ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի նախկին ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Ա.Ս-ն, զբաղեցնելով պետական բարձր պաշտոններ, կարողացել է պաշտոնի բերումով հեղինակություն և ազդեցություն ձեռք բերել հակաիշխանական հայացքներ ունեցող այլ անձանց շրջանում և օգտագործելով իր ազդեցությունը, ունեցած կապերը, նպատակ ունենալով կատարելու մի քանի հանցանքներ` ստեղծել է կազմակերպված կայուն խումբ, որի կազմում ընդգրկել է գործընկերոջը՝ Կ.Բ-ին, վարորդին՝ Մ.Ա-ին, Ա.Ս-ին և իր հետ ամուր կապերի մեջ գտնվող ինքնությունը չպարզված այլ անձանց, որից հետո իրենց առջև դրված նպատակներին հասնելու համար, անհրաժեշտ կազմակերպվածությամբ, խմբի անդամների ջանքերի միավորվմամբ, պլանավորել են կատարել մի քանի հանցանքներ, իսկ իրենց գործողությունները քողարկելու, չբացահայտվելու և հանցանքի կատարումը դյուրին դարձնելու համար, խմբի անդամների ջանքերի համաձայնեցվածությամբ www.facebook.com սոցիալական ցանցում ստեղծել են «Gagik Soghomonyan» /facebook.com/profile.php?id=100026804322355/ կեղծ էջ, ապա նախապես մշակված ծրագրի համաձայն՝ ապահովել են հիշյալ համատեղ մշակված կեղծ էջի հասանելիությունը խմբի անդամների համար՝ պլանավորելով նույնիսկ խմբի որևէ անդամի հնարավոր բացահայտման դեպքում խմբի մյուս անդամների կողմից «Gagik Soghomonyan» /facebook.com/profile.php?id=100026804322355/ կեղծ էջով նույն ժամանակ պարբերաբար հրապարակումներ կատարելու և այդ կերպ խմբի մյուս անդամների այլուրեքությունն ապահովելու հանգամանքը: Վերջիններս համատեղելով իրենց ջանքերը, կատարելով դերերի բաշխում՝ ձեռնամուխ են եղել հանցավոր նպատակի իրագործմանը, որի համար Ա.Ս-ն, գործընկերոջ՝ Կ.Բ-ի, վարորդի՝ Մ.Ա-ի, Ա.Ս-ի և իր հետ ամուր կապերի մեջ գտնվող ինքնությունը չպարզված այլ անձանց հետ, www.facebook.com սոցիալական ցանցում հանդես գալով «Gagik Soghomonyan» կեղծ անվան տակ՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ստորաբաժանումների կողմից Արցախի Հանրապետության ուղղությամբ սկսված ռազմական գործողությունները սոցիալական ցանցում մեկնաբանելիս, խախտելով ՀՀ կառավարության 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի «Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» N1586-Ն որոշման 9.1 կետի սահմանափակումները, 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ից կատարել է պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների և պաշտոնատար անձանց` ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ապահովմանը և պետական անվտանգության ապահովմանն առնչվող գործողությունները քննադատող, հերքող, դրանց արդյունավետությունը կասկածի տակ դնող, դրանք այլ կերպ արժեզրկող հրապարակումներ, որոնցում առկա են Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության պաշտպանունակությունը և ՀՀ զինված ուժերի մարտունակությունը կասկածի տակ դնող, ՀՀ վարչապետին և մյուս բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց ուղղված մեղադրանքներ՝ պետական դավաճանության, պատերազմի ժամանակ կանխամտածված գործողություններ իրականացնելու, հայ զինվորներին գիտակցված զոհելու և այլնի վերաբերյալ մտքեր՝ այդ կերպ էական վնաս պատճառելով պատերազմական իրավիճակում գտնվող անձանց, հասարակության և պետության իրավունքներին ու օրինական շահերին:
Բացի այդ, Ա.Ս-ն, նույն կազմակերպված խմբի կազմում՝ գործընկերոջ՝ Կ.Բ-ի, վարորդի՝ Մ.Ա-ի, Ա.Ս-ի և ինքնությունը չպարզված այլ անձնաց հետ, www.facebook.com սոցիալական ցանցում հանդես գալով «Gagik Soghomonyan» կեղծ անվան տակ, ունենալով հազարավոր հետևորդներ, հրապարակայնորեն, օգտագործելով մտացածին անձի անհատական տվյալներով բացված հիշյալ կեղծ էջը, նույն հրապարակումներում կատարել են հանրային անկարգություններ հրահրելու, անձանց խմբի նկատմամբ քաղաքական հայացքներով պայմանավորված կյանքի և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ և բռնության կոչեր, ինչպես նաև հասարակության մի շերտի ազգային արժանապատվությունը նվաստացնող գնահատականներ և վիրավորանքներ, հանրության արժանապատվությունը նսեմացնող արտահայտություններ, այն է՝ ՀՀ վարչապետի համակիրներին և ընտրություններին ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներին կողմ քվեարկած ՀՀ քաղաքացիներին անվանելով «հպարտ նախիր», «հայոց նախիր», «խոտ արածողներ», «2,5 տարի ծափ տվող ժեխ», «բոմժեր», «իրենց էշի կամ կենդանու տեղ դրածներ», «գլխի դատարկ տեղը դուխով գրածներ», ինչպես նաև նույն հրապարակումներում կատարել է բազմաթիվ անվանական հասցեագրումներ չունեցող վիրավորանքներ, պետական գործիչներին հեղինակազրկող, վարկաբեկիչ արտահայտություններ և հայհոյախոսության տարբեր դրսևորումներ՝ ուղղված պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց և նրանց համակիրներին՝ այդ գործողություններով բացահայտ կերպով հարուցելով ազգային թշնամանք և նվաստացնելով ազգային արժանապատվությունը, մասնավորապես՝ հայ ազգի շրջանում քաղաքական հայացքներով պայմանավորված սերմանել փոխադարձ ատելություն, անվստահություն և արհամարհանք, սեփական ազգի՝ պատերազմական իրավիճակում հայտնվելու պատասխանատվությունը բարդելով իշխանության ներկայացուցիչների, առանձին անհատների և նրանց համախոհների վրա:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքով Ա.