Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ավարտվել է պետական դավաճանություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը
06-04-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում կատարված համակողմանի և արդյունավետ քննության արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ այն մասին, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին, նախկինում բազմիցս գտնվել է Թուրքիայի Հանրապետությունում, որի ընթացքում արդեն հայտնվել է այդ երկրում գործունեություն ծավալած ադրբեջանական հետախուզական ծառայությունների տեսադաշտում և հավաքագրվել նշված կազմակերպության ներկայացուցչի կողմից: Այնուհետև, վերադառնալով մշտական բնակության վայր, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին Թուրքիայում բնակվող իր ծանոթի միջոցով, օտարերկրյա հետախուզության ծառայության աշխատակցին է փոխանցել իր բջջային հեռախոսահամարը: Արդյունքում, տեղի ունեցած հեռախոսազրույցների ընթացքում, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին թշնամական գործունեությամբ զբաղվող նշված կազմակերպության ներկայացուցչից ընդունել է վարձատրության դիմաց, ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության ու արտաքին անվտանգության, հանցավոր գործունեություն իրականացնելու, զինված ուժերի, սպառազինությունների մասին պետական գաղտնիք կազմող և այլ բնույթի տեղեկություններ ձեռք բերելու կամ արդեն իսկ իրեն հասանելի դարձած տեղեկատվությունը փոխանցելու վերաբերյալ առաջարկը, որից հետո ստորագրել և համացանցային կապի միջոցով նշված անձին է ուղարկել համապատասխան բովանդակությամբ համաձայնագիրն ու ընտրել իր ծածկանունը:
Դրանից հետո Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար օտարերկրյա կազմակերպության ներկայացուցչին օգնություն ցույց տալու կապակցությամբ ծավալած հանցավոր գործունեության ընթացքում հավաքել է պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող տվյալներ, ինչպես նաև այլ բնույթի տեղեկություններ, որոնք ինչպես անձամբ, այնպես էլ կնոջ միջոցով օտարերկրյա հետախուզության ծառայության աշխատակցի հետ համացանցային կապի ընթացքում փոխանցել է վերջինիս և դրա դիմաց որպես վարձատրություն ստացել շուրջ 1500 ԱՄՆ դոլար գումար:
Նկարագրված արարքները կատարելու համար նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Պետական դավաճանությանն օժանդակելու համար որպես մեղադրյալ է ներգրավվել նաև ՀՀ քաղաքացու կինը, ում նկատմամբ ընտրվել է անազատության հետ չկապված խափանման միջոց:
Առաջադրված մեղադրանքներում մեղադրյալներն իրենց լիովին մեղավոր են ճանաչել և տվել խոստովանական ցուցմունքներ:
2021 թվականի ապրիլի 5-ին հիշատակված 2 անձանց մասով քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է նախաքննության նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և գործն ըստ էության քննության առնելու նպատակով դատարան ուղարկելու նպատակով։
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը զգուշացնում է, որ հետևողական և անզիջում պայքար է տանելու օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների և այլ կազմակերպությունների, ինչպես նաև առանձին անձանց հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ, շարունակելու է ձեռնարկել գործուն միջոցառումներ՝ անձի, հասարակության և պետության անվտանգությունը, սահմանադրական կարգը, քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները ներքին և արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու ուղղությամբ:

В Следственном департаменте Службы национальной безопасности завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по случаю совершения государственной измены
06-04-2021
В результате всестороннего и эффективного расследования, проведенного в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, были получены достаточные фактические данные о том, что гражданин Республики Армения ранее много раз был в Турецкой Республике и в течение этого времени оказался в поле зрения азербайджанских разведывательных служб, развернувших деятельность в этой стране, и был завербован представителем указанной организации.
Затем, вернувшись на постоянное место жительство, гражданин Республики Армения через проживающего в Турции своего знакомого передал сотруднику иностранной разведывательной службы свой мобильный номер телефона.
В результате, гражданин Республики Армения в ходе телефонных разговоров принял от представителя указанной организации, осуществляющей враждебную деятельность, предложение об осуществлении преступной деятельности, о получении содержащих государственную тайну сведений о вооруженных силах, вооружении и иных сведений или передаче уже доступной ему информации за вознаграждение в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения и Республики Арцах, после чего подписал и посредством социальной сети послал указанному лицу соглашение соответствующего содержания и выбрал себе псевдоним.
После этого, для осуществления враждебной деятельности гражданин Республики Армения в ходе преступной деятельности, осуществленной в связи с оказанием помощи представителю иностранной организации, собрал данные, составляющие государственную и служебную тайну, а также сведения иного характера, которые как лично, так и с помощью жены были переданы сотруднику иностранной разведывательной службы по интернет-связи. Взамен этого в качестве вознаграждения он получил сумму в размере 1500 долларов США.
По совокупности достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, гражданин республики Армения был привлечен в качестве обвиняемого в совершении описываемых деяний и ему предъявлено обвинение по части 1-ой статьи 299 Уголовного кодекса РА, в качестве меры пресечения применено заключение под стражу.
За содействие в совершении государственной измены в качестве обвиняемой также была привлечена жена гражданина РА, в отношении которой избрана мера пресечения, не связанная с лишением свободы.
По предъявленным обвинениям обвиняемые признали себя полностью виновными и дали признательные показания.
5 апреля 2021 года уголовное дело в отношении 2 упомянутых лиц с обвинительным заключением было направлено прокурору, осуществляющему процессуальное руководство предварительным следствием, для утверждения обвинительного заключения и направления дела в суд для рассмотрения по существу.
Служба национальной безопасности Республики Армения предупреждает, что будет вести последовательную и непримиримую борьбу, направленную на раскрытие, пресечение и предотвращение разведывательной деятельности спецслужб и иных организаций иностранных государств, а также отдельных лиц, и продолжит осуществлять действенные мероприятия, направленные на защиту безопасности личности, общества и государства, конституционного строя, прав и свобод граждан от внешних и внутренних угроз.