ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության, կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի և Սյունիքի մարզային վարչության աշխատակիցները, հետևողական պայքար տանելով կոռուպցիոն երևույթների դեմ, համագործակցելով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի և ՀՀ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն և տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների հետ բացահայտել են ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Սիսիանի ոստիկանության բաժնի պետի օպերատիվ գծով տեղակալի և ոստիկանության նույն բաժնի այլ աշխատակիցների կողմից խարդախությամբ ուրիշի՝ առանձնապես խոշոր չափերի գույքը հափշտակելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական լիազորությունները անցնելու դեպքեր:
ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Սիսիանի բաժնի պետի օպերատիվ գծով տեղակալ Գ.Մ.-ն, ոստիկանության նույն բաժնի համայնքային ոստիկանության բաժանմունքի տեսուչներ Ա.Բ.-ի և Գ.Հ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, 2020 թվականի դեկտեմբերի 14-ից մինչև 2021 թվականի մարտի 24-ը ներառյալ ընկած ժամանակահատվածում, քաղաքացի Հ.Գ.-ի անասնագոմերից կատարված հափշտակությունների, ինքնիրավչությունների և այլնի վերաբերյալ համապատասխան հաղորդումներ չեն ընդունել, կատարված հանցագործությունների դեպքերը պատշաճ կարգով չեն հաշվառել, փոխարենը՝ չունենալով իրավական ակտերով նախատեսված որևէ լիազորություն, ձեռնամուխ են եղել կողմերի միջև առաջացած վեճն օրենսդրությամբ չնախատեսված կարգով լուծելուն՝ այդ կերպ ակնհայտորեն դուրս գալով իրենց լիազորությունների շրջանակից:
Մասնավորապես՝ նշված պաշտոնատար անձինք, փաստացի ստանձնելով նախկին անասնատերերի իրավունքների պաշտպանությունը, արտադատական կարգով լուծել են կողմերի միջև ծագած վեճերը, որից հետո Հ.Գ.-ից նյութական օգուտներ ստանալու շահադիտական դրդումներով՝ ձեռնամուխ են եղել նրան ունեզրկելու, առանձնապես խոշոր չափերի գույք հափշտակելու գործընթացի իրականացմանը, որի համար տարբեր պատրվակներով տուժողից ստացել են առանձնապես խոշոր չափի՝ 2.550.000 ՀՀ դրամ գումար, 1.000.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ ավտոմեքենա, որոնք խարդախության եղանակով հափշտակել են:
Ավելին, անասնագողության դեպքերն իբր բացահայտելու պատրվակով, անասնագոմի տարածքից հանել են ընդհանուր 2.500.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ՝ տուժողին պատկանող տեսախցիկները և դրանց բաղկացուցիչ սարքերը, որից հետո հրաժարվել են դրանք վերադարձնել սեփականատիրոջը՝ հափշտակված տեսախցիկները վերադարձնելու և դրանք այլ անձի չվաճառելու դիմաց՝ տուժողից պահանջել են ընդհանուր 700.000 ՀՀ դրամ գումար, որի մի մասը ոստիկանության ծառայողներից մեկը ստացել է 2021 թվականի մարտի 25-ին՝ ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ աշխատակիցների վերահսկողության ներքո:
Քրեական գործով կատարված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել են գործի համար նշանակություն ունեցող բազմաթիվ իրեր, այդ թվում՝ հափշտակված առարկաներ, կենդանիներ, գումարներ և այլն:
Ոստիկանության վերը հիշատակված պաշտոնատար անձինք ձերբակալվել են և նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան, որոնք բավարարվել են:
Ձեռնարկվում են ակտիվ քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Սիսիանի բաժնի հիշյալ աշխատակիցների կողմից կատարված կոռուպցիոն այլ հանցագործությունների դեպքերը բացահայտելու և դրանց արդյունքում տուժած քաղաքացիների ինքնությունները պարզելու ուղղությամբ:

Employees of the Department of Economic Security and Countering Corruption and the Syunik Provincial Department of the RA National Security Service, pursuing a consistent fight against corruption phenomena, cooperating with the employees of the Investigation Department of the RA National Security Service and the Department for Combating Corruption and Economic Crimes of the General Department of Criminal Police of the RA Police, detected cases of theft of other people's property on an especially large scale through fraud, abuse of official powers and exceeding official powers by the Deputy Chief of the Operational Department of the Sisian Police Department of the Syunik Provincial Department of the RA Police and other employees of the same police department.
Deputy Chief of the Operational Department of the Sisian Police Department of the Syunik Provincial Department of the RA Police G.M., by prior agreement with the inspectors of the community police subdivision of the same police division A.B. and G.H. from 14 December, 2020 until 24 March, 2021 including did not receive relevant reports from citizen H.G. about the embezzlement, arbitrariness, etc. committed from the stable, did not register the cases of crimes committed in the proper manner, instead, without having any powers established by legal acts, proceeded to resolve the dispute between the parties in a manner not established by legislation, thus apparently going beyond the scope of their powers.
In particular, the mentioned officials, having actually taken upon themselves the protection of the rights of the former owners of livestock, resolved the disputes between the parties out of court, after which, out of mercenary motives to obtain from H.G. material benefit, began the process of depriving him of his property, embezzlement of property on an especially large scale, receiving an especially large sum from the victim under various pretexts - 2,550,000 AMD, a car worth 1,000,000 AMD, which were stolen by them by fraud.
Moreover, under the pretext of allegedly identifying cases of theft of cattle, they took away from the territory of the barn the video cameras and components belonging to the victim for a total amount of 2,500,000 AMD, after which they refused to return them to the owner and in exchange for returning the stolen cameras and not selling them to another person, demanded from the victim a total of 700,000 AMD, part of which one of the police officers received on 25 March, 2021 under the control of the operational officers of the RA NSS.
As a result of large-scale investigative actions carried out in the criminal case, numerous things of importance to the case were found and seized, including stolen objects, animals, money, etc.
The above-mentioned police officers were detained, and motions were filed with the court to apply arrest as a restrictive measure against them, which were satisfied.
Active criminal procedural and operative-search measures are being taken in the direction of detecting cases of other corruption crimes committed by the mentioned officers of the Sisian Police Department of the Syunik Provincial Department of the RA Police and to establish the identities of citizens who have suffered as a result of these crimes.