ԱԱԾ ԿՈՂՄԻՑ ԲԱՑԱՀԱՅՏՎԵԼ Է ՊԱՇՏՈՆԱՏԱՐ ԱՆՁԻ ԿՈՂՄԻՑ ԱՌԱՆՁՆԱՊԵՍ ԽՈՇՈՐ ՉԱՓԻ ԿԱՇԱՌՔ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԴԵՊՔԸ (տեսանյութ)
26-04-2021
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Սյունիքի մարզային վարչության աշխատակիցները հետևողական պայքար տանելով կոռուպցիոն երևույթների դեմ, համագործակցելով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի աշխատակիցների հետ` բացահայտել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության աշխատակցի կողմից առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք՝ զինապարտ քաղաքացուն ծառայության հետ անհամատեղելի առողջական խնդիրների բացակայության պայմաններում պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատելու համար:
Քաղաքացի Ռ.Կ-ն երկու անգամ ստանալով պարտադիր զինվորական զորակոչից տարկետման իրավունք, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում, վերջին` երրորդ անգամ, 2021 թվականի ձմռանը բժշկական զննությունն առանց խնդիրների անցնելու, այն է` ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ ամրագրված հիվանդությունների ցանկում սահմանված մտացածին հիվանդություն ձևակերպելու արդյունքում պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատվելու և պահեստազորում հաշվառվելու նպատակով, դիմել է իր ազգականի ծանոթին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության աշխատակից հանդիսացող Խ.Դ-ին, ով խոստացել է իր լիազորությունների շրջանակներում լուծում տալ նշված հարցին, իսկ կատարված ապօրինի գործողությունների համար որպես կաշառք պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 1.574.940 ՀՀ դրամին համարժեք 3000 ԱՄՆ դոլար գումար:
Կաշառք տվողի և կաշառք ստացողի միջև կաշառքի շուրջ համաձայնության գալուց հետո Խ.Դ-ն իրականացրել է իր լիազորություններից բխող ակնհայտ ապօրինի գործողություններ, ինչի արդյունքում ռազմական դրության պայմաններում Ռ.Կ-ն ազատվել է ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հերթական զորակոչից՝ այդ ծառայությունից ազատվելու՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հիմքերի բացակայության դեպքում, որից հետո այլ անձի օժանդակությամբ ձեռնամուխ է եղել 3000 ԱՄՆ դոլարը ՀՀ բանկերից ձեռք բերելու և պաշտոնատար անձին տալու խոստման իրականացմանը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռնարկված քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում 2021 թվականի ապրիլի 20-ին, ժամը՝ 23:30-ին, Ռ.Կ-ի կողմից, այլ անձի միջոցով կաշառքի առարկա 3000 ԱՄՆ դոլար գումարը պաշտոնատար անձին տալուց հետո հայտնաբերվել և բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ տարածքային ստորաբաժանում:
Քրեական գործով կատարված քննչական ու դատավարական մեծածավալ գործողությունների, կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել է կաշառքի առարկա 3000 ԱՄՆ դոլարը, պարզվել են կատարված հանցագործությանը առնչություն ունեցած անձանց ինքնությունները, ովքեր բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ Սյունիքի մարզային վարչություն ու ձերբակալվել և որպես կասկածյալ հարցաքննությունների ժամանակ տվել են խոստովանական ցուցմունքներ:
Ձեռնարկվում են համալիր միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, առերևույթ հանցանք կատարած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, նրանց արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ հանրային կառավարման տարբեր ոլորտներում առկա կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու, դրանք իսպառ բացառելու գործելաոճը կրելու է շարունակական բնույթ, այդ կապակցությամբ ցուցաբերվելու է առավել անհանդուրժողական մոտեցում:

СНБ был раскрыт очередной случай получения должностным лицом взятки в особо крупных размерах
Сотрудники Сюникского областного управления Службы национальной безопасности РА, ведя последовательную борьбу с коррупционными явлениями, сотрудничая со служащими Следственного департамента Службы национальной безопасности РА, выявили случай требования и получения взятки в особо крупных размерах сотрудником Министерства обороны РА за освобождение военнообязанного гражданина от обязательной срочной военной службы в условиях отсутствия несовместимых со службой проблем со здоровьем.
Итак, гражданин Р.К., получив два раза право на отсрочку от призыва на обязательную военную службу, в условиях военного положения, объявленного 27 сентября 2020 года в Республике Армения и Республике Арцах, с целью прохождения без проблем и последнего - третьего медицинского осмотра зимой 2021 года, для освобождения от срочной обязательной военной службы и зачисления в резерв в результате оформления сфальсифицированной болезни, указанной в перечне заболеваний, установленных соответствующим постановлением Правительства РА, обратился к знакомому своего родственника - сотруднику Министерства обороны РА Х.Д., который обещал в рамках своих полномочий решить этот вопрос, а за совершение незаконных действий потребовал взятку в особо крупных размерах - эквивалентные 1.574.940 драмам РА 3000 долларов США.
После достижения соглашения относительно взятки между взяткодателем и взяткополучателем Х.Д. совершил заведомо незаконные действия, вытекающие из его полномочий, в результате чего Р.К. был освобожден от очередного призыва на срочную военную или альтернативную службу при отсутствии оснований освобождения от службы, установленных законодательством Республики Армения, после чего при посредничестве другого лица начал выполнять обещание о получении 3000 долларов США в банках РА и передаче их должностному лицу.
В результате оперативно-розыскных и уголовно-процессуальных мероприятий, предпринятых в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по данному факту в Следственном департаменте СНБ РА, 20 апреля 2021 года в 23:30 часов после передачи Р.К. через третье лицо должностному лицу предмета взятки в размере 3000 долларов США они были обнаружены и подвергнуты приводу в территориальное подразделение СНБ РА.
В результате предпринятых по уголовному делу широкомасштабных следственных и процессуальных действий, проведенных обысков был обнаружен предмет взятки – 3000 долларов США, установлены личности имеющих отношение к совершенному преступлению лиц, которые были подвергнуты приводу в Сюникское областное управление СНБ РА и задержаны, и в качестве подозреваемых во время допросов дали признательные показания.
Предпринимаются комплексные мероприятия в направлении выявления всех обстоятельств дела, полного круга совершивших очевидное преступление лиц, дачи соразмерной их действиям уголовно-правовой оценки.
Служба национальной безопасности сообщает, что стиль работы по выявлению существующих коррупционных проявлений в различных сферах общественного управления и по их полному искоренению будет носить продолжительный характер, по этому поводу будет применяться более нетерпимый подход.