ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ վերջին շրջանում իրական և կեղծ բազմաթիվ հեռախոսահամարների միջոցով (օրինակ +37494663096, 091805319, +37489648700, +37458913321, 088004418, 088007777, 093669120, 094560966) զանգեր են կատարվում տարբեր քաղաքացիների, այդ թվում նաև ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորների ու ՀՀ Կառավարության անդամների՝ օտարալեզու խոսակցությունների միջոցով տարածելով սպառնալիք, խուճապ և ապատեղեկատվություն:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է զերծ մնալ նմանօրինակ գործելաոճից և հավաստում, որ համապատասխան ուսումնասիրությունների արդյունքում համանման նախաձեռնությունների հեղինակների ու իրագործողների նկատմամբ ձեռնարկվելու են օրենքով նախատեսվող բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները:
Հիմք ընդունելով այն հանգամանքը, որ ինչպես վերը նշված, այնպես էլ այլ հեռախոսահամարներից շատերի ուսումնասիրության արդյունքում նկատվում է նաև ադրբեջանական հաքերային խմբերի մասնակցությունը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը միաժամանակ հորդորում է տուրք չտալ նմանատիպ հեռախոսազանգերի միջոցով տարածվող ապատեղեկատվությանը, չձևավորել խուճապային տրամադրություններ և համանման կասկածելի երևույթների հանդիպելու դեպքում անհապաղ դիմել պետական իրավասու մարմիններին:

Служба национальной безопасности РА сообщает, что в последнее время с многочисленных реальных и фальшивых номеров телефонов (например, +37494663096, 091805319, +37489648700, +37458913321, 088004418, 088007777, 093669120, 094560966) совершаются звонки разным гражданам, в том числе депутатам Национального собрания РА и членам Правительства РА, и посредствомразговоров на иностранном языкераспространяетсяугроза,паника и дезинформация.
Службанациональной безопасности РА призывает воздержаться от подобныхдействий и заверяет, что в результате соответствующих исследований вотношении авторов и исполнителейаналогичных инициатив будутпредприняты предусмотренные законом все необходимые меры.
Учитывая тообстоятельстве, что в результате исследования как вышеуказанных, так и многих других телефонных номеров замечается также участие азербайджанских хакерских групп, Служба национальной безопасности РА одновременно призывает не поддаваться распространяемой посредством подобных телефонных звонков дезинформации,не создавать панические настроения и в случае столкновения с подобными подозрительными явлениями немедленно обращаться в компетентные государственные органы.