ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով հանցավորության դեմ ուղղված պայքարի՝ օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ կատարմանը, հետևողական պայքար տանելով կոռուպցիոն երևույթների դեմ, իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության՝ կոչումով գնդապետ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը, ունենալով ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումների նկատմամբ վերահսկողություն և ստուգումներ իրականացնելու գործառույթ, պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով՝ ժամկետային զինվորական ծառայող Դ.Հ.-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողության, այն է՝ առանց բավարար հիմքերի նույն զորամասի մեկ այլ ստորաբաժանում տեղափոխելու համար, 2020 թվականի սեպտեմբերի 13-ին վերջինիս մորից անձամբ պահանջել է խոշոր չափերի՝ 975.340 ՀՀ դրամին համարժեք 2.000 ԱՄՆ դոլար գումար կաշառք, որից 490.000 ՀՀ դրամ գումարը ստացել է հաջորդ օրը ՝ «Աջարաբեթ» կայքի իր օգտահաշվին փոխանցման եղանակով:
Բացի այդ, նույն պաշտոնատար անձը, պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պարագայում հայտարարված զորահավաքի պայմաններում զորահավաքային զինվորական ծառայության զորակոչված և ՀՀ տարածքում տեղակայված զորամասերից մեկում նախնական զինվորական պատրաստություն անցնող զորահավաքային զինվորական ծառայության մեջ գտնվող Յ.Տ.-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողության, այն է՝ առանց բավարար հիմքերի ռազմական գործողությունների կատարման վայրերում տեղակայված զորամասեր ծառայության չուղարկելու համար, 2020 թվականի նոյեմբերի 7-ին միջնորդի միջոցով Յ.Տ.-ի ծնողներից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 1.234.350 ՀՀ դրամին համարժեք 2.500 ԱՄՆ դոլար գումար կաշառք, որից 987.470 ՀՀ դրամին համարժեք 2.000 ԱՄՆ դոլար գումարը ստացել է նույն օրը:
Նույն անձը, շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության 2020 թվականի ձմեռային զորակոչի ընթացքում Մ.Գ.-ի որդուն՝ Ռ. Կ.-ին, ցանկալի վայրում ծառայության նշանակումը կազմակերպելու համար, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով միջնորդել է համապատասխան պաշտոնատար անձին՝ Ռ.Կ-ի օգտին նպաստելու այդ հարցի կարգավորմանը, որի դիմաց պաշտոնատար անձը 2020 թվականի դեկտեմբերի 17-ին պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 5.244.200 ՀՀ դրամին համարժեք 10.000 ԱՄՆ դոլար կաշառքի գումար: Այդ կապակցությամբ կաշառք տվողի և կաշառք ստացողի միջև կաշառքի շուրջ համաձայնություն գալուն նպաստելուց հետո պաշտոնատար անձը ստացել է կաշառքի գումարը:
Հիշյալ պաշտոնատար անձն իր պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով՝ մեկ այլ ժամկետային զինվորական ծառայող Վ. Հ.-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողության, այն է՝ առանց բավարար հիմքերի մեկ այլ զորամաս տեղափոխելու համար 2021 թվականի հունվարի 6-ին վերջինիս հորից անձամբ պահանջել է խոշոր չափերի՝ 1.000.000 ՀՀ դրամ գումար կաշառք, որը 2021 թվականի հունվարի 7-ին և 8-ին համապատասխանաբար 350.000 ՀՀ դրամ և 650.000 ՀՀ դրամ չափով կրկին ստացել է «Աջարաբեթ» կայքի իր օգտահաշվին փոխանցման եղանակով:
Նշված անձի գործողությունները չեն սահմանափակվել միայն ժամկետային և զորահավաքային զինծառայողների օգտին գործողություններ կատարելու համար կաշառք ստանալով. վերջինս պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով՝ Հ.Ա.-ի օգտին գործողության, այն է՝ զինվորական հոսպիտալում աշխատանքի ընդունելու հարցն իր ծանոթ պաշտոնատար անձանց միջոցով լուծելու, ինչպես նաև նրան սպայական կոչում շնորհելուն նպաստելու համար անձամբ պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 1.389.850 ՀՀ դրամ կաշառք:
Միևնույն ժամանակ նախաքննական մարմնի տրամադրության տակ կան բավարար փաստական տվյալներ, որ բացի կաշառք ստանալու՝ վերը նշված դեպքերից առկա են նաև նույն բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման այլ դեպքեր: Մասնավորապես. պաշտոնատար անձը, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պարագայում, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, Սյունիքի մարզի Խնձորեսկ համայնքում տեղակայված զինվորական հոսպիտալում գտնվող իր ծանոթ զորահավաքային զինծառայողին Երևան վերադարձնելու նպատակով, իր պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով, անցնելով պաշտոնեական լիազորությունների սահմանը, 2020 թվականի