ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով հանցավորության դեմ ուղղված պայքարի` օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ կատարմանը, իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել է, որ ՀՀ-ում գործունեություն ծավալող ընկերության անվամբ Արաբական Միացյալ Էմիրություններից «ներքին սպառման համար բացթողում» մաքսային ընթացակարգով ՀՀ է ներմուծվել և հայտարարագրվել է 148.535 ԱՄՆ դոլար հաշիվ ապրանքագրային արժեքով 1776.84 մետր կարատ քաշով մշակված ադամանդ, որի մաքսային արժեքը կազմել է 72.014.112 ՀՀ դրամ, այնինչ նյութերի նախապատրաստմամբ պարզվել է, որ ընկերության կողմից վերոգրյալ հայտարարագրով ՀՀ ներմուծված և փորձագետի կողմից 18.09.2020 թվականի դրությամբ հետազոտված ադամանդների շուկայական արժեքն ավելին է, քան 420.000.000 ՀՀ դրամը, որի արդյունքում պետությանը պակաս է հաշվարկվել և վճարվել առանձապես խոշոր չափերի հասնող մաքսային վճարներ:
Դեպքի առթիվ 2020 թվականի սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզական վարչությունում հարուցված և ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտին փոխանցված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության լիցենզավորման և թույլտվությունների վարչության պետ Ա.Ն.-ն` հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, իրավասու լինելով տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից ապրանքների ներկրման դեպքում ստուգում իրականացնելուց հետո տրամադրելու պետական վերահսկողական ակտ, ակնհայտ ապօրինի գործողություն կատարելու, այն է` տնտեսվարող կազմակերպության կողմից ներկրած ադամանդյա քարերի իրական արժեքը թաքցնելու, մաքսազերծման ժամանակ քիչ մաքսատուրք վճարելու, պետական վերահսկողական ակտի տրամադրման նպատակով համապատասխան ստուգում չիրականացնելու և այդ պայմաններում հիշյալ ակտը տրամադրելու դիմաց 2020 թվականի սեպտեմբերի 6-ին անձամբ ընկերության սեփականատերերից ստացել է խոշոր չափերի կաշառք, որից հետո շահադիտական դրդումներով հանձնարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի իրավախորհրդատու Վ.Ս.-ին կազմել և ընկերության ներկայացուցիչներին հանձնել իրավունք վերապահող` ադամանդյա քարերի ներկրման հայտարարագրի համապատասխանության վերաբերյալ պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող բովանդակությամբ կեղծ պետական վերահսկողության ակտ, ինչը վերջինիս կողմից կատարվել է:
Քրեական գործով ձեռք բերված անհերքելի ապացույցների և փաստերի ճնշման ներքո՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի իրավախորհրդատուն տվել է խոստովանական ցուցմունքներ:
2021 թվականի հունվարի 26-ին խոշոր չափերով կաշառք ստանալու կասկածանքով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ բերման է ենթարկվել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության լիցենզավորման և թույլտվությունների վարչության պետ Ա.-Ն.-ն և ձերբակալվել:
Նույն օրը կաշառք տալու, պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով՝ պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ մտցնելու կասկածանքով Քննչական դեպարտամենտ բերման են ենթարկվել նաև ՀՀ-ում գործունեություն իրականացնող տնտեսվարող ընկերության փաստացի սեփականատերերը, ինչպես նաև ենթադրյալ հանցագործության մեջ կասկածվող կամ դրա հետ առնչություն ունեցող շուրջ մեկ տասնյակ անձինք:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ կատարված հանցագործությունների արդյունքում պետությանը պատճառված վնասի իրական չափը ճշտելու, կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

Служба национальной безопасности РА, будучи последовательной в неукоснительном исполнении возложенных на нее законом функций по борьбе с преступностью, в результате широкомасштабных следственных и процессуальных действий, а также комплексных оперативно-розыскных мероприятий установила, что по таможенной процедуре «выпуск для внутреннего потребления» из Объединенных Арабских Эмиратов на имя компании, осуществляющей деятельность в РА, в РА был ввезен и задекларирован обработанный бриллиант стоимостью по счет-фактуре 148. 535 долларов США весом 1776,84 карат, таможенная стоимость которого составила 72.014.112 драмов РА, в то время как при подготовке материалов было установлено, что рыночная стоимость бриллиантов, ввезенных компанией в РА по вышеуказанной декларации и исследованных экспертом по состоянию на 18.09.2020, превышает 420.000.000 драмов РА, в результате чего государство недосчиталось при уплате таможенных сборов суммы, достигающей особо крупных размеров.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному 24 сентября 2020 года в Управлении расследований и оперативной разведки КГД РА и переданного в Следственный департамент СНБ РА, было установлено, что начальник Управления лицензирования и разрешений Министерства экономики РА А. Н., будучи должностным лицом, уполномоченным выдавать акт государственного контроля после проведения проверки в случае ввоза товаров хозяйствующими субъектами, за совершение заведомо незаконного действия, а именно: сокрытие истинной стоимости алмазных камней, ввезенных хозяйствующей организацией, уплату небольшой таможенной пошлины при таможенном оформлении, не проведение соответствующей проверки с целью выдачи акта государственного контроля и предоствление указанного акта в этих условиях 6 сентября 2020 года лично получил взятку в крупных размерах от владельцев компании, после чего из корыстных побуждений поручил юридическому консультанту министра экономики РА В. С. составить и передать представителям компании предоставляющий право документ официального содержания, являющийся поддельным актом государственного контроля о соответствии декларации о ввозе алмазных камней, что было совершено последним.
Под давлением неопровержимых доказательств и фактов, полученных в рамках уголовного дела, юрисконсульт министра экономики РА дал признательные показания.
26 января 2021 года по подозрению в получении взятки в крупном размере в Следственный департамент СНБ РА был подвергнут приводу начальник управления лицензирования и разрешений Министерства экономики РА А. Н. и был заключен под стражу.
В тот же день по подозрению в даче взятки, внесении должностным лицом заведомо ложных сведений в официальные документы с корыстной целью или из других личных побуждений или исходя из групповых интересов, в Следственный департамент были подвергнуты приводу также фактические владельцы хозяйствующей компании, осуществляющей деятельность в РА, а также около десятка лиц, подозреваемых в предполагаемом преступлении или имеющих к нему отношение.
Предпринимаются необходимые следственные и другие процессуальные действия для уточнения реального размера ущерба, причиненного государству в результате совершенных преступлений, установления полного круга лиц, вовлеченных в коррупционный механизм, и дачи соответствующей уголовно-правовой оценки их деяниям.
Служба национальной безопасности призывает хозяйствующие субъекты осуществлять свою деятельность исключительно в правовом поле и воздерживаться от коррупционных проявлений.