Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ռազմական գործողությունների առաջին իսկ պահերից Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն իր գործառույթների շրջանակներում գործուն պայքար է մղել Արցախի Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ապօրինի կերպով հրազեն, փամփուշտներ, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու դեպքերը բացահայտելու և շրջանառությունն արգելված նշված առարկաները որպես գործիք օգտագործելով հնարավոր հանցագործությունները նախականխելու և կանխելու ուղղությամբ:
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև նույն թվականի դեկտեմբերի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում հարուցվել և քննվել է պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցած մարտական գործողություններով պայմանավորված ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, փոխադրելու կամ կրելու մեկ տասնյակից ավել հարուցված քրեական գործեր և նախապատրաստված նյութեր, որոնցով հայտնաբերվել և առգրավվել են ընդհանուր թվով 4 հատ գնդացիրներ, օպտիկական սարքերով համալրված հակատանկային նռնականետեր, թվով 12 հատ «ԱԿ74», «ԱԿՄ», «ԱԿ-ՍՈւ» և այլ տեսակի ինքնաձիգներ, նշանակետի խոցման բարձր հավանականություն ունեցող 14 հատ օպտիկական սարքերով հրազեններ, 9 արկղ 5.45 մմ տրամաչափի փամփուշտներ՝ յուրաքանչյուրում 2560 հատ փամփուշտ, 5 արկղ 7.62 մմ տրամաչափի փամփուշտներ, 2168 հատ 7.62, 9.18 և 5.45 մմ տրամաչափի փամփուշտներ, մարտավարական և տեխնիկական հատկանիշներով զգալի ավերածություններ առաջացնող, խոցման բարձր հավանականություն ունեցող 27 հատ պայթուցիչներ, 4 հատ նռնակի պայթուցիչ, 13 հատ մեխանիկական պայթուցիչներ, վառոդաթելեր, 14 հատ «ՌԳԴ», «Ֆ-1» և այլ տեսակի նռնակներ, հակատանկային նռնակի իրաններ, տրոտիլային խորանարդիկներ, էլեկտրական դետոնացման սարքեր, տրոտիլի ապահովիչներ, հրթիռային կայանների համար նախատեսված, ինչպես նաև ազդանշանային փամփուշտներ, ատրճանակներ, սվին դանակներ, հրազենների համար նախատեսված մաս-մեխանիզմներ և շրջանառությունն արգելված բազմաթիվ այլ իրեր ու առարկաներ:
Վերոհիշյալ քրեական գործերով քրեական հետապնդումներ են հարուցվել ընդհանուր թվով 18 անձանց նկատմամբ, 16 անձ հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են, որոնցից 9-ի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Հիշյալ քրեական գործերի նախաքննությամբ ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական ու դատավարական այլ գործողությունների ու օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ զենքերը, ռազմամթերքը պայթուցիկ նյութերը կամ սարքերը ձեռք են բերվել Արցախի պաշտպանական տարբեր շրջաններից և նախատեսված են եղել կամ օգտագործվել են ռազմական գործողություններում:
Քրեական գործերով որպես մեղադրյալ նեգրավված անձինք զենք-զինամթերքը թաքցնելով հիմնականում Արցախից մեկնող ավտոմեքենաներում ապօրինի կերպով տեղափոխել կամ փորձ են արել տեղափոխել Հայաստանի Հանրապետություն` առանձին դեպքերում խմբի կազմում մի քանի անձանց նախնական համաձայնությամբ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է ձեռնարկել ակտիվ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ մարտի դաշտից ապօրինի կերպով Հայաստանի Հանրապետության տարածք տեղափոխած հնարավոր այլ զենքերն ու զինամթերքները հայտնաբերելու և մեղավոր անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու համար:
Միաժամանակ, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է մարտերին մասնակցած և ռազմական գործողությունների ժամանակահատվածում կամ հրադադարի հաստատումից հետո իրենց հետ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ապօրինի փոխադրած և պահած զենք-զինամթերքը, պայթուցիկ նյութերը կամ սարքերն ինքնակամ հանձնել իրավապահ մարմիններին, որպիսի գործողությունները օրենքով սահմանված կարգով հիմք կհանդիսանան անձին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու համար:

From the very first moments of military actions unleashed against the Republic of Artsakh, the National Security Service of the Republic of Armenia within the framework its functions, has waged an effective fight in the direction of detecting cases of illegal acquisition, sale, storage, transportation from the Republic of Artsakh to the territory of the Republic of Armenia or carrying firearms, cartridges, ammunition, explosives or explosive devices, as well as early warning and prevention of possible crimes with the use as a weapon of the specified items prohibited for circulating.
Thus:
In the period from September 27, 2020 to December 24 of the same year, in the RA National Security Service more than ten criminal cases were instituted and investigated and materials were prepared on the illegal acquisition, sale, transportation or carrying of weapons, ammunition, explosives or explosive devices that took place during the war and caused by hostilities, in which a total of 4 machine guns, anti-tank grenade launchers with telescopic sight, 12 "AK74", "AKM", "AK-SU" and other types of assault rifles, 14 firearms with an telescopic sight with a high probability of hitting a target, 9 boxes with 5.45 mm ammunition, each with 2560 cartridges, 5 boxes with 7.62 mm ammunition, with 2168 cartridges of 7.62, 9.18 and 5.45 mm, according to their tactical and technical characteristics, causing significant destruction and having a high probability of being hit, 4 grenade fuses, 13 mechanical fuses, 1 reel of powder cord, Bickford fuse, 14 "RGD", "F-1" and other types of grenades, anti-tank grenade bodies, TNT cubes, devices for electrical detonation, TNT fuses intended for missile stations, as well as signal cartridges, revolvers, bayonet knives, parts and mechanisms for firearms and many other things and items prohibited for circulation were found and confiscated.
In the aforementioned criminal cases criminal prosecutions were initiated against a total of 18 persons, 16 persons were detained on the basis of direct suspicion of committing a crime, of which arrest was chosen as a preventive measure against 9 persons.
As a result of urgent investigative and procedural other actions and operative-search measures undertaken in the preliminary investigation of the mentioned criminal cases, it has been established that the weapons, ammunition, explosives or explosive devices were acquired from various defensive regions of Artsakh and were intended or used in the military actions.
Persons involved as accused in the criminal cases hiding weapons and ammunition mainly in cars leaving Artsakh, illegally transported or tried to transport them to the Republic of Armenia, in some cases by prior agreement with several persons of the group.
The RA National Security Service continues to undertake active operative-search measures in order to find out other possible weapons and ammunition, illegally transported from battlefield to the territory of the Republic of Armenia, and to institute criminal prosecution against the guilty persons.
At the same time, the National Security Service of the Republic of Armenia urges the persons who participated in the battles to voluntarily surrender to law enforcement bodies weapons, ammunition, explosives or explosive devices that they have illegally transported to the territory of the Republic of Armenia or stored during the military operations or after the ceasefire was established, in order to act in the manner prescribed by law served as the basis for the release of a person from criminal liability.