ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՆԳԱՄ ԲԱՑԱՀԱՅՏՎԵԼ Է ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂԻ ՀԱՐԱԶԱՏՆԵՐԻՑ ԽԱՐԴԱԽՈՒԹՅԱՄԲ ԱՌԱՆՁՆԱՊԵՍ ԽՈՇՈՐ ՉԱՓԵՐՈՎ ԳՈՒՄԱՐ ՀԱՓՇՏԱԿԵԼՈՒ ԴԵՊՔ (տեսանյութ)
02-03-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևան քաղաքի և Շիրակի մարզային վարչությունների աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Վ. Ղ.-ն` տեղեկանալով, որ ժամկետային զինծառայող Հ. Ա.-ն մասնակցելով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմին` անհետ կորել է, խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ 2021թ. հունվարին վերջինիս հորը՝ Ա. Ա.-ին վստահություն ներշնչելու նպատակով խաբեությամբ ներկայացել է որպես օտարերկրյա պետության որոշակի անձանց շրջանում կապեր ունեցող անձնավորություն: Ա. Ա.-ի հետ հանդիպումների ընթացքում Վ. Ղ.-ն նրան հայտնել է, թե իբր ճշտել է, որ որդին գտնվում է Ադրբեջանի Հանրապետության քրեակատարողական հիմնարկներից մեկում, որտեղից վերջինիս նախ այլ երկիր, իսկ այնուհետ Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխելը կազմակերպելու համար անհրաժեշտ է տալ 30.000 ԱՄՆ դոլար՝ արտերկրում գտնվող իր վստահելի անձանց: Միաժամանակ, Ա. Ա.-ին մոլորեցնելու, նրա գիտակցության և կամքի վրա ներազդելու նպատակով Վ. Ղ.-ն հայտնել է, թե իբր նշված գումարից 15.000 ԱՄՆ դոլարը վճարվելու է «Սպիտակ խաչ» նախաձեռնության կողմից, իսկ մնացած 15.000 ԱՄՆ դոլարը պահանջել է Ա. Ա.-ից: Հափշտակության նպատակը քողարկելու համար Վ. Ղ.-ն 2021 թվականի փետրվարի 22-ին Ա. Ա.-ին առաջարկել է նշված գումարը նոտարական կարգով ձևակերպել որպես վերջինիս կողմից իրեն պարտքով տրվող գումար:
Իրագործելով իր հանցավոր մտադրությունը՝ Վ. Ղ.-ն 2021 թվականի փետրվարի 24-ին՝ ժամը 15:45-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Տիգրան Մեծի պողոտայում գտնվող սրճարանում Ա. Ա.-ից խաբեությամբ ստացել է 7.896.750 ՀՀ դրամին համարժեք նշված 15.000 ԱՄՆ դոլարը, որից անմիջապես հետո բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից՝ իր կամքից անկախ հանգամանքներով չկարողանալով հանցագործությունն ավարտին հասցնել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանցանք կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա Վ.Ղ.-ն ձերբակալվել է: Կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որը բավարարվել է:
Հարգելի՛ հայրենակիցներ, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է զերծ մնալ հանցավոր հակումներ ունեցող նմանատիպ անձանց հետ գործարքների մեջ մտնելուց և կրկին վստահեցնում է, որ պետությունը շարունակում է ձեռնարկել գործուն միջոցներ՝ գերության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցներին հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ:

В очередной раз раскрыт случай хищения суммы в особо крупных размерах путем мошенничества у родных военнослужащего
02-03-2021
В результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками управлений Службы национальной безопасности РА города Еревана и Ширакской области, выяснилось, что В.Г. узнав, что военнослужащий-срочник А.А., участвуя в войне, развязанной 27 сентября 2020 года Азербайджанской Республикой против Республики Арцах, пропал без вести, путем мошенничества с умыслом хищения суммы в особо крупных размерах в январе 2021 года с целью внушения доверия отцу последнего А.А. путем обмана представился как лицо, имеющее связи в кругу определенных лиц иностранного государства. В.Г. во время встреч с А.А. сообщил ему, что, якобы уточнил: сын находится в одном из уголовно-исполнительных учреждений Азербайджанской Республики, откуда для организации перевода последнего сначала в третью страну, а затем в Республику Армения необходимо дать 30.000 долларов США находящимся за рубежом его доверенным лицам. Одновременно с целью введения А.А. в заблуждение и воздействия на сознание и волю последнего В.Г. сообщил, что якобы из указанной суммы 15.000 долларов США будет выплачено организацией “Белый крест”, а остальные 15.000 долларов США потребовал у А.А. Для сокрытия цели хищения 22 февраля 2021 года В.Г. предложил А.А. оформить в нотариальном порядке указанную сумму в качестве выданного ему долга.
Осуществляя свой преступный замысел, В.Г. 24 февраля 2021 года, около 15:45 часов, в кафе, находящемся на проспекте Тиграна Меца города Еревана, обманным путем получил от А.А. указанные 15.000 долларов США, эквивалентные 7.896.750 драмам РА, после чего сразу был пойман сотрудниками СНБ РА, не сумев довести преступление до конца по не зависящим от его воли обстоятельствам.
В рамках уголовного дела, возбужденного по данному факту в Следственном департаменте СНБ РА по пункту 1 части 3 статьи 34-178, на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления В.Г. задержан. В суд представлено ходатайство об избрании в качестве меры пресечения ареста, которое было удовлетворено. Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия с применением разрешенного уголовно-процессуального инструментария в направлении выявления всех обстоятельств дела и полного круга потерпевших.
Уважаемые соотечественники, Служба национальной безопасности РА призывает воздержаться от сделок с имеющими преступные склонности подобными личностями и вновь заверяет, что государство продолжает предпринимать действенные меры по возвращению на Родину находящихся в плену наших соотечественников.