հոկտեմբերի 22-ին զինծառայողի հրամանատարության միջոցով կազմակերպել է վերջինիս վերադարձը Երևան քաղաք, որն էական վնաս է պատճառել տվյալ զինվորական ստորաբաժանման ծառայության իրականացմանը և դրա առջև դրված խնդիրների կատարման բնականոն ընթացքին, խախտվել է ստորաբաժանման մարտական հաշվարկը, որից հետո պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով՝ նույն զինծառայողի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողության, այն է՝ վերջինիս հետագա ծառայությունը Սյունիքի մարզում տեղակայված, մարտական ծառայություն չիրականացնող թիկունքային աշխատանքներ կատարելու համար նախատեսված զորամասում կազմակերպելու համար 2020 թվականի հոկտեմբերի 26-ին վերջինիցս անձամբ պահանջել է խոշոր չափերի՝ 300.000 դրամ գումար կաշառք:
Այս ամենով հանդերձ, տվյալ անձը 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պարագայում, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, ընկերոջ խնդրանքով, պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով 2020 թվականի հոկտեմբերի 13-ին իրեն ծանոթ սպաների միջոցով կազմակերպել է Արցախում տեղակայված զորամասից զորահավաքային մեկ այլ զինծառայողի վերադարձը Երևան քաղաք, ապա տեղեկանալով, որ տվյալ զորամասում զինծառայողն ընդգրկվել է զորամասն ինքնակամ լքածների ցուցակում՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 1-ին միջնորդել է նույն զորամասի սպաներից մեկին, որպեսզի վերջինս չեղարկի զորահավաքային զինծառայողի փախուստը և նրան նշանակի նույն զորամասի թիկունքային համապատասխան ծառայություններում, ինչը կատարվել է:
Այնուհետև նա տեղեկանալով իր ծանոթների որդիներին ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության համապատասխան տարածքային ստորաբաժանման կողմից ուղարկված ծանուցագրի և դրա հիմքով նրանց զորահավաքային զինվորական ծառայության կանչելու մասին՝ միջնորդել է համապատասխան պաշտոնատար անձանց նշված զորակոչիկներին հանել զորակոչիկների ցուցակից, որի հետևանքով խաթարվել է ռազմական դրության պարագայում հայտարարված զորահավաքի բնականոն ընթացքը:
Ավելին, այդ անձին 2020 թվականի դեկտեմբերի 13-ին դիմել է իր ծանոթը և խնդրել միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի Լուսակերտում տեղակայված զորամասում ժամկետային զինվորական ծառայություն անցնող որդուն չուղարկեն առաջնագիծ: Պաշտոնատար անձը նշված զորամասի սպայից տեղեկանալով, որ նշված զինծառայողին առաջնագիծ տանելու հրաման չկա և նա հաստատապես առաջնագիծ չի տեղափոխվելու, խաբեության եղանակով գումար հափշտակելու նպատակով, նշված հարցն իբր լուծելու և դրա համար կաշառք ստանալու պատրվակով, 2020 թվականի դեկտեմբերի 17-ին պահանջել և ստացել է չգալի չափերի՝ 200.000 ՀՀ դրամ գումար:
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք են բերվել նաև նույն պաշտոնատար անձի կողմից ՀՀ պաշտպանության նախարարության կարիքների համար տրամադրված առանձնապես խոշոր չափերի գույքի հափշտակություն կատարելու վերաբերյալ փաստական տվյալներ:
Վերը նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա բերման է ենթարկվել ՀՀ պաշտպանության նախարարության կոչումով գնդապետ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը, ինչպես նաև ենթադրյալ հանցագործությունների մեջ կասկածվող կամ դրա հետ առնչություն ունեցող շուրջ մեկ տասնյակ անձինք, ովքեր ձերբակալվել և հարցաքննվել են կասկածյալի դատավարական կարգավիճակում:
Նախաքննության ընթացքում կատարված շուրջ մեկ տասնյակից ավելի խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել է նաև տարբեր տեսակի ռազմամթերք, ինչպես նաև քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող այլ նյութեր:
Ձեռնարկվում են համալիր միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերևույթ հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու և արդյունքում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խնդիրներն արդյունավետ կենսագործելու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է անմնացորդ կերպով կատարել հայրենիքի պաշտպանության սուրբ առաքելությունը, ցուցաբերել զինվորական պարտքի զգացողություն, զերծ մնալ տարատեսակ խարդավանքների, այդ թվում՝ կաշառքի միջոցով զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելուց խուսափելու կամ դրան օժանդակելու անթույլատրելի վարքագիծ դրսևորելուց և միաժամանակ զգուշացնում է, որ հետևողական կերպով շարունակելու է իր լիազորությունների շրջանակում ձեռնարկել իրավիճակից բխող անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ նմանատիպ հանցավոր դրսևորումները բացահայտելու, զինծառայողների համախմբվածության, մարտական պատրաստվածության, զինվորական կարգապահության կամ բանակի մարտունակության վրա բացասաբար ազդեցություն ունեցող անձանց հայտնաբերելու և նրանց նկատմամբ համարժեք քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ և զգուշացնում է, որ նկարագրված հանցավոր արարքները դասվում են ծանր հանցագործությունների շարքին, որոնց համար նախատեսված է բացառապես ազատազրկման ձևով պատիժներ:

