ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում իրականացված արդյունավետ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների շրջանակներում պարզվել է, որ արտերկրում գրանցված ընկերության խորհրդի նախագահ Դ.Գ.-ն, նախնական համաձայնության գալով նույն ընկերության տնօրեն Ա.Բ.-ի հետ, ի սկզբանե առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ, ընկերության անունից ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ կնքել է պայմանագիր, որի համաձայն՝ ընկերությունը պարտավորություն է ստանձնել 2018 թվականի ընթացքում, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ կարիքների համար մատակարարել 1983-1986թթ. արտադրության հրանոթի համապատասխան տրամաչափի կրակոցներ: Այնուհետև, օգտվելով կնքված պայմանագրի ուժով ընձեռնված հնարավորությունից, Ա. Բ.-ն և Դ. Գ.-ն ձեռնամուխ են եղել կնքված պայմանագրի առարկային չհամապատասխանող գույքը խաբեությամբ իրացնելու և դրա դիմաց ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու ուղղակի դիտավորության իրագործմանը և այդ նպատակով պայմանագրով նախատեսված հրանոթի համապատասխան տրամաչափի կրակոցների փոխարեն, խաբեության եղանակով՝ թաքցնելով մատակարարված գույքի տակտիկատեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանելու փաստը, մեկ միասնական դիտավորությամբ, ՊՆ-ին են մատակարարել ընդհանուր՝ 523.089.000 ՀՀ դրամին համարժեք, 1.083.000 ԱՄՆ դոլար արժեքով ավելի հին՝ 1977 թվականի Չեխական արտադրության մեկ այլ տեսակի հրանոթի կրակոցներ, որոնք իրենց մարտավարական և տեխնիկական հատկանիշներով էապես զիջել են այն հրանոթի կրակոցներին, որոնց համար դրանք մատակարարվել են, մասնավորապես՝ չեն ապահովել թիրախի խոցման հեռավորությունը, ձգաբանական բնութագրով չեն համապատասխանել ՊՆ-ի տրամադրության տակ առկա հրանոթների կրակոցի ձգաբանական բնութագրին և ՀՀ զինված ուժերում գործող լեռնային հրաձգության աղյուսակի պարամետրերին, հետևաբար անհնար է եղել մատակարարված կրակոցները կիրառելու դեպքում լուծել մարտական խնդիրներ, որի արդյունքում կնքված պայմանագրի հիման վրա ընկերության հաշվին է փոխանցվել առանձնապես խոշոր չափերի՝ 523.089.000 ՀՀ դրամին համարժեք, 1.083.000 ԱՄՆ դոլար՝ այդ կերպ խարդախությամբ հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի հիշյալ գումարը:
Առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելու կասկածանքով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ է բերման ենթարկվել մատակարար կազմակերպության խորհրդի նախագահ Դ. Գ.-ն, ով նույն օրը ներգրավվել է մեղադրյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածի հատկանիշներով և միջնորդություն է ներկայացվել Դատարան՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Նույն գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել նաև ընկերության տնօրենին և դարձյալ միջնորդություն է ներկայացվել Դատարան՝ խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ կատարված հանցագործությունների արդյունքում պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու, կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Հարկ է նշել, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ներկայումս քննվում են նաև Դ.Գ.-ի կողմից կոռուպցիոն մեխանիզմների գործադրմամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը կատարված մատակարարումների ընթացքում թույլ տրված չարաշահումների վերաբերյալ այլ քրեական գործեր, որոնցով այս պահին իրականացվում են ակտիվ քննչական և դատավարական գործողություններ:

Within the framework of effective investigative and other procedural actions carried out during the preliminary investigation of the criminal case investigated in the Investigation Department of the RA National Security Service, it was established that D.G., the chairman of the board of a company registered abroad, having entered into a preliminary conspiracy with the director of the same company A.B., initially with the intent to steal money on an especially large scale, on behalf of the company concluded a contract with the Ministry of Defense of RA, according to which the company assumed obligations to supply artillery rounds of the corresponding caliber of 1983-1986 for the needs of the General Staff of the RA AF during 2018.
Then, taking advantage of the opportunity provided by the force of the concluded contract, A.B. and D.G. undertook the process of selling property that did not correspond to the subject of the concluded contract by means of fraud, and the implementation of direct intent to steal a sum in especially large amounts from the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, and for this purpose, instead of the artillery rounds of the corresponding caliber stipulated by the contract, by means of fraudulent concealment of the fact of non-compliance of the supplied property with the tactical and technical characteristics, with a single intent, the Ministry of Defense supplied artillery rounds of a different type, older, made in 1977 - Czech production, for a total of 1.083.000 USD, equivalent to 523.089.000 AMD, which in their tactical and technical characteristics were significantly inferior to those artillery rounds for which they were supplied, in particular, they did not ensure the range of destruction of the target, in terms of ballistic characteristics they did not correspond to the ballistic characteristics of the artillery round available to the Ministry of Defense and the parameters of the mountain firing table in force in the RA Armed Forces, therefore, it was impossible in the event of use of these shots to solve combat missions, as a result of which, on the basis of the concluded agreement, a sum of especially large amounts of 1.083.000 USD, equivalent to 523.089.000 AMD, was transferred to the company's account, thus, the mentioned sum in especially large amounts was stolen by fraud.
On suspicion of committing theft of a sum of especially large amounts, the chairman of the board of the supply organization D.G. was brought to the Investigation Department of RA NSS, who was brought in as an accused on the same day under the relevant article of the RA Criminal Code and a motion was filed to the court to apply detention as a measure of restraint.
Within the framework of the same case, charges were also brought against the director of the company and a motion was also filed to the court to apply detention as a measure of restraint. Necessary investigative and other procedural actions are being taken to compensate for the damage caused to the state as a result of the crimes committed, to identify the full range of persons involved in the corruption mechanism and to provide a relevant criminal-legal assessment of their actions.
It should be noted that in the Investigation Department of the National Security Service of RA other criminal cases are currently being investigated on abuses committed by D.G. during supplies to the Ministry of Defense of the Republic of Armenia using corruption mechanisms. Active investigative and procedural actions are being carried out on these criminal cases.