ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ա. Մ.-ն՝ տեղեկանալով, որ ՀՀ քաղաքացի, ժամկետային զինծառայող Դ. Վ.-ն, մասնակցելով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմին, անհետ կորել է՝ խարդախությամբ խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ 2021 թվականի հունվարին վերջինիս հորը՝ Գ. Վ.-ին հայտնել է, թե իբր զբաղվում է պատերազմում անհետ կորած զինծառայողների հայտնաբերման հետ կապված հարցերով: Գ. Վ-ի հետ հետագա հանդիպումների ժամանակ Ա. Մ.-ն նրան մոլորեցնելու, գիտակցության ու կամքի վրա ներազդելու նպատակով տեղեկացրել է, թե իր անձնական կապերն օգտագործելով կարող է օգնել՝ հայտնաբերելու Դ. Վ.-ին, իսկ 2021 թվականի փետրվարի 17-ին նրա վերաբերյալ առարկայական տեղեկություններ տրամադրելու պատրվակով վերջինիս հորից պահանջել է 1.500 ԱՄՆ դոլար:
Իրագործելով իր հանցավոր մտադրությունը՝ Ա. Մ.-ն 2021 թվականի փետրվարի 19-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Վ. Սարգսյան փողոցում Գ. Վ.-ից խաբեության եղանակով ստացել է խոշոր չափերի՝ 786.000 ՀՀ դրամին համարժեք 1.500 ԱՄՆ դոլար, սակայն չի հասցրել տնօրինել հափշտակված գումարը, քանի որ անմիջապես բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից, որի արդյունքում չի կարողացել իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունն ավարտին հասցնել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա Ա.Մ.-ն ձերբակալվել է: Ա.Մ.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է։
Քրեադատավարական թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, տուժողների ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:
Հարգելի՛ հայրենակիցներ, թեև բազմաթիվ զգուշացումներին, սակայն մի շարք քաղաքացիներ շարունակում են տուրք տալ հանցավոր հակումներ ունեցող անձանց հետ կասկածելի գործարքների մեջ մտնելու գործելաոճին, որի արդյունքում հայտնվում են խարդախության զոհի կամ այլ խոցելի վիճակում, ուստի նմանատիպ իրավիճակներից զերծ մնալու համար կրկին անգամ հորդորում ենք տուրք չտալ նմանատիպ գործարքներ առաջարկողներին՝ վստահելով միայն պաշտոնական տեղեկատվության աղբյուրներին: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը վստահեցնում է, որ պետությունը շարունակում է ձեռնարկել գործուն միջոցներ՝ գերության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցներին հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ:

Раскрытие очередного случая хищения суммы в крупных размерах путем мошенничества у родных военнослужащего (видеоматериал)
24-02-2021
В результате оперативно-разыскных мероприятий, осуществленных Службой национальной безопасности Республики Армения выяснилось, что А.М. будучи осведомлен, что гражданин РА, военнослужащий-срочник Д.В. участвуя в войне, развязанной 27 сентября 2020 года Азербайджанской Республикой против Республики Арцах, пропал без вести, с умыслом хищения суммы в крупных размерах путем мошенничества в январе 2021 года отцу последнего Г.В. сообщил, что якобы занимается вопросами, связанными с поисками военнослужащих, пропавших без вести на войне. Во время дальнейших встреч с Г.В. с целью введения его в заблуждение и воздействия на его сознание и волю, А.М. сообщил, что, используя свои личные связи может помочь найти Д.В., а 17 февраля 2021 года потребовал от отца последнего 1500 долларов США под предлогом предоставления о нем предметной информации.
Осуществляя свой преступный замысел А.М., 19 февраля 2021 года около 12:00 на улице В.Саргсяна г.Еревана обманным путем получил от Г.В. сумму в крупных размерах - 15.000 долларов США, эквивалентных 786.000 драмам РА, однако не успел распорядиться похищенной суммой, поскольку был сразу же пойман сотрудниками СНБ РА, в результате чего не сумел довести преступление до конца по независящим от его воли обстоятельствам.
В рамках уголовного дела, возбужденного по данному факту в Следственном департаменте СНБ РА по пункту 2 части 2 статьи 34-178 УК РА, на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления А.М. задержан. В суд было представлено ходатайство об избрании в отношении А.М. меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворенно.
Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия с применением разрешенного уголовно-процессуального инструментария в направлении выявления всех обстоятельств дела и полного круга потерпевших.
Уважаемые соотечественники, несмотря на многочисленные предупреждения, ряд граждан продолжают вступать в сомнительные сделки с имеющими преступные наклонности личностями, в результате чего оказываются жертвами мошенничества или в ином уязвимом состоянии, поэтому во избежание подобных ситуаций мы вновь призываем не поддаваться на предложения лиц о подобных сделках, доверяя только официальным информационным источникам. Служба национальной безопасности РА заверяет, что государство продолжает предпринимать действенные меры по возвращению на Родину находящихся в плену наших соотечественников.