ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռնարկված արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական ու այլ դատավարական գործողությունների շրջանակներում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ՀՀ առողջապահության նախարարության «Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոն» ՓԲԸ-ի գլխավոր հաշվապահ Ի.Վ.-ն պատասխանատու լինելով աշխատանքային պայմանագրի շրջանակներում և ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ընկերության գործունեության հետ կապված բոլոր գործառույթների պատշաճ իրականացման համար, մասնավորապես ապահովել գործատուի սեփականություն հանդիսացող կամ նրա ընթացիկ կառավարմանը կամ օգտագործմանը հանձնված գույքի, միջոցների, վառելիքաէներգետիկ պաշարների ու այլ նյութական արժեքների անվտանգությունն ու նրանց խնայողաբար և արդյունավետ օգտագործումը, 2019 թվականի հուլիսից մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, յուրացման եղանակով ՀՀ առողջապահության նախարարության «Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոն» ՓԲ ընկերությանը պատկանող առանձնապես խոշոր չափի՝ 345.300.000 ՀՀ դրամ գումարը փոխանցել է իր՝ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ում և «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ում բացված հաշվեհամարներին, որից հետո նույն ժամանակահատվածում կանխիկացրել է նշված գումարները և օգտագործել իր անձնական կարիքների համար՝ այդ կերպ ապօրինի, անհատույց, շահադիտական դրդումներով հափշտակել է «Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոն» ՓԲ ընկերությանը պատկանող առանձնապես խոշոր չափի գումարները:
Վերոգրյալ հանրորեն վտանգավոր արարքը կատարելու համար Ի.Վ.-ն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և տվել խոստովանական ցուցմունքներ՝ վերականգնելով «Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոն» ՓԲ ընկերությանը պատճառված վնասի մի մասը, ինչպես նաև պատրաստակամություն հայտնել սեղմ ժամկետում վերականգնել ընկերությանը պատճառված վնասն ամբողջությամբ:
Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են ակտիվ քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատականներ տալու ուղղությամբ:

В рамках эффективных оперативно-разыскных и следственных и иных процессуальных действий, предпринятых в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА по признакам пункта 1 части 3 статьи 179 Уголовного Кодекса РА были получены фактические данные о том, что главный бухгалтер ЗАО «Национальный центр инфекционных болезней» Министерства здравоохранения РА И.В., который, будучи ответственным в рамках трудового договора и в порядке, установленном законодательством РА за надлежащее осуществление всех функций, связанных с деятельностью компании, в частности, обеспечение безопасности имущества, денежных средств, топливо-энергетических запасов и иных материальных ценностей, являющихся собственностью работодателя или переданное в его текущее управление или пользование и их экономное и эффективное использование, с июля 2019 года по декабрь 2020 года, используя свое должностное положение, перечислил путем присвоения сумму в особо крупных размерах - 345.300.000 драмов РА, принадлежащую ЗАО «Национальный центр инфекционных болезней» Министерства здравоохранения РА, на свои банковские счета, открытые в ЗАО “Америабанк” и ЗАО “Инекобанк”, после чего в тот же период обналичил указанные суммы и использовал для собственных нужд, таким образом, незаконно, безвозмездно, из корыстных побуждений похитил суммы в особо крупных размерах, принадлежащие ЗАО «Национальный центр инфекционных болезней».
В совершении вышеописанного общественно опасного деяния И.В. был привлечен в качестве обвиняемого и дал признательные показания, возместив часть ущерба, причиненного ЗАО «Национальный центр инфекционных болезней», а также выразил готовность возместить ущерб, причиненный компании в полном объеме в краткие сроки.
Предварительное следствие по уголовному делу продолжается, предпринимаются активные уголовно-процессуальные и оперативно-разыскные мероприятия по установлению полного круга вовлеченных в коррупционную схему лиц, и по даче соответствующей уголовно-правовой оценке их деяниям.