ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռնարկված արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական ու այլ դատավարական գործողությունների շրջանակներում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ՀՀ առողջապահության նախարարության «Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոն» ՓԲԸ-ի գլխավոր հաշվապահ Ի.Վ.-ն պատասխանատու լինելով աշխատանքային պայմանագրի շրջանակներում և ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ընկերության գործունեության հետ կապված բոլոր գործառույթների պատշաճ իրականացման համար, մասնավորապես ապահովել գործատուի սեփականություն հանդիսացող կամ նրա ընթացիկ կառավարմանը կամ օգտագործմանը հանձնված գույքի, միջոցների, վառելիքաէներգետիկ պաշարների ու այլ նյութական արժեքների անվտանգությունն ու նրանց խնայողաբար և արդյունավետ օգտագործումը, 2019 թվականի հուլիսից մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, յուրացման եղանակով ՀՀ առողջապահության նախարարության «Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոն» ՓԲ ընկերությանը պատկանող առանձնապես խոշոր չափի՝ 345.300.000 ՀՀ դրամ գումարը փոխանցել է իր՝ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ում և «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ում բացված հաշվեհամարներին, որից հետո նույն ժամանակահատվածում կանխիկացրել է նշված գումարները և օգտագործել իր անձնական կարիքների համար՝ այդ կերպ ապօրինի, անհատույց, շահադիտական դրդումներով հափշտակել է «Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոն» ՓԲ ընկերությանը պատկանող առանձնապես խոշոր չափի գումարները:
Վերոգրյալ հանրորեն վտանգավոր արարքը կատարելու համար Ի.Վ.-ն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և տվել խոստովանական ցուցմունքներ՝ վերականգնելով «Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոն» ՓԲ ընկերությանը պատճառված վնասի մի մասը, ինչպես նաև պատրաստակամություն հայտնել սեղմ ժամկետում վերականգնել ընկերությանը պատճառված վնասն ամբողջությամբ:
Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են ակտիվ քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատականներ տալու ուղղությամբ:

Within the framework of effective operative-search, investigative and other procedural actions taken during the preliminary investigation of the criminal case initiated in the Investigaton Department of the RA National Security Service on the grounds of Article 179, Part 3, Clause 1 of the RA Criminal Code, factual evidence was obtained that the main accountant of CJSC “National Center for Infectious Diseases” of the Ministry of Health of the Republic of Armenia I.V., who, being responsible within the framework of the employment contract and in the manner established by the legislation of the Republic of Armenia for the proper implementation of all functions related to the activities of the company, in particular, ensuring the safety of property, money funds, fuel and energy reserves and other material assets that are the property of the employer or transferred to his current management or use and their economical and efficient use, from July 2019 to December 2020, abusing his official position, transferred by appropriation an amount in especially large amounts – 345.300.000 AMD, owned by the National Center for Infectious Diseases CJSC of the RA Ministry of Health, to its bank accounts opened with Ameriabank CJSC and Inecobank CJSC, after which, during the same period, cashed out the specified amounts and used for its own needs, thus, illegally, free of charge, for mercenary motives, he stole sums in especially large amounts belonging to the National Center for Infectious Diseases CJSC.
In committing the above-mentioned socially dangerous act, I.V. was brought in as a defendant and gave confessionary statements, compensating part of the damage caused to the National Center for Infectious Diseases CJSC, and also expressed his readiness to compensate the damage caused to the company in full in a short time.
The preliminary investigation into the criminal case continues, active criminal procedural and operative-search measures are being taken to establish the full range of persons involved in the corruption scheme, and to provide an appropriate criminal legal assessment of their actions.