ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով հանցավորության դեմ ուղղված պայքարի՝ օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ կատարմանը, հետևողական պայքար տանելով կոռուպցիոն երևույթների դեմ, իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության՝ կոչումով գնդապետ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը, ունենալով ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումների նկատմամբ վերահսկողություն և ստուգումներ իրականացնելու գործառույթ, պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով՝ ժամկետային զինվորական ծառայող Դ.Հ.-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողության, այն է՝ առանց բավարար հիմքերի նույն զորամասի մեկ այլ ստորաբաժանում տեղափոխելու համար, 2020 թվականի սեպտեմբերի 13-ին վերջինիս մորից անձամբ պահանջել է խոշոր չափերի՝ 975.340 ՀՀ դրամին համարժեք 2.000 ԱՄՆ դոլար գումար կաշառք, որից 490.000 ՀՀ դրամ գումարը ստացել է հաջորդ օրը ՝ «Աջարաբեթ» կայքի իր օգտահաշվին փոխանցման եղանակով:
Բացի այդ, նույն պաշտոնատար անձը, պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պարագայում հայտարարված զորահավաքի պայմաններում զորահավաքային զինվորական ծառայության զորակոչված և ՀՀ տարածքում տեղակայված զորամասերից մեկում նախնական զինվորական պատրաստություն անցնող զորահավաքային զինվորական ծառայության մեջ գտնվող Յ.Տ.-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողության, այն է՝ առանց բավարար հիմքերի ռազմական գործողությունների կատարման վայրերում տեղակայված զորամասեր ծառայության չուղարկելու համար, 2020 թվականի նոյեմբերի 7-ին միջնորդի միջոցով Յ.Տ.-ի ծնողներից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 1.234.350 ՀՀ դրամին համարժեք 2.500 ԱՄՆ դոլար գումար կաշառք, որից 987.470 ՀՀ դրամին համարժեք 2.000 ԱՄՆ դոլար գումարը ստացել է նույն օրը:
Նույն անձը, շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության 2020 թվականի ձմեռային զորակոչի ընթացքում Մ.Գ.-ի որդուն՝ Ռ. Կ.-ին, ցանկալի վայրում ծառայության նշանակումը կազմակերպելու համար, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով միջնորդել է համապատասխան պաշտոնատար անձին՝ Ռ.Կ-ի օգտին նպաստելու այդ հարցի կարգավորմանը, որի դիմաց պաշտոնատար անձը 2020 թվականի դեկտեմբերի 17-ին պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 5.244.200 ՀՀ դրամին համարժեք 10.000 ԱՄՆ դոլար կաշառքի գումար: Այդ կապակցությամբ կաշառք տվողի և կաշառք ստացողի միջև կաշառքի շուրջ համաձայնություն գալուն նպաստելուց հետո պաշտոնատար անձը ստացել է կաշառքի գումարը:
Հիշյալ պաշտոնատար անձն իր պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով՝ մեկ այլ ժամկետային զինվորական ծառայող Վ. Հ.-ի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողության, այն է՝ առանց բավարար հիմքերի մեկ այլ զորամաս տեղափոխելու համար 2021 թվականի հունվարի 6-ին վերջինիս հորից անձամբ պահանջել է խոշոր չափերի՝ 1.000.000 ՀՀ դրամ գումար կաշառք, որը 2021 թվականի հունվարի 7-ին և 8-ին համապատասխանաբար 350.000 ՀՀ դրամ և 650.000 ՀՀ դրամ չափով կրկին ստացել է «Աջարաբեթ» կայքի իր օգտահաշվին փոխանցման եղանակով:
Նշված անձի գործողությունները չեն սահմանափակվել միայն ժամկետային և զորահավաքային զինծառայողների օգտին գործողություններ կատարելու համար կաշառք ստանալով. վերջինս պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով՝ Հ.Ա.-ի օգտին գործողության, այն է՝ զինվորական հոսպիտալում աշխատանքի ընդունելու հարցն իր ծանոթ պաշտոնատար անձանց միջոցով լուծելու, ինչպես նաև նրան սպայական կոչում շնորհելուն նպաստելու համար անձամբ պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 1.389.850 ՀՀ դրամ կաշառք:
