ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում իրականացված արդյունավետ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների շրջանակներում պարզվել է, որ արտերկրում գրանցված ընկերության խորհրդի նախագահ Դ.Գ.-ն, նախնական համաձայնության գալով նույն ընկերության տնօրեն Ա.Բ.-ի հետ, ի սկզբանե առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ, ընկերության անունից ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ կնքել է պայմանագիր, որի համաձայն՝ ընկերությունը պարտավորություն է ստանձնել 2018 թվականի ընթացքում, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ կարիքների համար մատակարարել 1983-1986թթ. արտադրության հրանոթի համապատասխան տրամաչափի կրակոցներ: Այնուհետև, օգտվելով կնքված պայմանագրի ուժով ընձեռնված հնարավորությունից, Ա. Բ.-ն և Դ. Գ.-ն ձեռնամուխ են եղել կնքված պայմանագրի առարկային չհամապատասխանող գույքը խաբեությամբ իրացնելու և դրա դիմաց ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու ուղղակի դիտավորության իրագործմանը և այդ նպատակով պայմանագրով նախատեսված հրանոթի համապատասխան տրամաչափի կրակոցների փոխարեն, խաբեության եղանակով՝ թաքցնելով մատակարարված գույքի տակտիկատեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանելու փաստը, մեկ միասնական դիտավորությամբ, ՊՆ-ին են մատակարարել ընդհանուր՝ 523.089.000 ՀՀ դրամին համարժեք, 1.083.000 ԱՄՆ դոլար արժեքով ավելի հին՝ 1977 թվականի Չեխական արտադրության մեկ այլ տեսակի հրանոթի կրակոցներ, որոնք իրենց մարտավարական և տեխնիկական հատկանիշներով էապես զիջել են այն հրանոթի կրակոցներին, որոնց համար դրանք մատակարարվել են, մասնավորապես՝ չեն ապահովել թիրախի խոցման հեռավորությունը, ձգաբանական բնութագրով չեն համապատասխանել ՊՆ-ի տրամադրության տակ առկա հրանոթների կրակոցի ձգաբանական բնութագրին և ՀՀ զինված ուժերում գործող լեռնային հրաձգության աղյուսակի պարամետրերին, հետևաբար անհնար է եղել մատակարարված կրակոցները կիրառելու դեպքում լուծել մարտական խնդիրներ, որի արդյունքում կնքված պայմանագրի հիման վրա ընկերության հաշվին է փոխանցվել առանձնապես խոշոր չափերի՝ 523.089.000 ՀՀ դրամին համարժեք, 1.083.000 ԱՄՆ դոլար՝ այդ կերպ խարդախությամբ հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի հիշյալ գումարը:
Առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելու կասկածանքով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ է բերման ենթարկվել մատակարար կազմակերպության խորհրդի նախագահ Դ. Գ.-ն, ով նույն օրը ներգրավվել է մեղադրյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածի հատկանիշներով և միջնորդություն է ներկայացվել Դատարան՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Նույն գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել նաև ընկերության տնօրենին և դարձյալ միջնորդություն է ներկայացվել Դատարան՝ խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ կատարված հանցագործությունների արդյունքում պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու, կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Հարկ է նշել, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ներկայումս քննվում են նաև Դ.Գ.-ի կողմից կոռուպցիոն մեխանիզմների գործադրմամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը կատարված մատակարարումների ընթացքում թույլ տրված չարաշահումների վերաբերյալ այլ քրեական գործեր, որոնցով այս պահին իրականացվում են ակտիվ քննչական և դատավարական գործողություններ:

В рамках эффективных следственных и других процессуальных действий, осуществленных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА выяснилось, что Д.Г., председатель совета компании, зарегистрированной за границей, вступив в предварительный сговор с директором той же компании А.Б. изначально с умыслом хищения денег в особо крупных размерах, от имени компании заключил договор с Министерством обороны РА, согласно которому компания взяла на себя обязательства в течение 2018 года поставлять для нужд ГШ ВС РА артиллерийские выстрелы соответствующего калибра 1983-1986гг. производства.
Затем, воспользовавшись возможностью предоставленной силой заключенного договора А.Б. и Д.Г. предприняли процесс по реализации имущества не соответствующего предмету заключенного договора путем обмана, и реализации прямого умысла на хищение суммы в особо крупных размерах из Министерства обороны РА, и с этой целью взамен предусмотренных договором артиллерийские выстрелов соответствующего калибра, путем обмана скрыв факт несоответствия поставляемого имущества тактико-техническим характеристикам, с единым умыслом, МО поставили артиллеристские выстрелы иного вида более старого 1977 года - чешского производства на общую сумму 1.083.000 долларов США, эквивалентных 523.089.000 драмов РА, которые по своим тактическим и техническим характеристикам существенно уступали тем артиллеристским выстрелам, для которых они были поставлены, в частности, не обеспечили дальность поражения цели, по баллистическим характеристикам не соответствовали имеющимся в распоряжении МО баллистическим характеристикам артиллерийского выстрела и параметрам горной таблицы стрельбы, действующим в Вооруженных силах РА следовательно, было невозможно в случае применения этих выстрелов решать боевые задачи, в результате чего на основании заключенного договора на счет компании была перечислена сумма в особо крупных размерах 1.083.000 долларов США, эквивалентных 523.089.000 драмам РА, таким образом, путем мошенничества была похищена упомянутая сумма в особо крупных размерах.
По подозрению в совершении хищения суммы в особо крупных размерах в Следственный департамент СНБ РА был подвергнут приводу председатель совета организации поставок Д.Г., который в тот же день был привлечен в качестве обвиняемого по признакам соответствующей статьи Уголовного Кодекса РА и в суд представлено ходатайство о применении в качестве меры пресечения заключение под стражу.
В рамках того же дела были предъявлены обвинения и директору компании и также в суд представлено ходатайство о применении в качестве меры пресечения заключения под стражу.
Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия по возмещению вреда, причиненного государству в результате совершенных преступлений, выявлению полного круга вовлеченных в коррупционный механизм лиц и по даче соразмерной уголовно-правовой оценки их деяниям.
Следует заметить, что в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА в настоящее время расследуются также иные уголовные дела о злоупотреблениях, допущенных со стороны Д.Г. при поставках в Министерство обороны РА с применением коррупционных механизмов. По данным уголовным делам осуществляются активные следственные и процессуальные действия.
Примечание: подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА.