Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ռազմական գործողությունների առաջին իսկ պահերից Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն իր գործառույթների շրջանակներում գործուն պայքար է մղել Արցախի Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ապօրինի կերպով հրազեն, փամփուշտներ, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու դեպքերը բացահայտելու և շրջանառությունն արգելված նշված առարկաները որպես գործիք օգտագործելով հնարավոր հանցագործությունները նախականխելու և կանխելու ուղղությամբ:
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև նույն թվականի դեկտեմբերի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում հարուցվել և քննվել է պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցած մարտական գործողություններով պայմանավորված ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, փոխադրելու կամ կրելու մեկ տասնյակից ավել հարուցված քրեական գործեր և նախապատրաստված նյութեր, որոնցով հայտնաբերվել և առգրավվել են ընդհանուր թվով 4 հատ գնդացիրներ, օպտիկական սարքերով համալրված հակատանկային նռնականետեր, թվով 12 հատ «ԱԿ74», «ԱԿՄ», «ԱԿ-ՍՈւ» և այլ տեսակի ինքնաձիգներ, նշանակետի խոցման բարձր հավանականություն ունեցող 14 հատ օպտիկական սարքերով հրազեններ, 9 արկղ 5.45 մմ տրամաչափի փամփուշտներ՝ յուրաքանչյուրում 2560 հատ փամփուշտ, 5 արկղ 7.62 մմ տրամաչափի փամփուշտներ, 2168 հատ 7.62, 9.18 և 5.45 մմ տրամաչափի փամփուշտներ, մարտավարական և տեխնիկական հատկանիշներով զգալի ավերածություններ առաջացնող, խոցման բարձր հավանականություն ունեցող 27 հատ պայթուցիչներ, 4 հատ նռնակի պայթուցիչ, 13 հատ մեխանիկական պայթուցիչներ, վառոդաթելեր, 14 հատ «ՌԳԴ», «Ֆ-1» և այլ տեսակի նռնակներ, հակատանկային նռնակի իրաններ, տրոտիլային խորանարդիկներ, էլեկտրական դետոնացման սարքեր, տրոտիլի ապահովիչներ, հրթիռային կայանների համար նախատեսված, ինչպես նաև ազդանշանային փամփուշտներ, ատրճանակներ, սվին դանակներ, հրազենների համար նախատեսված մաս-մեխանիզմներ և շրջանառությունն արգելված բազմաթիվ այլ իրեր ու առարկաներ:
Վերոհիշյալ քրեական գործերով քրեական հետապնդումներ են հարուցվել ընդհանուր թվով 18 անձանց նկատմամբ, 16 անձ հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են, որոնցից 9-ի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Հիշյալ քրեական գործերի նախաքննությամբ ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական ու դատավարական այլ գործողությունների ու օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ զենքերը, ռազմամթերքը պայթուցիկ նյութերը կամ սարքերը ձեռք են բերվել Արցախի պաշտպանական տարբեր շրջաններից և նախատեսված են եղել կամ օգտագործվել են ռազմական գործողություններում:
Քրեական գործերով որպես մեղադրյալ նեգրավված անձինք զենք-զինամթերքը թաքցնելով հիմնականում Արցախից մեկնող ավտոմեքենաներում ապօրինի կերպով տեղափոխել կամ փորձ են արել տեղափոխել Հայաստանի Հանրապետություն` առանձին դեպքերում խմբի կազմում մի քանի անձանց նախնական համաձայնությամբ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է ձեռնարկել ակտիվ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ մարտի դաշտից ապօրինի կերպով Հայաստանի Հանրապետության տարածք տեղափոխած հնարավոր այլ զենքերն ու զինամթերքները հայտնաբերելու և մեղավոր անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու համար:
Միաժամանակ, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է մարտերին մասնակցած և ռազմական գործողությունների ժամանակահատվածում կամ հրադադարի հաստատումից հետո իրենց հետ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ապօրինի փոխադրած և պահած զենք-զինամթերքը, պայթուցիկ նյութերը կամ սարքերն ինքնակամ հանձնել իրավապահ մարմիններին, որպիսի գործողությունները օրենքով սահմանված կարգով հիմք կհանդիսանան անձին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու համար:

С первых же мгновений военных действий, развязанных против Республики Арцах, Служба национальной безопасности Республики Армения в рамках своих функций вела действенную борьбу в направлении выявления случаев незаконного приобретения, сбыта, хранения, перевозки из Республики Арцах на территорию Республики Армения или ношения огнестрельного оружия, патронов, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, также предупреждения и предотвращения возможных преступлений с применением в качестве орудия указанных предметов, запрещенных к обороту.
Итак:
В период с 27 сентября 2020 года по 24 декабря того же года в Службе национальной безопасности РА было возбуждено и расследовано более десяти уголовных дел и подготовлено материалов по имевшему место во время войны и обусловленному боевыми действиями незаконному приобретению, сбыту, перевозке и ношению оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, по которым обнаружены и изъяты в общей сложности 4 пулемета, противотанковые гранатометы с оптическими прицелами, 12 автоматов «АК74», «АКМ», «АК-СУ» и автоматы других типов, 14 винтовок с оптическими прицелами, имеющих высокуювероятность поражения цели, 9 ящиков патронов калибра 5.45мм по 2560 патронов в каждом, 5 ящиков патронов калибра 7.62 мм, 2168 патронов калибра 7.62, 9.18 и 5.45мм, 27 взрывателя, по тактико-техническим характеристикам вызывающих значительные разрушения и имеющих большую вероятность поражения, 4 взрывателя гранаты, 13 механических взрывателей, бикфордовы шнуры, 14 гранат «РГД», «Ф-1» и других типов, корпуса противотанковых гранат, тротиловые кубики, устройства для электрического детонирования, предохранители тротила, предназначенные для ракетных станций, а также сигнальные патроны, револьверы, штык-ножи, части и механизмы, предназначенные для огнестрельного оружия и многие другие вещи и предметы, запрещенные к обороту.
По вышеупомянутым уголовным делам были возбуждены уголовные преследования в общей сложности в отношении 18 лиц, 16 лиц на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления были задержаны, из которых в отношении 9 лиц в качестве меры пресечения был избран арест.
В результате неотложных следственных и иных процессуальных действий, и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в ходе предварительного следствия по указанным уголовным делам, выяснилось, что оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества или взрывные устройства были приобретены из различных оборонительных районов Арцаха и предназначались или применялись в боевых действиях.
Лица, привлеченные в качестве обвиняемых по уголовным делам, пряча оружие и боеприпасы в основном в выезжающих из Арцаха автомобилях, незаконно перевозили или пытались перевезти их в Республику Армения, в отдельных случаях по предварительному сговору нескольких лиц в составе группы.
Служба национальной безопасности РА продолжает предпринимать активные оперативно-розыскные мероприятия с целью обнаружения иного возможного оружия и боеприпасов, незаконно перевезенных с поля боя на территорию Республики Армения, и возбуждения уголовного преследования в отношении виновных лиц.
В то же время, Служба национальной безопасности Республики Армения призывает участвовавших в боях лиц добровольно сдать правоохранительным органам оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества или взрывные устройства, незаконно перевезенные ими на территорию Республики Армения или хранимые во время боевых действий или после установления режима прекращения огня, чтобы действия в установленном законом порядке послужили основанием для освобождения лица от уголовной ответственности.