Միևնույն ժամանակ նախաքննական մարմնի տրամադրության տակ կան բավարար փաստական տվյալներ, որ բացի կաշառք ստանալու՝ վերը նշված դեպքերից առկա են նաև նույն բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման այլ դեպքեր: Մասնավորապես. պաշտոնատար անձը, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պարագայում, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, Սյունիքի մարզի Խնձորեսկ համայնքում տեղակայված զինվորական հոսպիտալում գտնվող իր ծանոթ զորահավաքային զինծառայողին Երևան վերադարձնելու նպատակով, իր պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով, անցնելով պաշտոնեական լիազորությունների սահմանը, 2020 թվականի հոկտեմբերի 22-ին զինծառայողի հրամանատարության միջոցով կազմակերպել է վերջինիս վերադարձը Երևան քաղաք, որն էական վնաս է պատճառել տվյալ զինվորական ստորաբաժանման ծառայության իրականացմանը և դրա առջև դրված խնդիրների կատարման բնականոն ընթացքին, խախտվել է ստորաբաժանման մարտական հաշվարկը, որից հետո պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով՝ նույն զինծառայողի օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողության, այն է՝ վերջինիս հետագա ծառայությունը Սյունիքի մարզում տեղակայված, մարտական ծառայություն չիրականացնող թիկունքային աշխատանքներ կատարելու համար նախատեսված զորամասում կազմակերպելու համար 2020 թվականի հոկտեմբերի 26-ին վերջինիցս անձամբ պահանջել է խոշոր չափերի՝ 300.000 դրամ գումար կաշառք:
Այս ամենով հանդերձ, տվյալ անձը 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պարագայում, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, ընկերոջ խնդրանքով, պաշտոնից բխող հեղինակությունն ու դիրքն օգտագործելով 2020 թվականի հոկտեմբերի 13-ին իրեն ծանոթ սպաների միջոցով կազմակերպել է Արցախում տեղակայված զորամասից զորահավաքային մեկ այլ զինծառայողի վերադարձը Երևան քաղաք, ապա տեղեկանալով, որ տվյալ զորամասում զինծառայողն ընդգրկվել է զորամասն ինքնակամ լքածների ցուցակում՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 1-ին միջնորդել է նույն զորամասի սպաներից մեկին, որպեսզի վերջինս չեղարկի զորահավաքային զինծառայողի փախուստը և նրան նշանակի նույն զորամասի թիկունքային համապատասխան ծառայություններում, ինչը կատարվել է:
Այնուհետև նա տեղեկանալով իր ծանոթների որդիներին ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության համապատասխան տարածքային ստորաբաժանման կողմից ուղարկված ծանուցագրի և դրա հիմքով նրանց զորահավաքային զինվորական ծառայության կանչելու մասին՝ միջնորդել է համապատասխան պաշտոնատար անձանց նշված զորակոչիկներին հանել զորակոչիկների ցուցակից, որի հետևանքով խաթարվել է ռազմական դրության պարագայում հայտարարված զորահավաքի բնականոն ընթացքը:
Ավելին, այդ անձին 2020 թվականի դեկտեմբերի 13-ին դիմել է իր ծանոթը և խնդրել միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի Լուսակերտում տեղակայված զորամասում ժամկետային զինվորական ծառայություն անցնող որդուն չուղարկեն առաջնագիծ: Պաշտոնատար անձը նշված զորամասի սպայից տեղեկանալով, որ նշված զինծառայողին առաջնագիծ տանելու հրաման չկա և նա հաստատապես առաջնագիծ չի տեղափոխվելու, խաբեության եղանակով գումար հափշտակելու նպատակով, նշված հարցն իբր լուծելու և դրա համար կաշառք ստանալու պատրվակով, 2020 թվականի դեկտեմբերի 17-ին պահանջել և ստացել է չգալի չափերի՝ 200.000 ՀՀ դրամ գումար:
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք են բերվել նաև նույն պաշտոնատար անձի կողմից ՀՀ պաշտպանության նախարարության կարիքների համար տրամադրված առանձնապես խոշոր չափերի գույքի հափշտակություն կատարելու վերաբերյալ փաստական տվյալներ:
Վերը նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա բերման է ենթարկվել ՀՀ պաշտպանության նախարարության կոչումով գնդապետ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը, ինչպես նաև ենթադրյալ հանցագործությունների մեջ կասկածվող կամ դրա հետ առնչություն ունեցող շուրջ մեկ տասնյակ անձինք, ովքեր ձերբակալվել և հարցաքննվել են կասկածյալի դատավարական կարգավիճակում:
Նախաքննության ընթացքում կատարված շուրջ մեկ տասնյակից ավելի խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել է նաև տարբեր տեսակի ռազմամթերք, ինչպես նաև քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող այլ նյութեր:
Ձեռնարկվում են համալիր միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերևույթ հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու և արդյունքում ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խնդիրներն արդյունավետ կենսագործելու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է անմնացորդ կերպով կատարել հայրենիքի պաշտպանության սուրբ առաքելությունը, ցուցաբերել զինվորական պարտքի զգացողություն, զերծ մնալ տարատեսակ խարդավանքների, այդ թվում՝ կաշառքի միջոցով զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելուց խուսափելու կամ դրան օժանդակելու անթույլատրելի վարքագիծ դրսևորելուց և միաժամանակ զգուշացնում