ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված բացատրական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել և կամովին հանձնվել է մեծ քանակությամբ զենք և ռազմամթերք (տեսանյութ)
12-04-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի աշխատակիցների կողմից իրականացված բացատրական աշխատանքների արդյունքում ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի 6 ծառայողներ կամովին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանն են հանձնել 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմի ընթացքում իրենց կողմից Արցախի Հանրապետության տարածքում հայտնաբերված և Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված, հրազեն հանդիսացող «ԱԿ-74» մոդելի, 5,45 մմ տրամաչափի 3 միավոր ինքնաձիգներ, «ՍՎԴ» տեսակի, 7,62մմ տրամաչափի 1 միավոր դիպուկահար հրացան՝ օպտիկական նշանառության սարքով, ինչպես նաև ռազմամթերք հանդիսացող 5,45մմ տրամաչափի 1925 միավոր մարտական փամփուշտներ՝ նախատեսված «ԱԿ-74» ինքնաձիգների, «ՌՊԿ-74» տեսակի ձեռքի գնդացիրների և դրանց մոդիֆիկացիաների համար, 40մմ տրամաչափի 1 միավոր բեկորային նռնակ՝ նախատեսված նռնականետերից կրակելու համար, մարտական շեղբավոր սառը զենք հանդիսացող՝ «Կալաշնիկով» ինքնաձիգի 3 միավոր սվին-դանակ, ինչպես նաև տարբեր տեսակի այլ ռազմամթերք:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը շարունակում է ձեռնարկել օպերատիվ-հետախուզական ակտիվ միջոցառումներ՝ մարտի դաշտից ապօրինի կերպով Հայաստանի Հանրապետության տարածք տեղափոխված հնարավոր այլ զենքերն ու զինամթերքը հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է մարտերին մասնակցած և ռազմական գործողությունների ժամանակահատվածում կամ հրադադարի հաստատումից հետո իրենց հետ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ապօրինի փոխադրած և պահած զենք-զինամթերքը, պայթուցիկ նյութերը կամ սարքերն ինքնակամ հանձնել իրավապահ մարմիններին, որպիսի գործողությունները օրենքով սահմանված կարգով հիմք կհանդիսանան անձին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու համար:

As a Result of Explanatory Work Carried Out by RA National Security Service, Large Amount of Weapons and Ammunition Found and Voluntarily Surrendered
12-04-2021
As a result of explanatory work carried out by the officers of the Military Counterintelligence Department of the RA National Security Service, 6 servicemen of military unit N of the RA Ministry of Defense voluntarily surrendered to the RA National Security Service found by them during the war unleashed on 27 September, 2020 in the territory of the Republic of Artsakh and transported to the Republic of Armenia 3 firearms of "AK -74" type of 5.45 mm caliber, 1 "SVD" sniper rifle of 7.62 mm caliber with a telescopic sight, as well as 1925 live ammunition of 5.45 mm caliber intended for "AK -74" assault rifles, RPK light machine guns and their modifications, 1 fragmentation grenade of 40 mm caliber intended for firing from grenade launchers, 3 bayonet-knives for Kalashnikov firearm that are combat bladed cold weapons, as well as other ammunition.
The RA National Security Service continues to take active operative-search measures in the direction of finding other possible weapons and ammunition illegally transported from the battlefield to the territory of the Republic of Armenia.
The National Security Service of the Republic of Armenia urges the participants in the battles to voluntarily surrender to law enforcement bodies the weapons, ammunition, explosives or explosive devices that they have illegally transported to the territory of the Republic of Armenia and stored during the military operations or after the establishment of the ceasefire: such actions will serve as the basis for the release of the person from criminal liability in the manner prescribed by law.