ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության, կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի և Սյունիքի մարզային վարչության աշխատակիցները, հետևողական պայքար տանելով կոռուպցիոն երևույթների դեմ, համագործակցելով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի և ՀՀ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն և տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների հետ բացահայտել են ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Սիսիանի ոստիկանության բաժնի պետի օպերատիվ գծով տեղակալի և ոստիկանության նույն բաժնի այլ աշխատակիցների կողմից խարդախությամբ ուրիշի՝ առանձնապես խոշոր չափերի գույքը հափշտակելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական լիազորությունները անցնելու դեպքեր:
ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Սիսիանի բաժնի պետի օպերատիվ գծով տեղակալ Գ.Մ.-ն, ոստիկանության նույն բաժնի համայնքային ոստիկանության բաժանմունքի տեսուչներ Ա.Բ.-ի և Գ.Հ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, 2020 թվականի դեկտեմբերի 14-ից մինչև 2021 թվականի մարտի 24-ը ներառյալ ընկած ժամանակահատվածում, քաղաքացի Հ.Գ.-ի անասնագոմերից կատարված հափշտակությունների, ինքնիրավչությունների և այլնի վերաբերյալ համապատասխան հաղորդումներ չեն ընդունել, կատարված հանցագործությունների դեպքերը պատշաճ կարգով չեն հաշվառել, փոխարենը՝ չունենալով իրավական ակտերով նախատեսված որևէ լիազորություն, ձեռնամուխ են եղել կողմերի միջև առաջացած վեճն օրենսդրությամբ չնախատեսված կարգով լուծելուն՝ այդ կերպ ակնհայտորեն դուրս գալով իրենց լիազորությունների շրջանակից:
Մասնավորապես՝ նշված պաշտոնատար անձինք, փաստացի ստանձնելով նախկին անասնատերերի իրավունքների պաշտպանությունը, արտադատական կարգով լուծել են կողմերի միջև ծագած վեճերը, որից հետո Հ.Գ.-ից նյութական օգուտներ ստանալու շահադիտական դրդումներով՝ ձեռնամուխ են եղել նրան ունեզրկելու, առանձնապես խոշոր չափերի գույք հափշտակելու գործընթացի իրականացմանը, որի համար տարբեր պատրվակներով տուժողից ստացել են առանձնապես խոշոր չափի՝ 2.550.000 ՀՀ դրամ գումար, 1.000.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ ավտոմեքենա, որոնք խարդախության եղանակով հափշտակել են:
Ավելին, անասնագողության դեպքերն իբր բացահայտելու պատրվակով, անասնագոմի տարածքից հանել են ընդհանուր 2.500.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ՝ տուժողին պատկանող տեսախցիկները և դրանց բաղկացուցիչ սարքերը, որից հետո հրաժարվել են դրանք վերադարձնել սեփականատիրոջը՝ հափշտակված տեսախցիկները վերադարձնելու և դրանք այլ անձի չվաճառելու դիմաց՝ տուժողից պահանջել են ընդհանուր 700.000 ՀՀ դրամ գումար, որի մի մասը ոստիկանության ծառայողներից մեկը ստացել է 2021 թվականի մարտի 25-ին՝ ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ աշխատակիցների վերահսկողության ներքո:
Քրեական գործով կատարված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել են գործի համար նշանակություն ունեցող բազմաթիվ իրեր, այդ թվում՝ հափշտակված առարկաներ, կենդանիներ, գումարներ և այլն:
Ոստիկանության վերը հիշատակված պաշտոնատար անձինք ձերբակալվել են և նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան, որոնք բավարարվել են:
Ձեռնարկվում են ակտիվ քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Սիսիանի բաժնի հիշյալ աշխատակիցների կողմից կատարված կոռուպցիոն այլ հանցագործությունների դեպքերը բացահայտելու և դրանց արդյունքում տուժած քաղաքացիների ինքնությունները պարզելու ուղղությամբ:

Сотрудники Департамента экономической безопасности и противодействия коррупции и Сюникского областного управления Службы национальной безопасности РА, ведя последовательную борьбу против коррупционных явлений, в сотрудничестве с сотрудниками Следственного департамента Службы национальной безопасности РА и Управления по борьбе с коррупционными и экономическими преступлениями Главного управления уголовной полиции Полиции РА раскрыли случаи хищения чужого имущества в особо крупных размерах путем мошенничества, злоупотребления должностными полномочиями и превышения должностных полномочий заместителем начальника по оперативной части Сисианского отдела полиции Сюникского областного управления Полиции РА и другими сотрудниками того же отдела полиции.
Итак, заместитель начальника по оперативной части Сисианского отдела Сюникского областного управления Полиции РА Г.М. по предварительному сговору с инспекторами отделения общинной полиции того же отдела полиции А.Б. и Г.А. с 14 декабря 2020г. по 24 марта 2021г. включительно не принимали соответствующие сообщения от гражданина Г.Г. о совершенных из хлевов хищениях, самоуправстве и т.д., не регистрировали в надлежащем порядке случаи совершенных преступлений, вместо этого, не имея предусмотренных правовыми актами каких-либо полномочий, приступили к разрешению возникшего между сторонами спора в порядке, не предусмотренном законодательством, тем самым явно выйдя за рамки своих полномочий.
В частности, указанные должностные лица, фактически взяв на себя защиту прав бывших владельцев скота, разрешили возникшие между сторонами споры во внесудебном порядке, после чего из корыстных побуждений получить от Г.Г. материальную выгоду, начали процесс лишения его имущества, хищения имущества в особо крупных размерах, под различными предлогами получив за это от потерпевшего сумму в особо крупных размерах – 2.550.000 драмов РА, автомобиль стоимостью 1.000.000 драмов РА, которые путем мошенничества были ими похищены.
Более того, под предлогом якобы выявления случаев кражи скота они забрали с территории хлева принадлежащие потерпевшему видеокамеры и комплектующие устройства на общую сумму в размере 2.500.000 драмов РА, после чего отказались возвращать их собственнику и, чтобы вернуть похищенные видеокамеры и не продать их другому лицу, потребовали от потерпевшего сумму в размере 700.000 драмов РА, часть которой один из служащих полиции получил 25 марта 2021г. под контролем оперативных сотрудников СНБ РА.
В результате проведенных крупномасштабных следственных действий по уголовному делу было обнаружено и изъято множество вещей, имеющих значение для дела, в том числе похищенные предметы, животные, деньги и т.д.
Вышеуказанные должностные лица Полиции были задержаны, и в суд были представлены ходатайства о применении в их отношении меры пресечения в виде заключения под стражу, которые были удовлетворены.
Предпринимаются активные уголовно-процессуальные и оперативно-розыскные мероприятия по выявлению случаев других коррупционных преступлений, совершенных указанными сотрудниками Сисианского отдела Сюникского областного управления Полиции, и установлению личностей граждан, пострадавших в результате этих преступлений.