Ս-ն, Կ.Բ-ն, Մ.Ա-ն, Ա.Ս-ն բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ և ձերբակալվել:
Կատարվել են մի շարք քննչական և այլ դատավարական գործողություններ, այդ թվում՝ կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել են համակարգիչներ, հեռախոսներ, մոդեմներ և քրեական գործի համար նշանակություն ունեցող այլ առարկաներ : Ձեռնարկվում են մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական գործողություններ՝ կատարված հանցագործությունների ամբողջական պատկերի բացահայտման, խմբի մյուս անդամների բացահայտման և նրանց ունեցած դերակատարության, դեպքի հետ առնչություն ունեցած այլ անձանց ինքնությունները պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ սկսելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, հայտնվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հետևողական պայքար է տանելու հասարակական անվտանգության և սահմանադրական կարգի հիմունքների ու պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխման, խափանման և դրանց բացահայտման ուղղությամբ՝ հասարակության լայն շերտերին կոչ անելով դրսևորել բացառապես իրավահպատակ վարքագիծ և տուրք չտալ անձնական կամ քաղաքական նեղ մղումներով պայմանավորված, երկրի ներքին անվտանգությունն ապակայունացնող սադրիչ կոչերին և հորդորում է ռազմական դրության պայմաններում համացանցի տարբեր սոցիալական կայքերում դրսևորել հանդուրժողականություն և միմյանց նկատմամբ զսպվածություն:
Միաժամանակ Ազգային անվտանգության ծառայությունը զգուշացնում է, որ լիարժեք տիրապետում է օպերատիվ իրավիճակին և վճռականորեն չեզոքացնելու է պետականության և սահմանադրական կարգի դեմ ուղղված ցանկացած տեսակի ոտնձգություն:

Бывший руководитель Aппарата - генеральный секретарь Национального Собрания РА А. С., занимая высокие государственные должности, по должности смог приобрести авторитет в кругу других лиц, имеющих антиправительственные взгляды, и оказывать влияние и, используя свое влияние, имеющиеся связи, имея целью совершить ряд преступлений, создал стабильную организованную группу, в состав которой включил коллегу К. Б., водителя М. А., А. С. и имеющих с ним тесные связи иных лиц, личности которых не установлены, после чего для достижения поставленных перед ними целей, с необходимой организованностью, объеденив усилия членов группы, спланировали совершить несколько преступлений для того, чтобы скрыть свои действия, не быть раскрытыми и облегчить совершение преступления, совместными усилиями членов группы в социальной сети www.facebook.com создали фейковую страницу «Гагик Согомонян» /facebook.com/profile.php?id=100026804322355/, затем по заранее разработанной программе обеспечили доступ к упомянутой совместно разработанной фейковой странице для членов группы, спланировали даже и то, чтобы в случае возможного раскрытия одного из членов группы остальные участники периодически совершали публикации в одно и то же время на фейковой странице «Гагик Согомонян» /facebook.com/profile.php?id=100026804322355/ и тем самым обеспечивали алиби остальным членам группы. Последние, совмещая свои усилия, распределив роли, принялись осуществлять преступную цель, для чего А. Н. вместе с коллегой К. Б., водителем М. А., А. С. и иными лицами, личность которых не установлена, находящимися в тесных связях с ним, выступая в социальной сети www.facebook.com под вымышленным именем «Гагик Согомонян», комментируя военные действия, начатые вооруженными подразделениями Азербайджанской Республики в направлении Республики Арцах утром 27 сентября 2020 года, нарушая ограничения, предусматриваемые пунктом 9.1 решения Правительства Республики Армения от 27 сентября 2020 года N1586-Н «Об объявлении