ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության, կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի և Շիրակի մարզային վարչության աշխատակիցները, հետևողական պայքար տանելով կոռուպցիոն երևույթների դեմ, համագործակցելով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի աշխատակիցների հետ, իրականացված մեծածավալ քննչական, դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության զբաղվածության պետական գործակալության Գյումրիի տարածքային կենտրոնի տնօրենի և նրան ենթակա աշխատակիցների կողմից կաշառք ստանալու և նրանց կաշառք տալու դեպքեր:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ պարզվել է, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ենթակայության տակ գործող Գյումրիի զբաղվածության տարածքային կենտրոնի տնօրեն Ա.Ա-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, նախնական համաձայնության գալով իր ենթակայությամբ աշխատող, պաշտոնատար անձ հանդիսացող աշխատակիցների հետ, Զբաղվածության պետական գործակալության շահառուների օգտին իր լիազորությունների շրջանակում գործողություն կատարելու, այն է՝ Աշխատաշուկայում անմրցունակ անձանց աշխատանքի տեղավորման դեպքում գործատուին միանվագ փոխհատուցման տրամադրում, Երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվող մայրերի՝ մինչև երեխայի երկու տարին լրանալն աշխատանքի վերադառնալու դեպքում երեխայի խնամքն աշխատանքին զուգահեռ կազմակերպելու համար աջակցության տրամադրում, «Փոքր բիզնեսի, ինչպես նաև անասնապահությամբ զբաղվելու համար աջակցության տրամադրում» ծրագրերում ընդգրկելու և պետության միջոցներից դրամական օգնություն տրամադրելու համար, 2021 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներին Գյումրիի զբաղվածության տարածքային կենտրոնի իր աշխատասենյակում, մի շարք քաղաքացիներից, անձամբ կամ իր աշխատակիցների միջոցով, քողարկված եղանակով պահանջել և ստացել է զգալի չափերով կաշառքի գումարներ, իսկ այնուհետև՝ դրանցից որպես «մասնաբաժին» գումարներ է առանձնացրել և փոխանցել իր ենթակայության ներքո գտնվող աշխատակիցներին:
Հերթական անգամ՝ 2021 թվականի մարտի 19-ին, ծրագրի շահառու հանդիսացած և սոցիալապես անապահով Ա.Մ-ի կողմից անասնապահությամբ զբաղվելու համար աջակցություն տրամադրած գումարը ստանալուց և որպես կաշառք առանձնացված 50.000 ՀՀ դրամ գումարը Գյումրիի զբաղվածության տարածքային կենտրոնի տնօրենի տեղակալին տալուց անմիջապես հետո՝ վերջինները և զբաղվածության կենտրոնի մյուս աշխատակիցները բռնվել ու բերման են ենթարկվել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Շիրակի մարզային վարչություն:
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի քննիչների կողմից ձերբակալվել են ընդհանուր թվով 9-ը անձինք, որոնցից 8-ը կին, այդ թվում՝ զբաղվածության տարածքային կենտրոնի տնօրենը, տեղակալը, ինչպես նաև նրանց ենթակայության ներքո գտնվող թվով 6-ը մասնագետները, ովքեր, բոլորը, այդ թվում՝ կենտրոնի տնօրենը, գործով ձեռք բերված անհերքելի փաստերի ճնշման ներքո, տվել են խոստովանական ցուցմունքներ և աջակցել են նախաքննական մարմնին կոռուպցիոն մեխանիզմի ամբողջական բացահայտման համար:
Քրեական գործի նախաքննությամբ բացահայտվել են նաև զբաղվածության կենտրոնի աշխատակիցներին կաշառք տված քաղաքացիների ինքնությունները, որոնցից մեկը ձերբակալվել է, իսկ մյուսների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին:
Կատարված երկու տասնյակից ավելի խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել են գործի համար նշանակություն ունեցող բազմաթիվ իրեր, այդ թվում՝ կաշառքի գումարներ, կաշառք տված անձանց վերաբերյալ գրառումներ պարունակող փաստաթղթեր, նոթատետրեր և այլն:
Քրեական գործով վարույթն իրականացնող քննիչի կողմից որոշումներ են կայացվել հանրային ծառայության մեջ գտնվող կասկածյալների պաշտոնավարությունները ժամանակավոր դադարեցնելու վերաբերյալ:
Ձեռնարկվում են ակտիվ քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության զբաղվածության պետական գործակալության Գյումրիի տարածքային կենտրոնի աշխատակիցների կողմից կատարված կոռուպցիոն այլ հանցագործությունները և դրանում ներգրավված անձանց ինքնությունները բացահայտելու համար:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է քաղաքացիներին և պետական ու համայնքային մարմինների աշխատակիցներին դրսևորել բացառապես օրինապաշտ վարքագիծ՝ միաժամանակ հաշվի առնել, որ կաշառք և ապօրինի վարձատրություն տալու, ստանալու հանրային վտանգավորությունը բարձր է այնքանով, որ այն ոչ միայն խաթարում է պետաիշխանական և կառավարչական կառույցների բնականոն գործունեությունը, վնասում է նրանց հեղինակությանը, այլ ընդհանրապես քաղաքացիական հասարակարգ կառուցող բոլոր երկրներում մեծագույն խնդիր է, որը կարող է արգելակել իշխանության համակարգերում քաղաքացիական հասարակության ստեղծմանը, ժողովրդավարական հասարակարգի կառուցմանը՝ ի չիք դարձնելով բոլոր այն ձեռնարկումները, որոնք ուղղված են հասարակական հարաբերությունների առողջացմանը, մարդկանց բարեկեցության բարձրացմանը։

