Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակելով իր գործառույթների շրջանակներում գործուն պայքար մղել Արցախի Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ապօրինի կերպով հրազեն, փամփուշտներ, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու դեպքերը բացահայտելու և շրջանառությունն արգելված նշված առարկաները որպես գործիք օգտագործելով հնարավոր հանցագործությունները նախականխելու և կանխելու ուղղությամբ, բացահայտել է իրացնելու նպատակով մարտի դաշտից ապօրինի կերպով զենք ձեռք բերելու և պահելու հանցավոր խումբ:
Երևան քաղաքի բնակիչ Ս.Բ.-ն 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից որպես կամավոր մասնակցելով Արցախի Հանրապետության դեմ սկսված պատերազմական գործողություններին, մի շարք անձանց հետ ձեռք բերված նախնական համաձայնությամբ, իրացման նպատակով, ապօրինի ձեռք է բերել հրազեն հանդիսացող ինքնաձիգներ, որոնք Արցախի Հանրապետությունից փոխադրել և պահել է Երևան քաղաքում գտնվող իր բնակարանում, որից հետո՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 3-ին, յուրաքանչյուր ինքնաձիգը 500-600 ԱՄՆ դոլար գումարով վաճառելու վերաբերյալ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել տարբեր անձանց հետ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ կատարված բազմածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում, մասնավորապես՝ Ս.Բ-ի բնակարանում կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել են «Կալաշնիկով» տեսակի ինքնաձիգներ, ռազմամթերք հանդիսացող փամփուշտներ և շրջանառությունն արգելված այլ իրեր:
Քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված Ս.Բ.-ին հրազեններ իրացրած անձի ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ ձեռնարկված բազմատեսակ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում՝ Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղում գտնվող թաքստոցներից հայտնաբերվել է մարտի դաշտից իրացման նպատակով ապօրինի ձեռք բերված և պահված ռազմամթերք հանդիսացող մեծաքանակ փամփուշտներ, հրազեն հանդիսացող ինքնաձիգներ և շրջանառությունն արգելված բազմաթիվ այլ իրեր ու առարկաներ:
Կատարված խուզարկություններով հայտնաբերվել են մարտի դաշտից ապօրինի ձեռք բերած և Հայաստանի Հանրապետություն ապօրինի տեղափոխած ընդհանուր թվով 43 հատ «Կալաշնիկով» տեսակի ինքնաձիգներ, 279 հատ 7.62մմ տրամաչափի փամփուշտներ, 7 հատ փամփշտատուփ` լիցքավորված 7.62մմ տրամաչափի փամփուշտներով, 23 հատ փամփշտատուփ` լիցքավորված 5.45մմ տրամաչափի փամուշտներով, սվին դանակներ, զինվորական կողապայուսակներ, ատրճանակի պատյաններ, 1 հատ փամփշտատուփ՝ թվով 8 հատ 9մմ տրամաչափի փամփուշտներով, թվով 32 հատ փակ տուփերով փոքր չափերի փամփուշտներ, ինքնաձիգների նշանառության համար նախատեսված օպտիկական սարքեր, որսորդական հրացաններ, 227 հատ 7.62մմ տրամաչափի փամփուշտներ, 1033 հատ 5.45մմ տրամաչափի փամփուշտներ, 1 հատ նռնակ, որսորդական հրացանի փողեր և այլն:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է ձեռնարկել ակտիվ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ մարտի դաշտից ապօրինի կերպով Հայաստանի Հանրապետության տարածք տեղափոխած հնարավոր այլ զենքերն ու զինամթերքները հայտնաբերելու և դրանում ներգրավված բոլոր անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու համար:
Միաժամանակ, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է մարտերին մասնակցած և ռազմական գործողությունների ժամանակահատվածում կամ հրադադարի հաստատումից հետո իրենց հետ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ապօրինի փոխադրած և պահած զենք-զինամթերքը, պայթուցիկ նյութերը կամ սարքերը ինքնակամ հանձնել իրավապահ մարմիններին, որպիսի գործողությունները օրենքով սահմանված կարգով հիմք կհանդիսանան անձին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու համար:

Служба национальной безопасности Республики Армения, продолжая в рамках своих функций вести действенную борьбу в направлении выявления случаев незаконного приобретения, сбыта, хранения, ношения или перевозки из Республики Арцах на территорию Республики Армения огнестрельного оружия, патронов, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, также предупреждения и предотвращения возможных преступлений с применением в качестве орудия указанных предметов, запрещенных к обороту, раскрыла преступную группу, которая незаконно добыла с поля боя и хранила с целью сбыта оружия.
Итак:
Житель города Еревана С.Б., участвуя с 27 сентября 2020 года в качестве добровольца в начатых против Республики Арцах военных действиях, по предварительному сговору с рядом лиц, с целью сбыта незаконно приобрел огнестрельное оружие – автоматы, которые перевез из Республики Арцах и хранил в своей квартире в городе Ереване, после чего 3 ноября 2020 года с разными лицами достиг договоренности о продаже каждого автомата за 500-600 долларов США.
ПоданномуфактувСледственномдепартаментеСНБРА в результате широкомасштабных следственных и иных процессуальных действий, проведенных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбуждённому по признакам статьи 235 Уголовного кодекса РА, в частности в ходе проведенного в квартире С.Б. обыска были обнаружены и изъяты автоматы «Калашникова», патроны, являющиеся боеприпасами, и запрещенные к обороту прочие предметы.
В результате предпринятых разнообразных следственных и иных процессуальных действий по установлению личности лица, продавшего оружиеС.Б., привлеченного в качестве обвиняемого по уголовному делу, в тайниках, находящихся в селе Тех Сюникской области было обнаружено большое количество незаконно приобретенных с поля боя с целью сбыта и хранившихся патронов,являющиеся боеприпасами,автоматов, являющихся огнестрельным оружием, и многочисленные запрещенные к обороту прочие вещи и предметы.
В частности, в результате проведенных обысков были обнаружены незаконно приобретенные с поля боя и незаконно перевезенные в Республику Армения в общей сложности 43 автомата «Калашникова», 279 патронов калибра 7.62 мм, 7 магазинов, заряженных патронами калибра 7.62 мм, 23 магазина, заряженных патронами калибра 5.45мм, штык-ножи, солдатские подсумки, кобуры для пистолетов, 1 магазин, заряженный 8 патронами калибра 9 мм, около 32 патронов малого размера в закрытых коробках, оптические прицелы для автоматов, охотничьи ружья, 227 патронов калибра 7.62 мм, 1033 патронов калибра 5.45 мм, 1 граната, стволы охотничьих винтовок и т.д.
Служба национальной безопасности РА продолжает предпринимать активные оперативно-розыскные мероприятия по обнаружению иного возможного оружия и боеприпасов, незаконно перевезенных с поля боя на территорию Республики Армения, для возбуждения уголовного преследования в отношении всех задействованных в этом лиц.
Одновременно Служба национальной безопасности Республики Армения призывает участников боев добровольно сдать правоохранительным органам незаконно перевезенное ими в Республику Армения и хранившееся у них во время военных действий или после установления режима прекращения огня оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества или взрывные устройства, для освобождения в установленном законом порядке от уголовной ответственности.