военного положения в Республике Армения», с 10 октября 2020 года делал публикации, критикующие, опровергающие, ставящие под сомнение эффективность и иным образом обесценивающие действия государственных органов и органов местного самоуправления и должностных лиц, связанных с обеспечением правового режима военного положения и обеспечением государственной безопасности, публикации, в которых ставилось под сомнение обороноспособность Республики Армения и Республики Арцах, боеспособность Вооруженных Сил РА, в которых звучали обвинения в адрес премьер-министра и других высокопоставленных должностных лиц, в которых выражались мысли о совершении государственной измены, преднамеренных действиях во время войны, осознанном приношении в жертву армянских солдат и т. д., тем самым причинив существенный ущерб правам и законным интересам лиц, общества и государства, находящихся в состоянии войны.
Кроме того, А. С. в составе той же организованной группы с коллегой К. Б., водителем М. А., А. С. и иными неустановленными лицами, выступая в социальной сети www.facebook.com под вымышленным именем «Гагик Согомонян», имея тысячи подписчиков, публично, используя упомянутую поддельную страницу, открытую с личными данными вымышленного лица, в тех же публикациях призывали к беспорядкам и насилию, угрожали применением опасного для жизни и здоровья насилия в отношении группы лиц «на почве отличий в политических взглядах», а также оскорбления и оценки, унижающие национальное достоинство определенного слоя общества, выражения, принижающие достоинство общества, а именно, обзывая сторонников премьер-министра РА и граждан РА, проголосовавших на выборах за депутатов фракции «Мой шаг» НС РА, «гордым стадом», «армянским стадом», «травоядными», «быдлом, хлопающим в ладоши 2,5 года», «бомжами», «выдающими себя за осла или животное», «написавшими «с духом» на месте пустой головы», а также в тех же публикациях совершил многочисленные безадресные оскорбления, а также компрометирующие и дискредитирующие государственных деятелей выражения и различные проявления ненормативной лексики в адрес лиц, занимающих государственные должности, и их сторонников, открыто разжигая этими действиями национальную вражду и унижая национальное достоинство, с тем, чтобы «на почве отличий в политических взглядах» посеять среди армянского народа взаимную ненависть, недоверие и пренебрежение, взваливая на представителей власти, отдельные личности и их единомышленников ответственность за то, что собственный народ отказался в ситуации войны.
В рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА, по непосредственно возникшему подозрению в совершении преступления по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА данные лица были подвергнуты приводу в Следственный департамент СНБ РА и задержаны.
Осуществлен ряд следственных и процессуальных действий, в том числе в результате проведенных обысков были обнаружены и изъяты компьютеры, телефоны, модемы и другие предметы, имеющие значение для уголовного дела. Предпринимаются крупномасштабные оперативно-разыскные и следственные действия для раскрытия полной картины совершенных преступлений, установления других членов группы и их роли, выявления личностей иных лиц, причастных к делу, и начала уголовного преследования в отношении них.
В то же время сообщается, что Служба национальной безопасности Республики Армения будет вести последовательныю борьбу в направлении предотвращения, пресечения и раскрытия преступлений, направленных против основ общественной безопасности и конституционного строя, государственной безопасности, призывая широкие слои общества проявлять исключительно законопослушное поведение и не поддаваться по узким личным или политическим мотивам на провокационные призывы, дестабилизирующие внутреннюю безопасность страны, и призывает в условиях военного положения проявлять терпимость и сдержанность по отношению друг к другу в различных социальных сетях в интернете.
В тоже время Служба национальной безопасности предупреждает, что полностью владеет оперативной ситуацией и будет решительно нейтрализовывать любое посягательство на государственность и конституционный строй.