Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակելով իր գործառույթների շրջանակներում գործուն պայքար մղել Արցախի Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ապօրինի կերպով հրազեն, փամփուշտներ, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու դեպքերը բացահայտելու և շրջանառությունն արգելված նշված առարկաները որպես գործիք օգտագործելով հնարավոր հանցագործությունները նախականխելու և կանխելու ուղղությամբ, բացահայտել է իրացնելու նպատակով մարտի դաշտից ապօրինի կերպով զենք ձեռք բերելու և պահելու հանցավոր խումբ:
Երևան քաղաքի բնակիչ Ս.Բ.-ն 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից որպես կամավոր մասնակցելով Արցախի Հանրապետության դեմ սկսված պատերազմական գործողություններին, մի շարք անձանց հետ ձեռք բերված նախնական համաձայնությամբ, իրացման նպատակով, ապօրինի ձեռք է բերել հրազեն հանդիսացող ինքնաձիգներ, որոնք Արցախի Հանրապետությունից փոխադրել և պահել է Երևան քաղաքում գտնվող իր բնակարանում, որից հետո՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 3-ին, յուրաքանչյուր ինքնաձիգը 500-600 ԱՄՆ դոլար գումարով վաճառելու վերաբերյալ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել տարբեր անձանց հետ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ կատարված բազմածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում, մասնավորապես՝ Ս.Բ-ի բնակարանում կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել են «Կալաշնիկով» տեսակի ինքնաձիգներ, ռազմամթերք հանդիսացող փամփուշտներ և շրջանառությունն արգելված այլ իրեր:
Քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված Ս.Բ.-ին հրազեններ իրացրած անձի ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ ձեռնարկված բազմատեսակ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում՝ Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղում գտնվող թաքստոցներից հայտնաբերվել է մարտի դաշտից իրացման նպատակով ապօրինի ձեռք բերված և պահված ռազմամթերք հանդիսացող մեծաքանակ փամփուշտներ, հրազեն հանդիսացող ինքնաձիգներ և շրջանառությունն արգելված բազմաթիվ այլ իրեր ու առարկաներ:
Կատարված խուզարկություններով հայտնաբերվել են մարտի դաշտից ապօրինի ձեռք բերած և Հայաստանի Հանրապետություն ապօրինի տեղափոխած ընդհանուր թվով 43 հատ «Կալաշնիկով» տեսակի ինքնաձիգներ, 279 հատ 7.62մմ տրամաչափի փամփուշտներ, 7 հատ փամփշտատուփ` լիցքավորված 7.62մմ տրամաչափի փամփուշտներով, 23 հատ փամփշտատուփ` լիցքավորված 5.45մմ տրամաչափի փամուշտներով, սվին դանակներ, զինվորական կողապայուսակներ, ատրճանակի պատյաններ, 1 հատ փամփշտատուփ՝ թվով 8 հատ 9մմ տրամաչափի փամփուշտներով, թվով 32 հատ փակ տուփերով փոքր չափերի փամփուշտներ, ինքնաձիգների նշանառության համար նախատեսված օպտիկական սարքեր, որսորդական հրացաններ, 227 հատ 7.62մմ տրամաչափի փամփուշտներ, 1033 հատ 5.45մմ տրամաչափի փամփուշտներ, 1 հատ նռնակ, որսորդական հրացանի փողեր և այլն:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է ձեռնարկել ակտիվ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ մարտի դաշտից ապօրինի կերպով Հայաստանի Հանրապետության տարածք տեղափոխած հնարավոր այլ զենքերն ու զինամթերքները հայտնաբերելու և դրանում ներգրավված բոլոր անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու համար:
Միաժամանակ, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է մարտերին մասնակցած և ռազմական գործողությունների ժամանակահատվածում կամ հրադադարի հաստատումից հետո իրենց հետ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ապօրինի փոխադրած և պահած զենք-զինամթերքը, պայթուցիկ նյութերը կամ սարքերը ինքնակամ հանձնել իրավապահ մարմիններին, որպիսի գործողությունները օրենքով սահմանված կարգով հիմք կհանդիսանան անձին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու համար:

The National Security Service of the Republic of Armenia, continuing within the framework of its functions to carry out an effective fight in the direction of detecting cases of illegal acquisition, sale, storage, transportation from the Republic of Artsakh to the territory of the Republic of Armenia or carrying firearms, cartridges, ammunition, explosives or explosive devices, as well as preclusion and prevention of possible crimes with the use as a weapon of the specified items prohibited for circulating, detected a criminal group that had illegally obtained weapons from the battlefield and stored for the purpose of sale.
Thus:
A resident of Yerevan city S.B., since 27 September, 2020 participating as a volunteer in the hostilities started against the Republic of Artsakh, by prior agreement with a number of persons, illegally obtained firearms - rifles for the purpose of sale which he transported from the Republic of Artsakh and kept in his apartment in Yerevan after which on 3 November, 2020, he reached agreements with various persons to sell each riffle for 500-600 USD.
In this connection, in the Investigation Department of the NSS of RA, as a result of large-scale investigative and other procedural actions taken during the preliminary investigation on the criminal case initiated on the grounds of Article 235 of RA Criminal Code, in particular, during the search conducted in the apartment of S.B. “Kalashnikov” rifles, cartridges that are ammunition and other items prohibited for circulation, were found and confiscated.
As a result of various investigative and procedural actions taken in the direction of establishing the identity of the person who sold firearms to S. B. involved as an accused in the criminal case, from the concealments in the village of Tekh, Syunik province a large number of cartridges, that are ammunition, rifles, that are firearms, and numerous other things and items prohibited for circulation were found illegally acquired from the battlefield and stored for the purpose of sale.
In particular, as a result of the searches, a total of 43 “Kalashnikov” rifles, 279 cartridges of 7.62 mm caliber, 7 cartridge cases loaded with 7.62 mm cartridges, 23 cartridge cases loaded with cartridges of 5.45mm, bayonet-knives, soldier's pouches, holsters for pistols, 1 cartridge case loaded with 8 cartridges of 9 mm caliber, about 32 small cartridges in closed boxes, telescopic sights for firearms, hunting rifles, 227 cartridges of 7.62 mm caliber, 1,033 cartridges of 5.45 mm caliber, 1 grenade, hunting rifle barrels, etc.
The National Security Service of RA continues to take active operative-search measures to find other possible weapons and ammunition illegally transported from the battlefield to the territory of the Republic of Armenia in order to initiate criminal prosecutions against all persons involved.
At the same time, the National Security Service of the Republic of Armenia urges the participants in the battles to voluntarily surrender to law enforcement bodies the weapons, ammunition, explosives or explosive devices that they have illegally transported to the territory of the Republic of Armenia and stored during the military operations or after the establishment of the ceasefire: such actions will serve as the basis for the release of the person from criminal liability in the manner prescribed by law.