ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ա. Հ-ն, զբաղեցնելով ՀՀ արդարադատության նախարարության «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի առաջատար մասնագետի պաշտոնը, ունենալով արդարադատության մայորի հատուկ կոչում, մշտապես իրականացնելով իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ, ակնհայտ ապօրինի գործողության համար ՀՀ արդարադատության նախարարության «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալից ընդունել է կաշառք ստանալու առաջարկն ու ստացել այն:
Մասնավորապես՝ պաշտոնատար անձ Ա. Հ-ն, ի թիվս այլ լիազորությունների, իրավասու լինելով հսկողություն իրականացնել անձանց, հանձնուքների, ծանրոցների, անձնական իրերի խուզարկությունների և զննումների նկատմամբ, 2021 թվականի մարտին ընդունել է դատապարտյալ Ա. Ն-ի կողմից իրեն արված ակնհայտ ապօրինի գործողության առաջարկը՝ կալանավորվածներին պահելու վայրերի և ուղղիչ հիմնարկների ներքին կանոնակարգով արգելված առարկաները ՔԿՀ բերել և Ա. Ն-ին հանձնել, պայմանավորվելով, որ կաշառքի գումարն ու արգելված առարկաներն իրեն է փոխանցելու Ա. Ն-ի որդին:
Իրականացնելով իր հանցավոր մտադրությունը՝ Ա. Հ-ն 2021 թվականի մարտի 18-ին՝ ժամը 20:30-ի սահմաններում, իր՝ Երևան քաղաքում գտնվող տանը Ա. Ն-ի որդուց ստացել է կաշառքի գումարը, ինչպես նաև դատապարտյալին փոխանցելու համար արգելված առարկաները, սակայն բռնվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից և ձերբակալվել:
Կատարված անձնական խուզարկությամբ Ա. Հ-ի մոտից հայտնաբերվել են արգելված առարկաները, իսկ կաշառքի գումարը հայտնաբերվել է վերջինիս տանը կատարված խուզարկության արդյունքում:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ևս մեկ անգամ կոչ է անում զերծ մնալ կոռուպցիոն դրսևորումներից և զգուշացնում, որ լիարժեք տիրապետում է օպերատիվ իրավիճակին և օրենքով սահմանված ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկելու է բոլոր միջոցները՝ հանրային ծառայության տարբեր բնագավառներում առկա կոռուպցիոն երևույթները բացահայտելու և դրանցում ներգրավված անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու ուղղությամբ։

Раскрыт случай получения взятки служащим уголовно-исполнительного учреждения
В результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых Службой национальной безопасности РА, выяснилось, что А.О., занимая должность ведущего специалиста отдела обеспечения безопасности уголовно-исполнительного учреждения «Армавир» Министерства юстиции РА, имея специальное звание майора юстиции, постоянно осуществляя функции представителя власти, за заведомо незаконное действие принял предложение от осужденного уголовно-исполнительного учреждения «Армавир» Министерства юстиции РА о даче ему взятки и получил ее.
В частности, должностное лицо А.О., будучи правомочным осуществлять в числе иных полномочий надзор за производством обысков лиц и досмотра личных вещей, посылок и передача, в марте 2021 года принял предложение о заведомо незаконном действии, сделанное ему осужденным А.Н., пронести в УИУ запрещенные правилами внутреннего распорядка мест содержания арестованных под стражей и исправительных учреждений предметы и передать их А.Н., договорившись, что сумму взятки и запрещенные предметы ему передаст сын А.Н.
Осуществляя свой преступный замысел, А.О. 18 марта 2021 года, около 20:30, в своем доме, находящемся в Ереване, получил от сына А.Н. сумму взятки, а также запрещенные для передачи осужденному предметы, однако был схвачен сотрудниками Службы национальной безопасности РА и задержан.
При личном обыске у А.Г. были обнаружены запрещенные предметы, а сумма взятки была обнаружена в результате проведенного в его доме обыска.
Служба национальной безопасности РА вновь призывает воздерживаться от коррупционных проявлений и предупреждает, что полностью владеет оперативной ситуацией и с применением всего установленного законодательством инструментария предпримет все усилия по выявлению коррупционных явлений в различных сферах публичной службы и возбуждению уголовного преследования в отношении вовлеченных в них лиц.