ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է զանգվածային անկարգությունների, իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերի և ՀՀ Ազգային ժողովին և կառավարությանը պարտադրելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ և 4-րդ մասերով, 301-րդ հոդվածով և 301.1 հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից քրեական հետապնդումներ են հարուցվել զանգվածային անկարգության շուրջ հինգ տասնյակ մասնակիցների կամ կազմակերպիչների նկատմամբ, որոնցից ներկայում 18 անձի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, իսկ մնացած անձանց նկատմամբ ընտրվել են անազատության հետ չկապված խափանման միջոցներ:
Ընդ որում, նախաքննական մարմնի կողմից ձեռնարկված արդյունավետ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև դրանց զուգահեռ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզաբանվել են նաև շուրջ 250-ից ավելի անձանց ինքնությունները, ինչպես նաև ճշտվել են զանգվածային անկարգության այլ մասնակիցների տվյալները, որոնց հայտնաբերման ուղղությամբ իրականացվում են որոնողական, փնտրողական աշխատանքներ:
Հարկ է նշել, որ քրեական գործի փաստական տվյալներով հաստատվել է, որ զանգվածային անկարգության մասնակիցները, բացի ջարդ, առանձնապես խոշոր չափերով գույքի ոչնչացում կամ վնասում և այլ նույնաբնույթ գործողություններ իրականացնելուց, օգտվելով ստեղծված իրավիճակից, ՀՀ կառավարության վարչական շենքում տեղակայված աշխատասենյակներից, ՀՀ Ազգային ժողովի շենքում գտնվող աշխատասենյակներից և նիստերի դահլիճից, կառավարական առանձնատնից շահադիտական դրդումներով բացահայտ հափշտակել են նաև առանձնապես խոշոր չափերի գույք, առևանգել են ՀՀ ԱԺ բակում կայանված պետական սեփականություն հանդիսացող ավտոմեքենաները, որոնց մի մասը քրեական գործով ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում արդեն իսկ հայտնաբերվել և առգրավվել են:
Միևնույն ժամանակ, վարույթն իրականացնող մարմնի տրամադրության տակ առկա փաստական տվյալները վկայում են, որ զանգվածային անկարգություններին մասնակցած անձանց գերակշիռ մասը պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած չի եղել, ինչպես նաև չեն մասնակցել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետությունում ծավալված ռազմական գործողություններին:
Ավելին, քրեական գործով ձեռք բերված և պատշաճ իրավական ընթացակարգերով հետազոտված ապացույցները փաստում են, որ զանգվածային անկարգություններին մասնակից անձանց նախապես հավաքագրել, դեպքի վայր հանդիսացող շենքերում և շինություններում նրանց ներկայությունը հիմնականում ապահովել են հանրությանը հայտնի՝ հակաիշխանական հայացքներ ունեցող և ընդդիմադիր դաշտում գործող քաղաքական ուժերի համախոհները, ովքեր մի շարք դեպքերում անձամբ են իրականացրել գույքի ոչնչացումներ, վնասումներ, տվել բռնություն գործադրելու կոչեր, իրականացրել բռնի գործողություններ:
Մասնավորապես, քննությամբ պարզվել է, որ զանգվածային անկարգություններին մասնակից անձանց մեջ մեծ թիվ են կազմել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմնակիցները, «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցության անդամ հանդիսացող անձինք, «Կամք» նախաձեռնության, «Այլընտրանք» հասարակական կազմակերպության անդամները, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության աջակիցները, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախկին պատգամավորների օգնականները, համակիրները, հանրային հնչեղություն ստացած տարբեր քրեական գործերով ամբաստանյալներ, որոնց նկատմամբ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով կիրառվել են դատավարական հարկադրանքի միջոցներ և հարուցվել են քրեական հետապնդումներ:
Վերոգրյալը հիմք է տալիս վարույթն իրականացնող մարմնին ողջամիտ պնդումներ կատարելու այն մասին, որ հիշյալ անձանց կողմից զանգվածային անկարգություններին մասնակից լինելու իրական շարժառիթը պայմանավորված է եղել ոչ թե Արցախյան պատերազմի ելքով, այլ՝ նշված հանգամանքն օգտագործելու եղանակով Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանադրական կարգը բռնի տապալմանն ու իշխանությունը զավթելուն նպաստելը, ինչպես նաև առանձնապես խոշոր չափերով գույքի բացահայտ հափշտակություններ կատարելը:
Քրեական գործով շարունակվում են ձեռնարկվել մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական գործողություններ՝ զանգվածային անկարգությունների կազմակերպիչների ունեցած դերակատարության, կատարված հանցագործությունների ամբողջական պատկերի բացահայտման, դեպքի հետ առնչություն ունեցած այլ անձանց ինքնությունները պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ սկսելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, հայտնվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական պայքար է տանելու սահմանադրական կարգի հիմունքների և պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխման, խափանման և դրանց բացահայտման ուղղությամբ՝ հասարակության լայն շերտերին կոչ անելով դրսևորել բացառապես իրավահպատակ վարքագիծ և տուրք չտալ անձնական կամ քաղաքական նեղ մղումներով պայմանավորված, երկրի ներքին անվտանգությունն ապակայունացնող սադրիչ կոչերին ու հորդորներին:

В Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по ч. 1, 2, и 4 ст. 225, ст. 301 и ч. 1 ст. 301.1 Уголовного кодекса РА по факту массовых беспорядков, публичных призывов к захвату власти, насильственному свержению конституционного строя и принуждения Национального Собрания и правительства РА, в ходе которого по совокупности полученных достаточных доказательств органом, осуществляющим производство, было возбуждено уголовное преследование в отношении около пяти десятков участников или организаторов массовых беспорядков. В настоящее время в отношении 18 лиц в качестве меры пресечения избран арест, а в отношении остальных лиц избраны меры пресечения, не связанные с лишением свободы.
