ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության, կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի և Շիրակի մարզային վարչության աշխատակիցները, հետևողական պայքար տանելով կոռուպցիոն երևույթների դեմ, համագործակցելով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի աշխատակիցների հետ, իրականացված մեծածավալ քննչական, դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության զբաղվածության պետական գործակալության Գյումրիի տարածքային կենտրոնի տնօրենի և նրան ենթակա աշխատակիցների կողմից կաշառք ստանալու և նրանց կաշառք տալու դեպքեր:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ պարզվել է, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ենթակայության տակ գործող Գյումրիի զբաղվածության տարածքային կենտրոնի տնօրեն Ա.Ա-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, նախնական համաձայնության գալով իր ենթակայությամբ աշխատող, պաշտոնատար անձ հանդիսացող աշխատակիցների հետ, Զբաղվածության պետական գործակալության շահառուների օգտին իր լիազորությունների շրջանակում գործողություն կատարելու, այն է՝ Աշխատաշուկայում անմրցունակ անձանց աշխատանքի տեղավորման դեպքում գործատուին միանվագ փոխհատուցման տրամադրում, Երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվող մայրերի՝ մինչև երեխայի երկու տարին լրանալն աշխատանքի վերադառնալու դեպքում երեխայի խնամքն աշխատանքին զուգահեռ կազմակերպելու համար աջակցության տրամադրում, «Փոքր բիզնեսի, ինչպես նաև անասնապահությամբ զբաղվելու համար աջակցության տրամադրում» ծրագրերում ընդգրկելու և պետության միջոցներից դրամական օգնություն տրամադրելու համար, 2021 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներին Գյումրիի զբաղվածության տարածքային կենտրոնի իր աշխատասենյակում, մի շարք քաղաքացիներից, անձամբ կամ իր աշխատակիցների միջոցով, քողարկված եղանակով պահանջել և ստացել է զգալի չափերով կաշառքի գումարներ, իսկ այնուհետև՝ դրանցից որպես «մասնաբաժին» գումարներ է առանձնացրել և փոխանցել իր ենթակայության ներքո գտնվող աշխատակիցներին:
Հերթական անգամ՝ 2021 թվականի մարտի 19-ին, ծրագրի շահառու հանդիսացած և սոցիալապես անապահով Ա.Մ-ի կողմից անասնապահությամբ զբաղվելու համար աջակցություն տրամադրած գումարը ստանալուց և որպես կաշառք առանձնացված 50.000 ՀՀ դրամ գումարը Գյումրիի զբաղվածության տարածքային կենտրոնի տնօրենի տեղակալին տալուց անմիջապես հետո՝ վերջինները և զբաղվածության կենտրոնի մյուս աշխատակիցները բռնվել ու բերման են ենթարկվել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Շիրակի մարզային վարչություն:
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի քննիչների կողմից ձերբակալվել են ընդհանուր թվով 9-ը անձինք, որոնցից 8-ը կին, այդ թվում՝ զբաղվածության տարածքային կենտրոնի տնօրենը, տեղակալը, ինչպես նաև նրանց ենթակայության ներքո գտնվող թվով 6-ը մասնագետները, ովքեր, բոլորը, այդ թվում՝ կենտրոնի տնօրենը, գործով ձեռք բերված անհերքելի փաստերի ճնշման ներքո, տվել են խոստովանական ցուցմունքներ և աջակցել են նախաքննական մարմնին կոռուպցիոն մեխանիզմի ամբողջական բացահայտման համար:
Քրեական գործի նախաքննությամբ բացահայտվել են նաև զբաղվածության կենտրոնի աշխատակիցներին կաշառք տված քաղաքացիների ինքնությունները, որոնցից մեկը ձերբակալվել է, իսկ մյուսների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին:
Կատարված երկու տասնյակից ավելի խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել են գործի համար նշանակություն ունեցող բազմաթիվ իրեր, այդ թվում՝ կաշառքի գումարներ, կաշառք տված անձանց վերաբերյալ գրառումներ պարունակող փաստաթղթեր, նոթատետրեր և այլն:
Քրեական գործով վարույթն իրականացնող քննիչի կողմից որոշումներ են կայացվել հանրային ծառայության մեջ գտնվող կասկածյալների պաշտոնավարությունները ժամանակավոր դադարեցնելու վերաբերյալ:
Ձեռնարկվում են ակտիվ քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության զբաղվածության պետական գործակալության Գյումրիի տարածքային կենտրոնի աշխատակիցների կողմից կատարված կոռուպցիոն այլ հանցագործությունները և դրանում ներգրավված անձանց ինքնությունները բացահայտելու համար:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է քաղաքացիներին և պետական ու համայնքային մարմինների աշխատակիցներին դրսևորել բացառապես օրինապաշտ վարքագիծ՝ միաժամանակ հաշվի առնել, որ կաշառք և ապօրինի վարձատրություն տալու, ստանալու հանրային վտանգավորությունը բարձր է այնքանով, որ այն ոչ միայն խաթարում է պետաիշխանական և կառավարչական կառույցների բնականոն գործունեությունը, վնասում է նրանց հեղինակությանը, այլ ընդհանրապես քաղաքացիական հասարակարգ կառուցող բոլոր երկրներում մեծագույն խնդիր է, որը կարող է արգելակել իշխանության համակարգերում քաղաքացիական հասարակության ստեղծմանը, ժողովրդավարական հասարակարգի կառուցմանը՝ ի չիք դարձնելով բոլոր այն ձեռնարկումները, որոնք ուղղված են հասարակական հարաբերությունների առողջացմանը, մարդկանց բարեկեցության բարձրացմանը։

В результате предпринятых широкомасштабных следственных, процессуальных действий, а также комплексных оперативно-розыскных мероприятий сотрудники Департамента экономической безопасности и противодействия коррупции и Ширакского областного управления Службы национальной безопасности РА, ведя последовательную борьбу против коррупционных проявлений, сотрудничая с сотрудниками Следственного департамента Службы национальной безопасности РА, выявили случаи получения взятки директором Гюмрийского территориального центра Государственного агентства занятости Министерства труда и социальных вопросов РА и его подчиненными сотрудниками и дачи им взятки.
