ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ա. Հ.-ն տեղեկանալով, որ ժամկետային զինծառայող Ս. Խ.-ն մասնակցելով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմին՝ անհետ կորել է, կաշառք ստանալու պատրվակով խարդախությամբ խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ 2021 թվականի փետրվարի 3-ին վերջինիս հորը՝ Հ. Խ.-ին վստահություն ներշնչելու նպատակով խաբեությամբ ներկայացել է որպես հատուկ ծառայությունների պաշտոնատար անձանց հետ կապեր ունեցող անձնավորություն՝ հայտնելով, թե իբր նրանց միջոցով ճշտել է, որ որդին գտնվում է Բաքու քաղաքի քրեակատարողական հիմնարկներից մեկում, որտեղից վերջինիս նախ երկրորդ երկիր, իսկ այնուհետ ՀՀ տեղափոխելու համար անհրաժեշտ է օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներին տալ 3000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Միաժամանակ, Ս. Խ.-ի տեղափոխման առաջին փուլը կազմակերպելու, այն է՝ Բաքու քաղաքից երկրորդ երկիր տեղափոխելու պատրվակով Ա. Հ.-ն վերջինիս հորից պահանջել է խոշոր չափերի՝ 521,130 ՀՀ դրամին համարժեք 1000 ԱՄՆ դոլար:
Իրագործելով իր հանցավոր մտադրությունը՝ Ա. Հ.-ն 2021 թվականի փետրվարի 5-ին՝ ժամը 15:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի բակային հատվածում Հ. Խ.-ից խարդախությամբ հափշտակել է նշված 1000 ԱՄՆ դոլարը, որից անմիջապես հետո բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից՝ չկարողանալով իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունն ավարտին հասցնել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով հարուցված քրեական գործով Ա.Հ.-ն ձերբակալվել է և նրան կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան: Դատարանի որոշմամբ Ա. Հ.-ն կալանավորվել է։
Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, տուժողների ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր տուժել են Ա.Հ.-ի նույնաբնույթ այլ գործողությունների արդյունքում, հայտնել իրավապահ մարմիններին:
Միևնույն ժամանակ ԱԱԾ-ն հորդորում է տուրք չտալ հանցավոր հակումներ ունեցող անձանց հետ գործարքների մեջ մտնելուն՝ վստահելով միայն պաշտոնական տեղեկատվության աղբյուրներին:

As a result of operative-search measures carried out by the RA National Security Service, it has been established that A. H. having learned that conscript S. Kh., while participating in the war unleashed on September 27, 2020 by the Republic of Azerbaijan against the Republic of Artsakh, had gone missing, under the pretext of receiving a bribe with the intent to steal a large amount of money through fraud, on February 3, 2021, in order to inspire confidence in the latter's father H. Kh., he deceitfully introduced himself as a person having connections with officials of the special services, stating that, allegedly through them, he clarified that his son was in one of the penal institutions of Baku city, from where, in order to transfer the latter first to the second country, and then to the Republic of Armenia, it was necessary to give a bribe of 3.000 USD to employees of foreign special services.
At the same time, under the pretext of organizing the first stage of S.Kh.'s transportation, namely, transportation from Baku to the second country, A.H. demanded a large sum from the latter's father – 1.000 USD, equivalent to 521.130 AMD.
In pursuit of his criminal plan, A.H. stole the mentioned sum of 1.000 USD by fraudulent means from H.Kh. on February 5, 2021, at around 3:00 p.m., in the courtyard of the Heratsi Hospital Complex No. 1, immediately after which he was caught by the RA NSS officers, unable to complete the crime due to circumstances beyond his control.
As part of the criminal case initiated on the fact by the Investigation Department of the RA NSS, A.H. was detained on grounds of Article 34-178, Part 2, Clause 2 and 5 of the RA Criminal Code and a motion for his arrest was submitted to the court. By the court's decision, A.H. was arrested.
The necessary investigative and other procedural actions are being taken applying the permitted criminal procedural tools in the direction of establishing all the circumstances of the case and the full circle of victims.
The National Security Service of RA calls on all those citizens who suffered as a result of other similar actions by A.H. to inform law enforcement bodies.
At the same time, the NSS calls on people to refrain from entering into transactions with persons with criminal inclinations and to trust only official sources of information.