ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ա. Մ.-ն՝ տեղեկանալով, որ ՀՀ քաղաքացի, ժամկետային զինծառայող Դ. Վ.-ն, մասնակցելով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմին, անհետ կորել է՝ խարդախությամբ խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ 2021 թվականի հունվարին վերջինիս հորը՝ Գ. Վ.-ին հայտնել է, թե իբր զբաղվում է պատերազմում անհետ կորած զինծառայողների հայտնաբերման հետ կապված հարցերով: Գ. Վ-ի հետ հետագա հանդիպումների ժամանակ Ա. Մ.-ն նրան մոլորեցնելու, գիտակցության ու կամքի վրա ներազդելու նպատակով տեղեկացրել է, թե իր անձնական կապերն օգտագործելով կարող է օգնել՝ հայտնաբերելու Դ. Վ.-ին, իսկ 2021 թվականի փետրվարի 17-ին նրա վերաբերյալ առարկայական տեղեկություններ տրամադրելու պատրվակով վերջինիս հորից պահանջել է 1.500 ԱՄՆ դոլար:
Իրագործելով իր հանցավոր մտադրությունը՝ Ա. Մ.-ն 2021 թվականի փետրվարի 19-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Վ. Սարգսյան փողոցում Գ. Վ.-ից խաբեության եղանակով ստացել է խոշոր չափերի՝ 786.000 ՀՀ դրամին համարժեք 1.500 ԱՄՆ դոլար, սակայն չի հասցրել տնօրինել հափշտակված գումարը, քանի որ անմիջապես բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից, որի արդյունքում չի կարողացել իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունն ավարտին հասցնել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա Ա.Մ.-ն ձերբակալվել է: Ա.Մ.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է։
Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, տուժողների ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:
Հարգելի՛ հայրենակիցներ, թեև բազմաթիվ զգուշացումներին, սակայն մի շարք քաղաքացիներ շարունակում են տուրք տալ հանցավոր հակումներ ունեցող անձանց հետ կասկածելի գործարքների մեջ մտնելու գործելաոճին, որի արդյունքում հայտնվում են խարդախության զոհի կամ այլ խոցելի վիճակում, ուստի նմանատիպ իրավիճակներից զերծ մնալու համար կրկին անգամ հորդորում ենք տուրք չտալ նմանատիպ գործարքներ առաջարկողներին՝ վստահելով միայն պաշտոնական տեղեկատվության աղբյուրներին: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը վստահեցնում է, որ պետությունը շարունակում է ձեռնարկել գործուն միջոցներ՝ գերության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցներին հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ:

Detection of Another Case of Theft of Large Sums Through Fraud from Relatives of a Serviceman (video)
24-02-2021
As a result of operative-search measures carried out by the RA National Security Service, it was established that A. M., being aware that RA citizen, conscript D. V., participating in the war unleashed on September 27, 2020 by the Republic of Azerbaijan against the Republic of Artsakh, went missing, with the intent to steal large sums through fraud, in January 2021 reported to the latter’s father G. V. that he was allegedly dealing with issues related to the search for military personnel missing in action during the war. During further meetings with G.V. with the aim of misleading him and influencing his consciousness and will, A.M. reported that, using his personal connections, he could help find D.V., and on February 17, 2021, he demanded 1.500 USD from the latter’s father under the pretext of providing specific information about him.
Carrying out his criminal intent, A.M., on February 19, 2021, at about 12 p.m. on V. Sargsyan Street in Yerevan, fraudulently received from G.V. a large sum – 15.000 USD, equivalent to 786.000 AMD, but did not manage to dispose of the stolen amount, since he was immediately caught by the RA NSS, as a result of which he was unable to complete the crime due to circumstances beyond his will.
Within the framework of the criminal case initiated on this fact in the Investigation Department of the RA NSS on the grounds of Articles 34-178, Part 2, Clause 2 the RA Criminal Code based on direct suspicion of committing a crime A.M. was detained. A motion was filed to the court to apply arrest as a measure of restraint against A.M., which was satisfied.
The necessary investigative and other procedural actions are being taken using the permissible criminal procedural tools in the direction of identifying all the circumstances of the case and the full range of victims.
Dear compatriots, despite numerous precautions, a number of citizens continue to enter into dubious transactions with individuals with criminal inclinations, as a result of which they find themselves victims of fraud or in another vulnerable state, տհւս, in order to avoid such situations, we again urge not to succumb to offers from persons about such transactions, trusting only official information sources. The RA National Security Service assures that the state continues to take effective measures to return our compatriots in captivity to their homeland.