ՀՀ Սյունիքի մարզում ադրբեջանախոս անձանց ավտոմեքենայից կատարված նկարահանման և համացանցում տարածվող տեսանյութի վերաբերյալ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պարզաբանում է, որ տվյալ տեսանկարահանումը կատարել են ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Սյունիք-Ճակատեն բնակավայրերի հատվածում դեռևս մեկ ամիս առաջ կազմակերպված սահմանապահների եռակողմ աշխատանքային հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով այնտեղ գտնվող ադրբեջանցի զինծառայողները՝ ռուս սահմանապահների ուղեկցությամբ և նախապես համաձայնեցված երթևեկության ընթացքում:
Անհրաժեշտ է կրկին ընդգծել, որ ինչպես նշված, այնպես էլ հարակից այլ հատվածներում ներկայումս շարունակաբար իրականացվում են համապատասխան ընթացիկ աշխատանքներ և յուրաքանչյուր առանձին դեպքով հանրային լարվածություններ ձևավորելուն միտված հրապարակումներն ու ոչ պաշտոնական վերլուծությունները անտեղի են և անթույլատրելի:
Հերթական տարաբնույթ շահարկումներից խուսափելու նպատակով և ի հավելումն 2020 թվականի դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից հրապարակված հայտարարության տեղեկացվում է նաև, որ հայ և ադրբեջանցի սահմանապահների կողմից (իրենց տեղակայման վայրերում), ռուս գործընկերների հետ համագործակցությամբ, ներկա փուլում էլ սահմանապահ վերակարգերի տեղակայման աշխատանքներ են իրականացվում ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիս-Կապան միջպետական ավտոճանապարհի Շուռնուխ-Դավիթ Բեկ հատվածում:
Այս հատվածի վերաբերյալ ևս լրատվամիջոցներում և սոցիալական տարբեր ցանցերում վերջին օրերին տեղ գտած և հանրության շրջանում անհարկի անհանգստություններ ձևավորող լուրերը դարձյալ իրականությանը չեն համապատասխանում:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի կողմից հիշյալ բոլոր տարածքներում իրավիճակը լիովին վերահսկվում է և ազգաբնակչությանը կրկին հորդորում ենք տուրք չտալ ստահոդ աղբյուրների կողմից փոխանցվող տեղեկություններին՝ զերծ մնալով նաև վերջիններիս տարածումից:

Относительно съемки, выполненной из автомобиля азербайджаноговорящих лиц в Сюникском марзе РА, и видеоматериала, распространяемом в Интернете, Служба национальной безопасности РА разъясняет, что данную видеосъемку выполнили азербайджанские военнослужащие на отрезке населенных пунктов Сюник-Чакатен общины Капан Сюникского марза РА, находящиеся там для участия в организованной еще месяц назад трёхсторонней рабочей встрече пограничников, в сопровождении российских пограничников и передвигаясь по заранее согласованному маршруту.
Необходимо вновь подчеркнуть, что как на указанных, так и на других прилегающих участках в настоящее время постоянно осуществляются соответствующие текущие работы, и по каждому отдельному случаю публикации и неофициальный анализ, направленные на формирование общественной напряженности, неуместны и неприемлемы.
С целью избежать очередных разнохарактерных спекуляций и в дополнение к заявлению, опубликованному Службой национальной безопасности 20 декабря 2020 года, сообщается также, что на данном этапе армянскими и азербайджанскими пограничниками (в местах их дислокации) при сотрудничестве с российскими коллегами осуществляются работы по размещению пограничных нарядов на участке Шурнух-Давид Бек межгосударственной автомагистрали Горис-Капан Сюникского марза РА.
В последние дни слухи, нашедшие место в средствах массовой информации и разных социальных сетях, вызывающие неуместное общественное беспокойство по поводу и этого участка, также не соответствуют действительности.
Ситуация на всех упомянутых участках полностью контролируется пограничными войсками Службы национальной безопасности РА, и вновь призываем население не поддаваться сведениям, передаваемым вымышленными источниками, воздерживаясь также от их распространения.