ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պաշտոնապես պարզաբանում է, որ ՀՀ ԱԱԾ և ԱՀ ԱՊԾ տնօրենների միջև վաղը ՀՀ Տավուշի մարզում կայանալիք հանդիպման վերաբերյալ լուրերն իրականությանը չեն համապատասխանում:
Նման ձևաչափով հանդիպում կայացել է օրեր առաջ՝ ՀՀ Արարատի մարզի Երասխ համայնքին հարող սահմանամերձ չեզոք գոտում, ինչպես նաև այսօր՝ ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի Որոտան և Շուռնուխ բնակավայրերի տարածքում, որի ընթացքում դարձյալ քննարկվել են գերիների փոխանակման ու անհետ կորածների որոնողական աշխատանքներին վերաբերող հարցեր:
Հավելենք, որ «Mediaport» և մի շարք այլ տեղեկատվական հարթակների կողմից վերջին օրերին տարածվում են նաև ստահոդ լուրեր և ակնհայտ ապատեղեկատվություն պարունակող հրապարակումներ այն մասին, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի համանման հանդիպումների օրակարգում ներառվել կամ ներառվելու են տարածքային և սահմանային հարցեր՝ միտումնավոր կերպով թյուրիմացության մեջ գցելով հանրությանը:
Նկատի ունենալով հիշյալ անհիմն ու անպատասխանատու հրապարակումների առկայությունը և ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններին նման գործառույթներ վերապահված չլինելու հանգամանքը՝ մեկ անգամ ևս պաշտոնապես տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի վերջին հանդիպման շրջանակներում քննարկվել և ըստ անհրաժեշտության պարբերաբար կայանալիք հանդիպումներում բացառապես քննարկվելու են վերը նշված օրակարգային հարցերը:
Ավելին, հիմք ընդունելով ազգի և պետության գերակա շահը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենը բացառապես իրականացնում է օրենսդրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունները, երբևէ չի զբաղվել և չի զբաղվելու այդ լիազորությունների շրջանակից դուրս գտնվող որևէ գործառույթով:
Միաժամանակ հերթական անգամ հորդորում ենք տուրք չտալ հայրենիքի ու պետականության հանդեպ սադրանքի տպավորություն ստեղծող այդօրինակ կեղծ լուրերին, իսկ վերջիններիս հեղինակներին կոչ ենք անում զերծ մնալ իրենց ապազգային գործելաոճից, որը շարունակվելու պարագայում ունենալու է համապատասխան իրավական հետևանքներ:

Служба национальной безопасности РА официально разъясняет, что слухи о предстоящей завтрашней встречи директоров СНБ РА и СГБ АР в Тавушской области РА не соответствуют действительности.
Встреча в подобном формате состоялась несколько дней назад в нейтральной приграничной зоне, примыкающей к общине Ерасх Араратской области РА, а также сегодня на территории населенных пунктов Воротан и Шурнух общины Горис Сюникской области РА, во время которой вновь были обсуждены вопросы, касающиеся работ по обмену пленными и поиску без вести пропавших.
Добавим, что со стороны «Mediaport» и ряда других информационных платформ в последние дни распространяются публикации, содержащие вымышленные слухи и очевидную дезинформацию о том, что в повестку подобных встреч директора Службы национальной безопасности РА включены или будут включены территориальные и пограничные вопросы, умышлено вводя общественность в заблуждение.
Принимая во внимание наличие упомянутых необоснованных и безответственных публикаций и то обстоятельство, что подобные функции не возложены на органы национальной безопасности РА, еще раз официально сообщаем, что в рамках последней встречи директора СНБ РА обсуждались и на проводимых при необходимости последующих встречах будут обсуждаться исключительно вышеупомянутые вопросы повестки.
Более того, учитывая приоритетные интересы нации и государства, директор Службы национальной безопасности РА осуществляет исключительно полномочия, возложенные на него законодательством, никогда не выполнял и не будет выполнять какую-либо функцию, находящуюся вне круга этих полномочий.
В то же время в очередной раз призываем не поддаваться подобным ложным новостям, создающим впечатление провокации в отношении Родины и государственности, а авторов последних призываем воздерживаться от своего антинационального стиля поведения, который в случае продолжения будет иметь соответствующие правовые последствия.