As a result of large-scale investigative and procedural actions undertaken, as well as complex operative-search measures, the employees of the Department of Economic Security and Countering Corruption and the Shirak Regional Directorate of the RA National Security Service, pursuing a consistent fight against corruption phenoma, cooperating with the employees of the Investigation Department of the NSS of RA, detected cases of receiving bribe by the director of the Gyumri Territorial Center of the State Employment Agency of the RA Ministry of Labor and Social Affairs and his subordinate employees, and giving them a bribe.
On the basis of a body of sufficient evidence obtained during the preliminary investigation on the criminal case initiated by the Investigation Department of the RA National Security Service, it was established that the director of the Gyumri Territorial Employment Center subordinate to the RA Ministry of Labor and Social Affairs, A.A., being an official, by prior agreement with his subordinate employees, who are officials, for performing actions within their powers in favor of the beneficiaries of the "State employment agency", namely: to be included in the programs “Providing a one-time compensation to the employer in case of employing persons uncompetitive in the labor market”, “Providing support in organizing childcare in parallel with work in case of mothers who are on parental leave before the child reaches 2 years of age” and “Providing support to small business and animal husbandry” and providing financial assistance from public funds, in February-March 2021, in his office of the Gyumri Territorial Employment Center, personally or through his employees, a number of citizens in covert, demanded and received a bribe in the form of large sums, and then allocated the amount as a share and transferred to employees under his command.
Once again, on 19 March, 2021, immediately after receiving money for providing support for animal husbandry from the beneficiary of the program and socially disadvantaged A.M. and after the transfer of the amount of 50,000 AMD received as a bribe to the Deputy Director of the Gyumri Territorial Employment Center, the latter and other employees of the employment center were detained and brought to the Shirak Regional Directorate of the RA National Security Service.
Based on sufficient body of evidence obtained during the preliminary investigation of the criminal case, a total of 9 persons, of whom 8 were women, including the director and deputy director of the territorial employment center, as well as 6 specialists subordinate to them were detained investigators of the Investigation Department of the RA National Security Service. All of them, including the director of the center, under pressure from the irrefutable facts obtained in the case, gave confessions and supported the preliminary investigation body in the full disclosure of the corruption mechanism.
In the preliminary investigation of the criminal case, the identities of the citizens who had given a bribe to the employees of the employment center were also detected, one of whom was detained, and against others, a written undertaking not to leave was chosen as a measure of restraint.
As a result of more than two dozens of searches, numerous items of significance to the case were found and seized, including bribes, documents containing records of bribe givers, notebooks, etc.
Decisions were made by the investigator conducting the criminal case on the temporary removal from office of suspects in the public service.
Active criminal procedural and operative-search measures are being taken to detect other corruption crimes committed by employees of the Gyumri Territorial Center of the State Employment Agency of the RA Ministry of Labor and Social Affairs and identities of persons involved in them
The RA National Security Service urges citizens and employees of state and municipal bodies to show exclusively law-abiding behavior, at the same time to take into account that the public danger of giving, receiving bribe and illegal remuneration is so great that it not only undermines the normal activities of state-power and administrative structures harms their authority, but is a big problem in all countries building a civil social system, which can delay the creation of a civil society in power systems, the construction of a democratic social system, destroying all those initiatives that are aimed at improving public relations, at increasing the well-being of people.