ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ա. Հ-ն, զբաղեցնելով ՀՀ արդարադատության նախարարության «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի առաջատար մասնագետի պաշտոնը, ունենալով արդարադատության մայորի հատուկ կոչում, մշտապես իրականացնելով իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ, ակնհայտ ապօրինի գործողության համար ՀՀ արդարադատության նախարարության «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալից ընդունել է կաշառք ստանալու առաջարկն ու ստացել այն:
Մասնավորապես՝ պաշտոնատար անձ Ա. Հ-ն, ի թիվս այլ լիազորությունների, իրավասու լինելով հսկողություն իրականացնել անձանց, հանձնուքների, ծանրոցների, անձնական իրերի խուզարկությունների և զննումների նկատմամբ, 2021 թվականի մարտին ընդունել է դատապարտյալ Ա. Ն-ի կողմից իրեն արված ակնհայտ ապօրինի գործողության առաջարկը՝ կալանավորվածներին պահելու վայրերի և ուղղիչ հիմնարկների ներքին կանոնակարգով արգելված առարկաները ՔԿՀ բերել և Ա. Ն-ին հանձնել, պայմանավորվելով, որ կաշառքի գումարն ու արգելված առարկաներն իրեն է փոխանցելու Ա. Ն-ի որդին:
Իրականացնելով իր հանցավոր մտադրությունը՝ Ա. Հ-ն 2021 թվականի մարտի 18-ին՝ ժամը 20:30-ի սահմաններում, իր՝ Երևան քաղաքում գտնվող տանը Ա. Ն-ի որդուց ստացել է կաշառքի գումարը, ինչպես նաև դատապարտյալին փոխանցելու համար արգելված առարկաները, սակայն բռնվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից և ձերբակալվել:
Կատարված անձնական խուզարկությամբ Ա. Հ-ի մոտից հայտնաբերվել են արգելված առարկաները, իսկ կաշառքի գումարը հայտնաբերվել է վերջինիս տանը կատարված խուզարկության արդյունքում:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ևս մեկ անգամ կոչ է անում զերծ մնալ կոռուպցիոն դրսևորումներից և զգուշացնում, որ լիարժեք տիրապետում է օպերատիվ իրավիճակին և օրենքով սահմանված ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկելու է բոլոր միջոցները՝ հանրային ծառայության տարբեր բնագավառներում առկա կոռուպցիոն երևույթները բացահայտելու և դրանցում ներգրավված անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու ուղղությամբ։

Case of Receiving Bribe by Officer of Penitentiary Institution Detected
As a result of operative-search measures of the RA National Security Service it was established that A. H., holding the position of a leading specialist of the security department of “Armavir” penitentiary institution of the RA Ministry of Justice, holding the special rank of Captain of Justice, constantly exercising the functions of a government representative , for an obviously illegal act, he accepted the offer from the convict of “Armavir” penitentiary institution of the RA Ministry of Justice to give him bribe and received it.
In particular, an official A. H., being authorized to exercise, among other powers, supervision over the conduct of searches of persons, and the examination of deliveries, parcels, personal belongings, in March, 2021, accepted the proposal on an obviously illegal act made to him by convicted A.N. to bring to the penitentiary institution items prohibited by the internal regulations of places of detention and correctional institutions and to hand them over to A.N., having agreed that the amount of the bribe and prohibited items will be given to him by A.N.
Carrying out his criminal intention, A. H. on 18 March, 2021, at around 20:30, in his house in Yerevan, received from A. N.’s son the amount of the bribe, as well as the prohibited items handed over to the convict, however, he was caught by the officers of the RA National Security Service and was detained.
During a personal search at A.H., the prohibited items of the bribe were found, and the amount of the bribe was found as a result of a search conducted in the latter’s house.
The RA National Security Service once again calls on to refrain from corruption manifestations and warns that it fully handles the operational situation and by applying the full toolkit established by law will take all the measures in the direction of detecting the corruption phenomena in various spheres of the public service and initiate criminal prosecutions against the persons involved in them.