Служба национальной безопасности РА, будучи последовательной в неукоснительном исполнении возложенных на нее законом функций по борьбе с преступностью, ведя последовательную борьбу с коррупционными проявлениями, в результате широкомасштабных следственных и процессуальных действий, а также комплексных оперативно-разыскных мероприятий установила, что высокопоставленное должностное лицо Министерства обороны РА в звании полковника, наделенное функцией по осуществлению контроля и проведению проверок в отношении подразделений Вооруженных сил РА, используя авторитет и положение занимаемой должности, осуществил заведомо незаконные действия в пользу служащего срочной службы Д. Г., а именно: без достаточных оснований для перевода в другое подразделение той же воинской части 13 сентября 2020 года лично потребовал от матери последнего взятку - сумму в размере 2000 долларов США, эквивалентных 975.340 драмам РА, из которых 490.000 драмов РА он получил на следующий день путем перевода на свой аккаунт на сайте «Аджарабет».
Кроме того, то же должностное лицо, используя авторитет и положение занимаемой должности, в условиях мобилизации, объявленной в связи с военным положением, объявленным в Республике Армения и Республике Арцах 27 сентября 2020 года, предприняло заведомо незаконные действия в пользу Ю. Т., призванного на мобилизационную военную службу и проходящего предварительную военную подготовку в одной из воинских частей, дислоцированных на территории Республики Армения, а именно: за не отправку на службу в воинские части, дислоцированные в местах проведения боевых действий, без достаточных оснований 7 ноября 2020 года через посредника потребовало от родителей Ю. Т. взятку в особо крупных размерах - сумму в размере 2.500 долларов США, эквивалентных 1.234.350 драмам РА, из которых в тот же день он получил сумму в размере 2000 долларов США, эквивалентных 987.470 драмам РА.
То же лицо, чтобы организовать назначение Р. К., сына М. Г., на службу в желаемом месте во время зимнего призыва рядового состава на обязательную военную службу в 2020 году, используя служебное положение, ходатайствовало перед соответствующим должностным лицом о содействии в урегулировании этого вопроса в пользу Р. К., в обмен на это 17 декабря 2020 года должностное лицо потребовало взятку - сумму в особо крупных размерах – 10.000 долларов США, эквивалентных 5.244.200 драмам РА. В этой связи должностное лицо, которое способствовало достижению согласия о взятке между взяткодателем и взяткополучателем, получило сумму взятки.
Упомянутое должностное лицо, используя авторитет и положение занимаемой должности, для совершения заведомо незаконных действий в пользу другого военнослужащего срочной службы В. Г., а именно: перевода его без достаточных оснований в другую воинскую часть 6 января 2021 года лично потребовало от отца последнего взятку – сумму в крупных размерах - 1.000.000 драмов РА, что 7 и 8 января 2021 года в размере 350.000 драмов РА и 650.000 драмов РА соответственно получил путем перевода на свой аккаунт на сайте «Аджарабет».
Действия указанного лица не ограничились получением взятки - за совершение действий в пользу военнослужащих срочной и мобилизационной службы последний, используя авторитет и положение занимаемой должности, лично потребовал взятку в особо крупных размерах - 1.389.850 драмов РА, за действия в пользу А. А., а именно: для решения вопроса о приеме на работу в военный госпиталь через своих знакомых должностных лиц, а также за содействие в вопросе присвоения ему офицерского звания.
