ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆԸ ԲԱՑԱՀԱՅՏԵԼ Է ՊԵՏԱԿԱՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ՀԱՓՇՏԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՊԵՍ ԽՈՇՈՐ ՉԱՓԵՐԻ ԴԵՊՔ
10-02-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ Վայոց Ձորի մարզպետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության վարչության տրանսպորտի և ճանապարհաշինության բաժնի պետի պաշտոնը զբաղեցնող Խ. Ա.-ն պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելով, խմբային շահերից ելնելով, Վայոց Ձորի մարզային ճանապարհների սպասարկման համար պետական միջոցներից փոխանցված գումարները հափշտակելու նպատակով, նախնական համաձայնության գալով Վայոց Ձորի մարզում Վայքի և Եղեգնաձորի ճանապարհների շահագործման և շինարարական ընկերությունների պատասխանատու անձանց հետ, պաշտոնեական փաստաթղթերում կեղծ տեղեկություններ մտցնելով՝ կազմել են իրավունք վերապահող, բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթեր այն մասին, որ հիշյալ ճանապարհները սպասարկող կազմակերպությունների կողմից իրականացվել են վերոնշված համայնքների մարզային նշանակության ավտոճանապարհների ընթացիկ ամառային և ձմեռային պահպանման աշխատանքները, այն դեպքում, երբ նշված կազմակերպությունների կողմից փաստացի չեն ապահովվել մարզային նշանակության ավտոճանապարհների և արհեստական կառույցների պահպանության այնպիսի վիճակը, որը կհամապատասխաներ տարվա ցանկացած ժամանակահատվածում անվտանգ երթևեկության պահանջներին:
Վերոգրյալի արդյունքում, պատասխանատու անձանց կողմից պետությունից խաբեությամբ հափշտակվել է Վայոց Ձորի մարզային նշանակության ավտոճանապարհների ընթացիկ ամառային և ձմեռային սպասարկման համար 2016-2019 թվականներին պետբյուջեից տրամադրված՝ առանձնապես խոշոր չափերի՝ 124,152,000 դրամ գումարը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեական կեղծիքի և փաստաթղթեր կեղծելու դեպքերի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որն ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության:

Служба национальной безопасности раскрыла случай хищения государственных средств в особо крупных размерах
10-02-2021
В результате оперативно-разыскных мероприятий, осуществленных Службой национальной безопасности Республики Армения были получены очевидные фактические данные о том, что Х.А. занимающий должность начальника транспортного и дорожного строительства отдела градостроительного управления областной администрации Вайоц Дзора, используя свое должностное положение вопреки интересам службы или не выполняя служебные обязанности, исходя из групповых интересов, с целью хищения суммы перечисленной из государственных средств за обслуживание областных дорог Вайоц Дзора, вступив в предварительный сговор с ответственными лицами компаний, занимающихся эксплуатацией и строительством дорог Вайка и Ехегнадзора области Вайоц Дзора, внеся ложные сведения в официальные документы, составили предоставляющие право поддельные документы о том, что организациями обслуживающими упомянутые дороги, осуществлялись текущие летние и зимние работы по содержанию автодорог областного значения вышеуказанных общин, при том что, когда указанными организациями фактически не были обеспечены такое состояние содержания автодорог и искусственных сооружений областного значения, которое соответствовало бы требованиям безопасного движения в любой период времени.
В результате вышеизложенного, ответственными лицами обманным путем была похищена у государства сумма в особо крупном размере 124.152.000 драм РА, предоставленную из госбюджета в 2016-2019 годах на текущее летнее и зимнее обслуживание дорог областного значения Вайоц Дзора.
По данному факту в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА возбуждено уголовное дело по случаям мошенничества в особо крупных размерах, служебного подлога, злоупотребления должностными полномочиями и подделки документов по пункту 1 части 3 статьи 178, части 1 статьи 314, части 1 статьи 325 и части 1 статьи 308 Уголовного Кодекса РА, которое было передано по следственной подведомственности.