Republican Party of Armenia and their sympathizers, defendants in various criminal cases having a public outcry, in respect of whom procedural coercion measures were applied and criminal prosecutions were initiated in the manner prescribed by the RA Criminal Procedure Code.
The foregoing gives grounds for the body carrying out the proceedings to make reasonable statements that the real motive for the participation of these persons in the civil disorder was not due to the outcome of the Artsakh war, but to the facilitation of the violent overthrow of the constitutional order and the seizure of power in the Republic of Armenia by using this circumstance, as well as the commission outright theft of property on an especially large scale.
In the criminal case large scale operative-search and investigative actions continue to be carried out in the direction of identifying the role of the organizers of the civil disorder, revealing the full picture of the crimes committed, finding out the identities of other persons involved in this case, and the initiation of criminal prosecution against them.
At the same time, it is reported that the National Security Service of the Republic of Armenia will carry out a consistent fight in the direction of preventing, disrupting and disclosing the crimes against the foundations of the constitutional order and security of the state, calling on the broad strata of the general public to show exclusively lawful behavior and not give in to provocative appeals and exhortations due to narrow personal or political motives destabilizing the internal security of the country.