ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ մի շարք իրավաբանական անձինք, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավար պաշտոնյաներ ենթակա աշխատակիցներին համոզելու, նյութապես շահագրգռելու, իսկ որոշ դեպքերում՝ նաև աշխատանքից ազատելու սպառնալիքով պարտադրում են մասնակցել Հայաստանի Հանրապետությունում կազմակերպված հավաքներին:
Այդ կապակցությամբ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում տուրք չտալ գործատուների նման անօրինական պահանջներին և տեղեկացնում, որ «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի համաձայն՝ ոչ ոք իրավունք չունի պարտադրելու անձին մասնակցել որևէ հավաքի կամ խոչընդոտել նրա մասնակցությունը որևէ հավաքի։
Միաժամանակ, հայտնվում է, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ձեռնարկում է անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ և միջազգային պայմանագրերով սահմանված հավաք կազմակերպելու և հավաքին մասնակցելու իրավունքի ապահովումը բացառապես անձի ազատ կամարտահայտության պայմաններում, իսկ այդ հավաքներին մասնակցելուն պարտադրելու բոլոր դեպքերը հայտնաբերվելու են, իսկ խախտումներ թույլ տված անձանց նկատմամբ նախաձեռնվելու են պատասխանատվության խիստ միջոցներ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է նաև, որ ներկայումս առկա են Հայաստանի Հանրապետությունում զանգվածային անկարգությունների կազմակերպման և իրականացման իրական վտանգներ, ուստի ևս մեկ անգամ հորդորում է տուրք չտալ հնարավոր սադրանքներին, ցուցաբերել քաղաքացիական բարձր պատասխանատվություն, զերծ մնալ հանրության մեջ ատելություն, թշնամանք տարածելու, հրապարակային ելույթներում բռնություն գործադրելու կոչեր կամ որպես բռնություն ընկալվող արտահայտություններ հնչեցնելու անթույլատրելի գործելաոճից, որոնք իրական նախադրյալներ կարող են ստեղծել երկրի ներքին անվտանգության խաթարման կամ այլ հանցավոր դրսևորումների կատարման համար, ուստի զգուշացվում է, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ձեռնարկելու է օրենքով նախատեսված գործուն միջոցներ՝ հասարակական անվտանգությունն ապահովելու, պետության և քաղաքացիների իրավունքներն ու օրինական շահերը պաշտպանելու ուղղությամբ՝ չեզոքացնելով Հայաստանի Հանրապետության ներքին անվտանգությունն ապակայունացնող ցանկացած տեսակի գործողություն:
Հայտնվում է, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը լիարժեք տիրապետում է օպերատիվ իրավիճակին և հետևողական պայքար է տանելու սահմանադրական կարգի հիմունքների և պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխման, խափանման և դրանց բացահայտման ուղղությամբ՝ հասարակության լայն շերտերին կոչ անելով դրսևորել բացառապես իրավահպատակ վարքագիծ և տուրք չտալ անձնական կամ քաղաքական նեղ մղումներով պայմանավորված, երկրի ներքին անվտանգությունն ապակայունացնող սադրիչ կոչերին ու հորդորներին:

Согласно сведениям, полученным Службой национальной безопасности РА, ряд юридических лиц, руководящие должностные лица органов местного самоуправления путем уговора,материальной заинтересованности, а в некоторых случаях также под угрозой увольнения принуждают сотрудников участвовать в организованных в Республике Армения собраниях.
В связи с этим Служба национальной безопасности РА призывает не поддаваться таким незаконным требованиям работодателей и сообщает, что согласно статье 6 Закона РА “О свободе собраний”, никто не вправе принуждать лицо к участию в каком-либо собрании либо препятствовать его участию в каком-либо собрании.
Одновременно сообщается, что Служба национальной безопасности РА предпринимает все необходимые меры для обеспечения установленного Конституцией Республики Армения и международными договорами права на организацию собраний и участие в них исключительно в условиях свободного волеизъявления лица, а все случаи принуждения к участию в этих собраниях будут выявлены, а в отношении лиц, допустивших нарушения, будут применены строгие меры ответственности.
Служба национальной безопасности РА сообщает также, что в настоящее времясуществует реальная опасность организации и осуществления в Республике Армения массовыхбеспорядков, поэтому еще раз призывает не поддаваться возможным провокациям, проявлять высокую гражданскую ответственность, воздерживаться отнедопустимого поведения, направленного на распространение в обществе ненависти, вражды, наозвучивание во время публичных выступлений призывов к применению насилия или высказываний, воспринимаемых какнасилие, которые могут создать реальные предпосылки для нарушения внутренней безопасности страны или для совершения других преступных проявлений, следовательно предупреждается, что Служба национальной безопасности РА предпримет предусмотренные Законом действенные меры в направлении обеспечения общественной безопасности, защиты прав и законных интересов государства и граждан путем нейтрализации любых действий, дестабилизирующих внутреннюю безопасность Республики Армения.
Сообщается, что Служба национальной безопасности РА полностью владеет оперативной обстановкой и будет вести последовательную борьбу по пресечению, предотвращению и раскрытию преступлений, направленных против основ конституционного строя и безопасности государства, призываяширокие слои общества проявлять исключительно законопослушное поведение и не поддаваться провокационным призывам, обусловленным узкими личным или политическим побуждениями, дестабилизирующим внутреннюю безопасность страны.