է, որ հետևողական կերպով շարունակելու է իր լիազորությունների շրջանակում ձեռնարկել իրավիճակից բխող անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ նմանատիպ հանցավոր դրսևորումները բացահայտելու, զինծառայողների համախմբվածության, մարտական պատրաստվածության, զինվորական կարգապահության կամ բանակի մարտունակության վրա բացասաբար ազդեցություն ունեցող անձանց հայտնաբերելու և նրանց նկատմամբ համարժեք քրեաիրավական ներգործության միջոցներ կիրառելու ուղղությամբ և զգուշացնում է, որ նկարագրված հանցավոր արարքները դասվում են ծանր հանցագործությունների շարքին, որոնց համար նախատեսված է բացառապես ազատազրկման ձևով պատիժներ:

The National Security Service of RA, being consistent in the strict execution of the functions assigned to it by law in the fight against crime, waging a consistent fight against corruption, as a result of large-scale investigative and procedural actions, as well as complex operative-search activities, established that a high-ranking official of the Ministry of Defense of RA with the rank of colonel, vested with the function of exercising control and conducting inspections in relation to units of the RA Armed Forces, using the authority and position of his office, carried out obviously illegal actions in favor of conscript D.H., namely: without sufficient grounds for transfer to another unit of the same military unit on September 13, 2020 personally demanded a bribe from the latter’s mother - the amount of 2.000 USD, equivalent to 975.340 AMD, of which he received 490.000 AMD the next day via transfer to his account on the Adjarabet website.
In addition, the same official, using the authority and position of his office, in the conditions of mobilization announced in connection with the martial law declared in the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh on September 27, 2020, took deliberately illegal actions in favor of Y. T., called up for mobilization military service and undergoing preliminary military training in one of the military units stationed on the territory of RA, namely: for not being sent to serve in military units stationed in places of hostilities, without sufficient grounds, on November 7, 2020, through an intermediary, demanded from the parents of Y. T. a bribe in especially large amounts - 2.500 USD, equivalent to 1.234.350 AMD, of which on the same day he received the amount of 2.000 USD, equivalent to 987.470 AMD.
The same person, in order to organize the appointment of R.K., the son of M.G., to serve in the desired place during the winter conscription of rank-and-file personnel for compulsory military service in 2020, using his official position, petitioned the relevant official for assistance in resolving this issue in favor of R.K., in exchange for this, on December 17, 2020, the official demanded a bribe - an especially large amount – 10.000 USD, equivalent to 5.244.200 AMD. In this regard, the official who facilitated the agreement on the bribe between the bribe giver and the bribe recipient received the amount of the bribe.
The mentioned official, using the authority and position of his office, to commit obviously illegal actions in favor of another conscript V.H., namely: transferring him without sufficient grounds to another military unit on January 6, 2021, personally demanded a bribe from the latter’s father - a large amount – 1.000.000 AMD, which on January 7 and 8, 2021 in the amount of 350.000 AMD and 650.000 AMD respectively received via transfer to your account on the Adjarabet website.
The actions of the mentioned person were not limited to receiving a bribe - for performing actions in favor of conscript and mobilization servicemen, the latter, using the authority and position of his office, personally demanded a bribe on an especially large scale – 1.389.850 AMD, for actions in favor of A.A., namely: to resolve the issue of employment in a military hospital through his familiar officials, as well as for assistance in the issue of awarding him an officer rank.