При этом в результате предпринятых органом предварительного следствия эффективных следственных и иных процессуальных действий, а также осуществленных параллельно с ними комплексных оперативно-розыскных мероприятий, установлены также личности более 250 человек, а также уточнены данные других участников массовых беспорядков, по обнаружению которых осуществляются поисковые, розыскные работы.
Следует отметить, что по фактическим данным уголовного дела было подтверждено, что участники массовых беспорядков, кроме осуществления погромов, уничтожения или повреждения имущества в особо крупных размерах и иных действий подобного характера, воспользовавшись создавшейся ситуацией, из корыстных побуждений совершили также открытое хищение имущества в особо крупных размерах из расположенных в административном здании правительства РА кабинетов, находящихся в здании Национального собрания РА кабинетов и зала заседаний, правительственной резиденции, угнали припаркованные во дворе НС РА автомобили, являющиеся государственной собственностью, часть которых в результате предпринятых по уголовному делу неотложных следственных действий уже обнаружена и изъята.
В то же время имеющиеся в распоряжении органа, осуществляющего производство, фактические данные свидетельствуют о том, что преобладающая часть лиц, участвовавших в массовых беспорядках, не проходила обязательную военную службу, а также не участвовала в военных действиях, развернувшихся в Республике Арцах 27 сентября 2020 г.
Более того, полученные по уголовному делу и исследованные при помощи надлежащих правовых процедур доказательства свидетельствуют о том, что участвовавших в массовых беспорядках лиц заранее завербовали, их присутствие в зданиях и строениях, являющихся местом происшествия, в основном обеспечили известные общественности сторонники политических сил, имеющих антиправительственные взгляды и действующих на оппозиционном поле, которые в ряде случаев лично осуществляли уничтожение, повреждение имущества, призывали к применению насилия, осуществляли насильственные действия.
В частности, следствием установлено, что среди лиц, участвовавших в массовых беспорядках, большое число составляли сторонники второго президента РА Роберта Кочаряна, лица, являющиеся членами партии «Армянская революционная федерация Дашнакцутюн», члены инициативы “Воля”, общественной организации “Альтернатива”, сторонники Республиканской партии Армении, помощники бывших депутатов Республиканской партии Армении и им симпатизирующие, подсудимые по различным уголовным делам, получившим общественный резонанс, в отношении которых в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА, были применены меры процессуального принуждения и возбуждено уголовное преследование.
Вышеизложенное дает основание органу, осуществляющему производство, делать разумные утверждения о том, что реальный мотив участия указанных лиц в массовых беспорядках был обусловлен не исходом Арцахской войны, а способствованием насильственному свержению конституционного строя и захвату власти в Республике Армения путем использования указанного обстоятельства, а также совершением открытого хищения имущества в особо крупных размерах.
По уголовному делу продолжается осуществление крупномасштабных оперативно-розыскных и следственных действий по выявлению роли организаторов массовых беспорядков, полной картины совершенных преступлений, установлению личностей других лиц, причастных к этому делу, и возбуждению в их отношении уголовного преследования.
В то же время сообщается, что Служба национальной безопасности Республики Армения будет вести последовательную борьбу по предотвращению, пресечению и раскрытию преступлений, направленных против основ конституционного строя и безопасности государства, призывая широкие слои общественности проявлять исключительно правомерное поведение и не поддаваться на провокационные призывы, обусловленные узкими личными или политическими побуждениями, дестабилизирующими внутреннюю безопасность страны.