Итак, по достаточной совокупности полученных в ходе предварительного следствия доказательств по возбужденному в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА уголовному делу было выявлено, что директор подведомственного Министерству труда и социальных вопросов РА Гюмрийского территориального центра занятости А.А., являясь должностным лицом, по предварительному сговору со своими подчиненными работниками, являющимися должностными лицами, за совершение действий в пределах своих полномочий в пользу бенефициаров “Государственного агентства занятости”, а именно: для включения в программы “Предоставление единовременной компенсации работодателю при трудоустройстве неконкурентоспособных лиц на рынке труда”, “Предоставление поддержки в организации ухода за ребенком параллельно с работой в случае выхода на работу матерей, находящихся в отпуске по уходу за ребенком, до достижения ребенком 2 лет” и “Оказание поддержки малому бизнесу и животноводству” и оказания финансовой помощи из государственных средств, в феврале-марте 2021 года в своем рабочем кабинете Гюмрийского территориального центра занятости лично или через своих сотрудников от ряда граждан в скрытой форме требовал и получал взятку в виде крупных сумм, а затем в качестве доли выделял сумму и передавал сотрудникам, находящимся в его подчинении.
В очередной раз, 19 марта 2021 года, сразу же после получения денег за предоставление поддержки для занятия животноводством от бенефициара программы и социально необеспеченного А.М. и после передачи из полученной в качестве взятки суммы в размере 50.000 драм РА заместителю директора Гюмрийского территориального центра занятости, последние и другие сотрудники центра занятости были задержаны и подвергнуты приводу в Ширакское областное управление Службы национальной безопасности РА.
По достаточной совокупности доказательств, приобретённых в ходе предварительного следствия по уголовному делу, следователями Следственного департамента Службы национальной безопасности РА были задержаны в общей сложности 9 лиц, из которых 8 – женщин, в том числе директор и заместитель директора территориального центра занятости, а также 6 специалистов, находящихся в их подчинении. Все они, в том числе директор центра, под давлением полученных по делу неопровержимых фактов дали признательные показания и помогли органу предварительного следствия в деле полного раскрытия коррупционного механизма.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу были раскрыты также личности граждан, давшие взятку сотрудникам центра занятости, один из которых задержан, а в отношении других в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
В результате проведенных более двух десятков обысков были обнаружены и изъяты имеющие значение для дела многочисленные предметы, в том числе денежные взятки, документы, содержащие записи о взяткодателях, блокноты и т.д.
Следователем, осуществляющим производство по уголовному делу, приняты решения о временном отстранении от должности подозреваемых, находящихся на государственной службе.
Предпринимаются активные уголовно-процессуальные и оперативно-розыскные мероприятия по раскрытию иных коррупционных преступлений, совершенных сотрудниками Гюмрийского территориального центра Государственного агентства занятости Министерства труда и социальных вопросов РА и установлению личностей причастных к преступлению лиц.
Служба национальной безопасности РА призывает граждан и сотрудников государственных и муниципальных органов проявлять исключительно законопослушное поведение, одновременно учитывать, что общественная опасность дачи и получения взятки и незаконного вознаграждения велика настолько, что она не только подрывает нормальную деятельность государственно-властных и управленческих структур, вредит их авторитету и является большой проблемой во всех странах, строящих гражданский общественный строй, которая может задерживать создание гражданского общества в системах власти, строительство демократического общественного строя, уничтожив все те начинания, которые направлены на оздоровление общественных отношений, на повышение благосостояния людей.