At the same time, the preliminary investigation body has sufficient factual evidence that in addition to the above-mentioned cases of receiving bribe, there are other cases of abuse of power by the same high-ranking official. In particular, an official under the conditions of martial law declared in the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh on September 27, 2020, based on personal interest, in order to return to Yerevan his acquaintance, a mobilized serviceman, located in a military hospital located in the Khndzoresk community of Syunik province, using position and authority of the office held, having exceeded official authority, on October 22, 2020, through the command of the serviceman, organized the return of the latter to Yerevan, which caused significant damage to the service in this military unit and the natural course of performing the tasks assigned to it, the combat crew of the unit was disrupted, after which, using the position and authority of the office held, to commit a deliberately illegal action in favor of the same serviceman, namely: to organize his further service in a military unit located in the Syunik province intended to perform non-combat service rear work, on October 26, 2020 personally demanded a large bribe from the latter - the amount of 300.000 AMD.
With all this, the mentioned person, in the case of martial law declared in the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh on September 27, 2020, based on personal interest, at the request of a friend, using the authority and position of his office, on October 13, 2020, through familiar officers, organized the return of another mobilized serviceman from a military unit stationed in Artsakh to Yerevan, then, having learned that a serviceman in the mentioned military unit was included in the list of persons who voluntarily left the military unit, on November 1, 2020, petitioned one of the officers of the same military unit to the latter to cancel the escape of the mobilized serviceman and assign him to the appropriate rear services of the same military unit, which was done.
Then, having learned about the summons sent by the relevant territorial division of the conscription and mobilization replenishment service of the RA Ministry of Defense to the sons of his acquaintances, and on its basis about calling them up for mobilization service, he petitioned the relevant officials to exclude these conscripts from the list of conscripts, as a result of which the natural course of mobilization declared as a result of martial law was disrupted.
In addition, in the event of martial law declared in the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh on September 27, 2020, the mentioned person, based on personal interest, at the request of a friend, using the authority and position of the office held, on October 13, 2020, through familiar officers, organized the return of another mobilized serviceman from a military unit stationed in Artsakh to Yerevan, then, having learned that a serviceman in this military unit was included in the list of persons who voluntarily left the military unit, on November 1, 2020, he petitioned one of the officers of the same military unit to cancel the escape of the mobilized serviceman and assign him to the relevant rear services of the same military unit, which was done. Then, having learned about the summons sent by the relevant territorial unit of the conscription and mobilization replenishment service of the RA Ministry of Defense to the sons of his acquaintances, and on its basis about their conscription for mobilization service, he petitioned the relevant officials to exclude the said conscripts from the list of conscripts, as a result of which the natural course of mobilization declared as a result of martial law was disrupted. Moreover, on December 13, 2020, an acquaintance of his approached the mentioned person and asked him to take measures to prevent his son, who was serving his military service in a military unit located in Lusakert, from being sent to the front line. The official, having learned from the officer of the mentioned military unit that there was no order to transfer the mentioned serviceman to the front line and that he would definitely not be transferred to the front line, with the aim of stealing money by deception, under the pretext of allegedly resolving the mentioned issue and receiving a bribe for it, on December 17, 2020, demanded and received from the officer of the mentioned military unit an insignificant amount of 200.000 AMD.
During the preliminary investigation of the criminal case, factual data were also obtained on the theft of property in especially large amounts, provided for the needs of the RA Ministry of Defense, by the same official. In connection with the above-mentioned cases, within the framework of the criminal case initiated by the Investigation Department of the RA NSS under the relevant articles of the RA Criminal Code, based on the immediate suspicion of committing a crime, a high-ranking official with the rank of colonel of the Ministry of Defense of RA, as well as about a dozen persons suspected of the alleged crimes or related to them, who were detained and interrogated in the procedural status of suspects, were brought in.
As a result of more than a dozen searches conducted during the preliminary investigation, various types of ammunition, as well as other materials relevant to the criminal case, were also discovered.
Complex measures are being taken to clarify all the circumstances of the case, the full circle of persons who committed an obvious crime, to give an adequate criminal-legal assessment of their act and, as a result, to effectively fulfill the tasks envisaged by Article 2 of the RA Criminal Procedure Code.
The National Security Service of RA urges to fully implement the sacred mission of defending the Motherland, to demonstrate a sense of military duty, to refrain from unacceptable behavior related to evading military service duties or assisting it through various tricks, including bribery, and at the same time warns that, based on the situation, it will consistently continue to take the necessary measures within its authority to identify such criminal manifestations, identify individuals who have a negative impact on the cohesion of military personnel, their combat training, military discipline or the combat readiness of the army, and apply proportionate criminal measures to them, and warns that the described criminal acts belong to the category of serious crimes, for which punishment is provided exclusively in the form of imprisonment.