ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված բացատրական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել և կամովին հանձնվել է մեծ քանակությամբ զենք և ռազմամթերք (տեսանյութ)
12-04-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի աշխատակիցների կողմից իրականացված բացատրական աշխատանքների արդյունքում ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի 6 ծառայողներ կամովին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանն են հանձնել 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմի ընթացքում իրենց կողմից Արցախի Հանրապետության տարածքում հայտնաբերված և Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված, հրազեն հանդիսացող «ԱԿ-74» մոդելի, 5,45 մմ տրամաչափի 3 միավոր ինքնաձիգներ, «ՍՎԴ» տեսակի, 7,62մմ տրամաչափի 1 միավոր դիպուկահար հրացան՝ օպտիկական նշանառության սարքով, ինչպես նաև ռազմամթերք հանդիսացող 5,45մմ տրամաչափի 1925 միավոր մարտական փամփուշտներ՝ նախատեսված «ԱԿ-74» ինքնաձիգների, «ՌՊԿ-74» տեսակի ձեռքի գնդացիրների և դրանց մոդիֆիկացիաների համար, 40մմ տրամաչափի 1 միավոր բեկորային նռնակ՝ նախատեսված նռնականետերից կրակելու համար, մարտական շեղբավոր սառը զենք հանդիսացող՝ «Կալաշնիկով» ինքնաձիգի 3 միավոր սվին-դանակ, ինչպես նաև տարբեր տեսակի այլ ռազմամթերք:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է ձեռնարկել օպերատիվ-հետախուզական ակտիվ միջոցառումներ՝ մարտի դաշտից ապօրինի կերպով Հայաստանի Հանրապետության տարածք տեղափոխված հնարավոր այլ զենքերն ու զինամթերքը հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է մարտերին մասնակցած և ռազմական գործողությունների ժամանակահատվածում կամ հրադադարի հաստատումից հետո իրենց հետ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ապօրինի փոխադրած և պահած զենք-զինամթերքը, պայթուցիկ նյութերը կամ սարքերն ինքնակամ հանձնել իրավապահ մարմիններին, որպիսի գործողությունները օրենքով սահմանված կարգով հիմք կհանդիսանան անձին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու համար:

В результате проведенных Службой национальной безопасности разъяснительных работ было обнаружено и добровольно сдано большое количество оружия и боеприпасов
12-04-2021
В результате проведенных сотрудниками Департамента военной контрразведки Службы национальной безопасности РА разъяснительных работ 6 военнослужащих воинской части N Министерства обороны РА добровольно сдали Службе национальной безопасности РА обнаруженные ими во время развязанной 27 сентября 2020 войны на территории Республики Арцах и перевезенные в Республику Армения 3 автомата модели «АК-74» калибра 5,45 мм, 1 снайперскую винтовку «СВД» калибра 7,62 мм с оптическим прицелом, а также являющихся боеприпасами 1925 боевых патронов калибра 5,45 мм, предназначенных для автоматов «АК-74», ручных пулеметов «РПК-74» и их модификаций, 1 осколочную гранату калибра 40 мм, предназначенную для стрельбы из гранатометов, являющихся боевым клинковым холодным оружием 3 штык-ножа к автомату Калашникова, а также иные боеприпасы различных видов.
Служба национальной безопасности РА продолжает предпринимать активные оперативно-розыскные мероприятия по обнаружению иного возможного оружия и боеприпасов, незаконно перевезенных с поля боя на территорию Республики Армения.
Служба национальной безопасности Республики Армения призывает лиц, участвовавших в боях, добровольно сдать правоохранительным органам незаконно перевезенное ими на территорию Республики Армения во время военных действий или после установления режима прекращения огня хранящиеся оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества или взрывные устройства, чтобы действия в установленном законом порядке послужили основанием для освобождения лица от уголовной ответственности.
Примечание. Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодекс