ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ա. Հ.-ն տեղեկանալով, որ ժամկետային զինծառայող Ս. Խ.-ն մասնակցելով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմին՝ անհետ կորել է, կաշառք ստանալու պատրվակով խարդախությամբ խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ 2021 թվականի փետրվարի 3-ին վերջինիս հորը՝ Հ. Խ.-ին վստահություն ներշնչելու նպատակով խաբեությամբ ներկայացել է որպես հատուկ ծառայությունների պաշտոնատար անձանց հետ կապեր ունեցող անձնավորություն՝ հայտնելով, թե իբր նրանց միջոցով ճշտել է, որ որդին գտնվում է Բաքու քաղաքի քրեակատարողական հիմնարկներից մեկում, որտեղից վերջինիս նախ երկրորդ երկիր, իսկ այնուհետ ՀՀ տեղափոխելու համար անհրաժեշտ է օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներին տալ 3000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Միաժամանակ, Ս. Խ.-ի տեղափոխման առաջին փուլը կազմակերպելու, այն է՝ Բաքու քաղաքից երկրորդ երկիր տեղափոխելու պատրվակով Ա. Հ.-ն վերջինիս հորից պահանջել է խոշոր չափերի՝ 521,130 ՀՀ դրամին համարժեք 1000 ԱՄՆ դոլար:
Իրագործելով իր հանցավոր մտադրությունը՝ Ա. Հ.-ն 2021 թվականի փետրվարի 5-ին՝ ժամը 15:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի բակային հատվածում Հ. Խ.-ից խարդախությամբ հափշտակել է նշված 1000 ԱՄՆ դոլարը, որից անմիջապես հետո բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից՝ չկարողանալով իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունն ավարտին հասցնել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով հարուցված քրեական գործով Ա.Հ.-ն ձերբակալվել է և նրան կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան: Դատարանի որոշմամբ Ա. Հ.-ն կալանավորվել է։
Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, տուժողների ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր տուժել են Ա.Հ.-ի նույնաբնույթ այլ գործողությունների արդյունքում, հայտնել իրավապահ մարմիններին:
Միևնույն ժամանակ ԱԱԾ-ն հորդորում է տուրք չտալ հանցավոր հակումներ ունեցող անձանց հետ գործարքների մեջ մտնելուն՝ վստահելով միայն պաշտոնական տեղեկատվության աղբյուրներին:

В результате оперативно-разыскных мероприятий, осуществленных Службой национальной безопасности Республики Армения выяснилось, что А.О. осведомившись, что военнослужащий срочной службы С.Х., участвуя в войне, развязанной 27 сентября 2020 года Азербайджанской Республикой против Республики Арцах, пропал без вести, под предлогом получения взятки с умыслом хищения суммы в крупных размерах путем мошенничества, 3-го февраля 2021 года, с целью внушения доверия отцу последнего О.Х., путем обмана представился как лицо, имеющее связи с должностными лицами специальных служб, сообщив что, якобы посредством их уточнил, что, сын находится в одном из уголовно-исполнительных учреждений города Баку, откуда для перевода последнего сначала во вторую страну, а затем в Республику Армения, необходимо дать взятку 3000 долларов США сотрудникам иностранных специальных служб.
Одновременно, под предлогом организации первого этапа перевозки С.Х., а именно, перевозки из города Баку во вторую страну, А.О. потребовал от отца последнего сумму крупных размерах - 1000 долларов США, эквивалентных 521.130 драмам РА.
Осуществляя свой преступный замысел, А.О. 5 февраля 2021 года около 15:00, на дворовой территории больничного комплекса № 1 “Гераци” совершил хищение указанной суммы в размере 1000 долларов США путем мошенничества у О.Х, непосредственно после чего был пойман сотрудниками СНБ РА, не сумев довести преступление до конца по независящим от его воли обстоятельствам.
В рамках уголовного дела, возбужденного по данному факту в Следственном департаменте СНБ РА по пунктам 2 и 5 части 2 статьи 34-178 УК РА, А.О. задержан и в суд представлено ходатайство об его аресте. По решению суда А.О. арестован.
Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия с применением разрешенного уголовно-процессуального инструментария в направлении выявленных всех обстоятельств дела и полного круга потерпевших.
Служба национальной безопасности РА призывает всех тех граждан, которые пострадали в результате других подобных действий А.О., сообщить правоохранительным органам.
В тоже время СНБ призывает воздерживаться от вступления в сделки с имеющими преступные наклонности лицами и доверять только официальным источникам информации.
Примечание. Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим взаконную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА.