ՀՀ ԱԱԾ-Ն ԲԱՑԱՀԱՅՏԵԼ Է ԿՅԱՆՔԻ ԿԱՄ ԱՌՈՂՋՈԻԹՅԱՆ ՀԱՄԱՐ ՎՏԱՆԳԱՎՈՐ ԲՌՆՈՒԹՅՈՒՆ ԳՈՐԾԱԴՐԵԼՈՒ ՍՊԱՌՆԱԼԻՔՈՎ, ԻՆՉՊԵՍ ՆԱԵՎ ՎԻՃԱԿԻ ԽՈՑԵԼԻՈՒԹՅՈՒՆՆ ՕԳՏԱԳՈՐԾԵԼՈՒ ՄԻՋՈՑՈՎ ՄԱՐԴԿԱՆՑ ՇԱՀԱԳՈՐԾՄԱՆ ԴԵՊՔԵՐ (տեսանյութ)
15-02-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողական կերպով շարունակելով հանրային տարբեր բնագավառներում առկա հանցավոր դրսևորումները կանխելու և բացահայտելու ուղղությամբ իր գործառույթների անշեղ իրացումը, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզել է, որ Հայաստանի Հանրապետության չափահաս քաղաքացին, Facebook.com սոցիալական ցանցում հանդես գալով «Ազիզ Մուրադով» տվյալներով, նույն ցանցի միջոցով կապ է հաստատել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմում անհետ կորած համարվող զինծառայողների մերձավոր ազգականների իգական սեռի ներկայացուցիչների հետ, որոնց թվում եղել է նաև 16 տարին չլրացած մեկ երեխա և, ներկայանալով որպես ադրբեջանցի, վերջիններիս սուտ տեղեկություններ է հայտնել նրանց գտնվելու վայրի ու պահման պայմանների մասին, որից հետո անհետ կորածների մասին որոշակի տեղեկություններ հայտնելու դիմաց պահանջել է հիշյալ սոցիալական ցանցի՝ իր էջին ուղարկել մերկ վիճակում կատարված լուսանկարներ և տեսագրություններ՝ հակառակ դեպքում սպառնալով սպանել կամ բռնություն գործադրել նրանց գերեվարված հարազատների նկատմամբ:
Վերոհիշյալ դիտավորյալ գործողություններով սոցիալական ցանցի՝ նշված օգտատերը կատարել է մարդկանց, այդ թվում՝ 16 տարին չլրացած երեխայի շահագործում, որը դրսևորվել է իգական սեռի մի խումբ անձանց շահագործման վիճակի մեջ դնելով՝ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով, ինչպես նաև վիճակի խոցելիությունն օգտագործելու միջոցով:
Վերը նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա բերման է ենթարկվել տվյալ սոցիալական ցանցում «Ազիզ Մուրադով» տվյալներով գրանցված ՀՀ քաղաքացին, ով ձերբակալվել և տվել է խոստովանական ցուցմունքներ: Կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է:
Նախաքննության ընթացքում պարզաբանվել են շուրջ մեկ տասնյակ տուժողներ, ովքեր դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ տվել են համապատասխան պարզաբանումներ, կատարվել են բազմաթիվ անհետաձգելի քննչական և այլ դատավարական գործողություններ, այդ թվում՝ կատարված խուզարկությունների արդյունքում կասկածյալի բնակարանում հայտնաբերվել և առգրավվել են վերջինիս կողմից շահագործված բջջային հեռախոսները, ինչպես նաև քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող այլ առարկաներ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը զգուշացնում է, որ օրենքով իրեն վերապահված գործիքակազմի կիրառմամբ հետևողական կերպով շարունակելու է իր լիազորությունների շրջանակներում ձեռնարկել իրավիճակից բխող վճռական գործողություններ՝ կանխելու խոցելի իրավիճակում հայտնված անձանց նկատմամբ հնարավոր հանցավոր ոտնձգությունները և տեղեկացնում, որ նկարագրված հանցավոր արարքները դասվում են առանձնապես ծանր հանցագործությունների շարքին, որոնց համար որպես պատիժ նախատեսված է տասից տասներկու տարի ժամկետով ազատազրկում:
Միաժամանակ, ՀՀ ազգային անվտանգություն ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է հանրությանն ապավինել բացառապես պաշտոնական աղբյուրներին, զերծ մնալ կասկածելի ծագումնաբանություն ունեցող բոլոր տեսակի առաջարկներից, իսկ այդպիսի առաջարկների դեպքում անհապաղ իրազեկել իրավապահ մարմիններին՝ այդ կերպ խուսափելով խարդախության զոհի կամ այլ խոցելի վիճակում հայտնվելուց:

СНБ РА раскрыла случаи угрозы применения насилия, опасного для жизни или здоровья, а также эксплуатации людей с использованием уязвимого состояния (видеоматериал)
15-02-2021
Служба национальной безопасности РА, последовательно продолжая неуклонно выполнять свои функции по предотвращению и выявлению преступных проявлений в различных общественных сферах, в результате предпринятых комплексных оперативно-розыскных мероприятий выяснила, что совершеннолетний гражданин Республики Армения, представляясь в социальной сети Facebook.com под именем ”Азиз Мурадов”, через ту же социальную сеть связался с близкими родственницами (среди которых был не достигший 16 лет ребенок) военнослужащих, считающихся пропавшими без вести на войне, развязанной 27 сентября 2020 года Азербайджанской Республикой против Республики Арцах, и представившись азербайджанцем, сообщил последним ложную информацию о местонахождении и условиях содержания военнослужащих, после чего за предоставление некоторой информации о пропавших без вести потребовал послать фотографии и видео в обнаженном виде на его страницу упомянутой социальной сети, в противном случае угрожая убить или применить насилие в отношении их пленных родственников.
Вышеупомянутыми умышленными действиями указанный пользователь социальной сети совершил эксплуатацию людей, в том числе не достигшего 16 лет ребенка, что проявилось в эксплуатации группы лиц женского пола, угрозе применения насилия, опасного для жизни или здоровья, а также эксплуатации людей с использованием уязвимости состояния.
В рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА по вышеуказанным фактам по соответствующим статьям Уголовного Кодекса РА, на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления был подвергнут приводу гражданин РА, зарегистрированный в социальной сети с данными «Азиз Мурадов”, который был задержан и дал признательные показания. В суд представлено ходатайство о применении в отношении него в качестве меры пресечения заключение под стражу, которое было удовлетворено.
В ходе предварительного следствия было установлено более десятка пострадавших, которые дали соответствующие разъяснения по обстоятельствам произошедшего, были совершенны многочисленные незамедлительные следственные и другие процессуальные действия, в том числе обыски, в результате проведения которых в квартире подозреваемого были обнаружены и изъяты мобильные телефоны, использованные последним, также друге предметы, имеющие значение для уголовного дела.
Служба национальной безопасности Республики Армения предупреждает, что с применением имеющегося инструментария, возложенного на нее законом, в рамках своих полномочий будет последовательно продолжать предпринимать решительные действия, вытекающие из ситуации, для пресечения возможных преступных посягательств в отношении лиц, оказавшихся в уязвимом состоянии. СНБ РА также сообщает, что описанные преступные деяния относятся к ряду особо тяжких преступлений, за совершение которых предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок от десяти до двенадцати лет.
Одновременно, Служба национальной безопасности РА еще раз призывает общественность полагаться исключительно на официальные источники, воздерживаться от всех видов предложений сомнительного характера, а в случае таких предложений незамедлительно уведомить компетентные органы, чтобы не стать жертвами мошенничества или не оказаться в ином уязвимом положении.