ԱԱԾ ԿՈՂՄԻՑ ԲԱՑԱՀԱՅՏՎԵԼ Է ՊԱՇՏՈՆԱՏԱՐ ԱՆՁԻ ԿՈՂՄԻՑ ԱՌԱՆՁՆԱՊԵՍ ԽՈՇՈՐ ՉԱՓԻ ԿԱՇԱՌՔ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԴԵՊՔԸ (տեսանյութ)
26-04-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Սյունիքի մարզային վարչության աշխատակիցները հետևողական պայքար տանելով կոռուպցիոն երևույթների դեմ, համագործակցելով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի աշխատակիցների հետ` բացահայտել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության աշխատակցի կողմից առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք՝ զինապարտ քաղաքացուն ծառայության հետ անհամատեղելի առողջական խնդիրների բացակայության պայմաններում պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատելու համար:
Քաղաքացի Ռ.Կ-ն երկու անգամ ստանալով պարտադիր զինվորական զորակոչից տարկետման իրավունք, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում, վերջին` երրորդ անգամ, 2021 թվականի ձմռանը բժշկական զննությունն առանց խնդիրների անցնելու, այն է` ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ ամրագրված հիվանդությունների ցանկում սահմանված մտացածին հիվանդություն ձևակերպելու արդյունքում պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատվելու և պահեստազորում հաշվառվելու նպատակով, դիմել է իր ազգականի ծանոթին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության աշխատակից հանդիսացող Խ.Դ-ին, ով խոստացել է իր լիազորությունների շրջանակներում լուծում տալ նշված հարցին, իսկ կատարված ապօրինի գործողությունների համար որպես կաշառք պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 1.574.940 ՀՀ դրամին համարժեք 3000 ԱՄՆ դոլար գումար:
Կաշառք տվողի և կաշառք ստացողի միջև կաշառքի շուրջ համաձայնության գալուց հետո Խ.Դ-ն իրականացրել է իր լիազորություններից բխող ակնհայտ ապօրինի գործողություններ, ինչի արդյունքում ռազմական դրության պայմաններում Ռ.Կ-ն ազատվել է ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հերթական զորակոչից՝ այդ ծառայությունից ազատվելու՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հիմքերի բացակայության դեպքում, որից հետո այլ անձի օժանդակությամբ ձեռնամուխ է եղել 3000 ԱՄՆ դոլարը ՀՀ բանկերից ձեռք բերելու և պաշտոնատար անձին տալու խոստման իրականացմանը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռնարկված քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում 2021 թվականի ապրիլի 20-ին, ժամը՝ 23:30-ին, Ռ.Կ-ի կողմից, այլ անձի միջոցով կաշառքի առարկա 3000 ԱՄՆ դոլար գումարը պաշտոնատար անձին տալուց հետո հայտնաբերվել և բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ տարածքային ստորաբաժանում:
Քրեական գործով կատարված քննչական ու դատավարական մեծածավալ գործողությունների, կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել է կաշառքի առարկա 3000 ԱՄՆ դոլարը, պարզվել են կատարված հանցագործությանը առնչություն ունեցած անձանց ինքնությունները, ովքեր բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ Սյունիքի մարզային վարչություն ու ձերբակալվել և որպես կասկածյալ հարցաքննությունների ժամանակ տվել են խոստովանական ցուցմունքներ:
Ձեռնարկվում են համալիր միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերևույթ հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ հանրային կառավարման տարբեր ոլորտներում առկա կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու, դրանք իսպառ բացառելու գործելաոճը կրելու է շարունակական բնույթ, այդ կապակցությամբ ցուցաբերվելու է առավել անհանդուրժողական մոտեցում:

Officers of Syunik regional department of the RA National Security Service carrying out a consistent fight against corruption phenomena, cooperating with officers of the Investigation Department of the RA National Security Service, detected a case of demanding and receiving a bribe in especially large amount by an employee of the RA Defense Ministry for the exemption of a citizen liable for military service from mandatory military service in the conditions of the absence of health problems incompatible with the service.
Citizen R.K., having twice received the right to army respite from conscription for mandatory military service, on 27 September 2020 in the conditions of the declared martial law in the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh, in order to pass without problems and the last - third medical examination in the winter of 2021, in order to be exempted from compulsory military service and be enrolled in the reserve as a result of registration of a falsified disease specified in the list of diseases established by the relevant decree of the RA Government, he turned to an acquaintance of his relative - an employee of the RA Ministry of Defense, Kh.D., who promised within the framework of his powers to resolve the mentioned issue, and for committing illegal actions demanded a bribe on an especially large scale 3000 USD - equivalent to 1.574.940 AMD.
After reaching an agreement on the bribe between the bribe giver and the bribe taker Kh.D. committed apparent illegal actions arising from his powers, as a result of which, in the conditions of martial law R.K. was released from the regular military call-up of compulsory military or alternative service in the absence of grounds for exemption from service established by the legislation of the Republic of Armenia, after which, through the mediation of another person, he began to fulfill the promise to receive 3000 USD from the banks of the Republic of Armenia and transfer them to the official.
As a result of criminal procedural and operative-search measures taken during the preliminary investigation of the criminal case initiated in connection with the incident in the Investigation Department of the RA NSS, on 20 April, 2021 at 11:30 p.m., after the transfer by R.K. through a third person to the official the subject of the bribe in the amount of 3000 USD, they were found and brought in to the territorial subdivision of the RA NSS.
As a result of large-scale investigative and procedural actions undertaken in the criminal case, searches carried out, the subject of the bribe-3000 USD was found, the identities of the persons related to the crime were established, who were brought in to the Syunik regional department of the RA NSS and detained, and as suspects gave confessionary statements during the interrogations.
Complex measures are being taken in the direction of finding out all the circumstances of the case, the full circle of persons who have committed the apparent crime, giving an adequate criminal-legal assessment to their actions.
The National Security Service informs that the modus operandi of detecting corruption manifestations in various spheres of public administration, their complete eradication will be continuous, in this regard more intolerant approach will be taken.