ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆԸ ԲԱՑԱՀԱՅՏԵԼ Է ՀԱՄԱՅՆՔՆԵՐԻ ՂԵԿԱՎԱՐՆԵՐԻ ԿՈՂՄԻՑ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ԿԵՂԾԻՔՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ, ԻՆՉՊԵՍ ՆԱԵՎ ԶՈՐԱՎԱՐԺԱՆՔՆԵՐԻՑ ԽՈՒՍԱՓԵԼՈՒՆ ՕԺԱՆԴԱԿԵԼՈՒ ԴԵՊՔԵՐ
11-02-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմով պայմանավորված՝ ՀՀ կառավարության կողմից նույն օրը ՀՀ ամբողջ տարածքում հայտարարված ռազմական դրության և ընդհանուր զորահավաք կազմակերպելու և իրականացնելու որոշման հիման վրա ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Արմավիրի տարածքային ստորաբաժանման կողմից 2020 թվականի հոկտեմբերին ՀՀ Արմավիրի մարզի Այգեշատ, Հայթաղ, Արագած, Ոսկեհատ և Մրգաստան համայնքներում հաշվառված վեց զորակոչիկների ուղարկվել են զորավարժանքի ներկայանալու վերաբերյալ համապատասխան ծանուցագրեր:
Նշված համայնքների ղեկավարները, հանդիսանալով պաշտոնատար անձինք, «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 40-րդ հոդվածի 1-ին մասի ուժով լիազորված լինելով օրենքով սահմանված կարգով վարել համայնքի զինապարտների գրանցամատյան, նրանց վերաբերյալ ցուցակները, ինչպես նաև համայնքի բնակության վայրի հաշվառումից հանվելու, աշխատանքի ընդունվելու և աշխատանքից ազատվելու վերաբերյալ տվյալները ներկայացնել տարածքային զինվորական կոմիսարիատ, մասնակցել զորակոչի, զորահավաքի ու վարժական հավաքների կազմակերպմանը, ինչպես նաև ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ապահովման միջոցառումներին, անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով, կազմել և ՊՆ հիշյալ ստորաբաժանմանն են հանձնել իրավաբանական նշանակություն ունեցող փաստեր հավաստող, բովանդակությամբ կեղծ վեց պաշտոնական փաստաթղթեր այն մասին, թե իբր հիշյալ վեց անձինք բացակայել են Հայաստանի Հանրապետությունից. որպիսի գործողություններով օժանդակել են ծանուցագրեր ստացած անձանց ռազմական դրության պայմաններում խուսափել զորավարժանքից՝ այդ ծառայությունից ազատվելու՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հիմքերի բացակայության դեպքում:
Պաշտոնեական կեղծիքի, ռազմական դրության պայմաններում զորավարժանքից խուսափելու և ռազմական դրության պայմաններում զորավարժանքից խուսափելուն օժանդակելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 327-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 38-327-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:

Служба национальной безопасности выявила случаи совершения официальных подлогов руководителями общин, а также случаи пособничество в уклонение от военных учений
11-02-2021
В результате оперативно-разыскных мероприятий, осуществленных Службой национальной безопасности РА установлено, что в условиях войны, развязанной 27 сентября 2020г. Азербайджанской Республикой против Республики Арцах, и на основании решения об объявлении в тот же день военного положения и организации и проведении всеобщей мобилизации правительством РА на всей территории Республики Армения Армавирским территориальным подразделением Службы призывного и мобилизационного укомплектования МО РА в октябре 2020 года шести призывникам, состоящим на учете в общинах Айгешат, Айтах, Арагац, Воскхеат и Мргастан Армавирского марза были отправлены соответствующие повестки о явке на военные учения.
Руководители указанных общин, являясь должностными лицами, будучи уполномоченными в силу части 1 статьи 40 Закона РА "О местном самоуправлении" вести в порядке установленном законом журнал учета военнообязанных общины, их списки, а также предоставлять в территориальный военный комиссариат данные о снятии с регистрационного учета по месту жительства общины, приеме на работу и увольнении с работы, участвовать в организации призыва, военных учений и учебных сборов, а также мероприятиях по обеспечению правового режима военного положения, исходя из личных побуждений или групповых интересов составили и передали упомянутому подразделению МО шесть ложных по содержанию официальных документов, устанавливающих факты, имеющих юридическое значение, о том, что якобы упомянутые шесть лиц отсутствовали из Республики Армения и подобными действиями помогли уклониться от военных учений лицам, получившим повестку в условиях военного положения, не имеющим установленных законодательством РеспубликиАрмения оснований для освобождения от службы.
По фактам служебного подлога, уклонения от военных учений в условиях военного положения и содействия уклонению от военных учений в условиях военного положения в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 314, части 3 статьи 327 и части 3 статьи 38-327.