В то же время в распоряжении органа предварительного следствия имеются достаточные фактических данные о том, что помимо вышеупомянутых случаев получения взятки, имеются и другие случаи злоупотребления должностными полномочиями со стороны того же высокопоставленного должностного лица. В частности, должностное лицо в условиях военного положения, объявленного в Республике Армения и Республике Арцах 27 сентября 2020 года, исходя из личной заинтересованности, с целью возвращения в Ереван своего знакомого мобилизованного военнослужащего, находящегося в военном госпитале, расположенном в общине Хндзореск Сюникской области, используя авторитет и положение занимаемой должности, превысив должностные полномочия, 22 октября 2020 года через командование военнослужащего организовало возвращение последнего в город Ереван, что нанесло существенный ущерб несению службы в данной воинской части и естественному ходу выполнения поставленных перед ней задач, был нарушен боевой расчет подразделения, после чего, используя авторитет и положение занимаемой должности, для совершения заведомо незаконного действия в пользу того же военнослужащего, а именно: для организации его дальнейшей службы в предназначенной для выполнения не несущей боевую службу тыловых работ воинской части, расположенной в Сюникской области, 26 октября 2020 года лично потребовало от последнего взятку в крупных размерах – сумму в размере 300.000 драмов РА.
При всем этом данное лицо в случае военного положения, объявленного в Республике Армения и Республике Арцах 27 сентября 2020 года, исходя из личной заинтересованности, по просьбе друга, используя авторитет и положение занимаемой должности, 13 октября 2020 года через знакомых офицеров организовало возвращение другого мобилизованного военнослужащего из воинской части, дислоцированной в Арцахе, в город Ереван, затем, узнав, что военнослужащий в данной воинской части был включен в список лиц, добровольно покинувших воинскую часть, 1 ноября 2020 года ходатайствовал перед одним из офицеров той же воинской части о том, чтобы последний отменил побег мобилизованного военнослужащего и назначил его в соответствующие тыловые службы той же войнской части, что и было сделано.
Затем, узнав о повестке, отправленной соответствующим территориальным подразделением службы призывного и мобилизационного пополнения МО РА сыновьям своих знакомых, и на ее основании о призыве их на мобилизационную службу, он ходатайствовал перед соответствующими должностными лицами об исключении указанных призывников из списка призывников, в результате чего был нарушен естественный ход мобилизации, объявленной в результате военного положения.
Более того, к этому лицу 13 декабря 2020 года обратился его знакомый и попросил предпринять меры, для того, чтобы его сына, несущего срочную военную службу в воинской части, расположенной в Лусакерте, не отправили на передовую линию. Должностное лицо, узнав от офицера указанной воинской части, что нет приказа вывести указанного военнослужащего на передовую линию и он точно не будет переведен на передовую линию, с целью хищения денег путем обмана, под предлогом якобы решения указанного вопроса и получения за это взятки, 17 декабря 2020 года потребовало и получило от офицера указанной воинской части незначительную сумму в размере 200.000 драмов РА.
В ходе предварительного расследования уголовного дела были также получены фактические данные о совершении хищения имущества в особо крупных размерах, предоставленного для нужд Министерства обороны РА, тем же должностным лицом.
В связи с вышеуказанными случаями в рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления, было продвергнуто приводу высокопоставленное должностное лицо в звании полковника Министерства Обороны РА, а также около десятка лиц, подозреваемых в предполагаемых преступлениях или имеющих отношение к ним, которые были задержаны и допрошены в процессуальном статусе подозреваемых.
В результате более десятка обысков, проведенных в ходе предварительного следствия, также были обнаружены различные виды боеприпасов, а также другие материалы, имеющие значение для уголовного дела.
Предпринимаются комплексные мероприятия для выяснения всех обстоятельств дела, полного круга лиц, совершивших очевидное преступление, дачи адекватной уголовно-правовой оценки их деянию и, в результате, эффективного выполнения задач, предусмотренных статьей 2 Уголовно-процессуального кодекса РА.
Служба национальной безопасности РА призывает всецело выполнять священную миссию защиты Родины, проявлять чувство воинского долга, воздерживаться от недопустимого поведения, связанного с уклонением от выполнения обязанностей военной службы или содействием ей с помощью различных уловок, в том числе посредством взятки, и в то же время предупреждает, что, исходя из ситуации, будет последовательно продолжать в рамках своих полномочий предпринимать необходимые меры для выявления подобных преступных проявлений, выявления лиц, оказывающих негативное влияние на сплоченность военнослужащих, их боевую подготовку, военную дисциплину или боеспособность армии, и применения к ним соразмерных уголовно-правовых мер воздействия, и предупреждает, что описанные преступные деяния относятся к категории тяжких преступлений, за которые предусмотрено наказание исключительно в виде лишения свободы.