ԱԱԾ ՍԱՀՄԱՆԱՊԱՀ ԶՈՐՔԵՐԻ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼԻՐՈՒՄ ՆՇԵԼ ԵՆ ՍԱՀՄԱՆԱՊԱՀԻ ՕՐԸ (տեսանյութ)
Ապրիլի 26-ին Հայաստանի Հանրապետությունում նշում են Սահմանապահի օրը: Մասնագիտական տոնի առիթով ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի վարչական համալիրում կազմակերպված միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Ա. Աբազյանը, տնօրենի տեղեկալները, պաշտոնատար անձինք, Սահմանապահ զորքերի հրամանատարությունն ու հյուրեր:
Կազմակերպված միջոցառումների շարքը մեկնարկել է 2020 թվականի արցախյան պատերազմում հավերժ հերոսացած սահմանապահների հիշատակը հավերժացնող խաչքարի օծման հոգևոր արարողությամբ՝ նրանց հարազատների մասնակցությամբ:
Այնուհետև, Սահմանապահ զորքերի վարչական համալիրի նիստերի դահլիճում տեղի է ունեցել օրվա առիթով կազմակերպված պաշտոնական արարողություն, որի ընթացքում իր խոսքով ներկաներին է դիմել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Ա. Աբազյանը. շնորհավորել մասնագիտական տոնի կապակցությամբ և նշել, որ Ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերը նորանկախ Հայաստանի պատմության ընթացքում անցել են նշանակալի ճանապարհով, կերտել իրենց ուրույն կենսագրությունը և այսօր հպարտ կեցվածքով արձանագրում են անցած ուղու ընթացքում ունեցած ձեռքբերումներն ու հաջողությունները:
ՀՀ ԱԱԾ տնօրենն առանձնահատուկ կերպով ընդգծել է, ինչպես 2020 թվականի արցախյան պատերազմում, այնպես էլ մեր հայրենիքի պատմության տարբեր փուլերում հավերժ հերոսացած սահմանապահների ու նաև բոլոր հերոս հայորդիների սխրագործությունները՝ հավերժ փառքի ու գնահատանքի խոսքեր հղելով նրանց հայրենանվեր առաքելությանը:
Մասնագիտական տոնի առթիով շնորհավորանքի ու հիշատակի խոսքեր են հղել նաև ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատար Ա. Մարալչյանը, ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ վարչության պետ Ռ. Գոլուբիցկին և ՍԶ վետերանների միավորման խորհրդի նախագահ Հ. Կարապետյանը:
Այնուհետև, ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի կողմից հավերժ հերոսացած սահմանապահների հարազատներին են հանձնվել նրանց շնորհված պետական պարգևները:
Արարողությունն ամփոփվել է հերոս սահմանապահների մասին պատմող հայրենասիրական ակնարկային տեսաֆիլմով:
Սահմանապահի օրվա առիթով ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի վարչական համալիրում բացվել է նաև հերոս սահմանապահների անունները հավերժացնող փառքի անկյուն-հուշատախտակ, որտեղ տեղադրվել է N սահմանապահ ջոկատի տարածքից տեղափոխված 13-րդ դարի հայկական պատմական խաչքար՝ նպատակ ունենալով խորհրդանշել հայ ժողովրդի բազմադարյա ու հերոսական պատմության հավերժական երթը:

В АДМИНИСТРАТИВНОМ КОМПЛЕКСЕ ПОГРАНИЧНЫХ ВОЙСК СНБ ОТМЕТИЛИ ДЕНЬ ПОГРАНИЧНИКА
26 апреля в Республике Армения отмечают День пограничника. По случаю профессионального праздника в мероприятии, организованном в административном комплексе Пограничных войск СНБ РА, приняли участие Директор СНБ РА А. Абазян, заместители Директора, официальные лица, командование пограничных войск и гости.
Организованные мероприятия стартовали с торжественной церемонии освящения хачкара, увековечивающего память пограничников, проявивших героизм в Арцахской войне 2020 года, с участием их родственников.
Затем в зале заседаний административного комплекса Пограничных войск состоялась официальная церемония, организованная по случаю Дня пограничника, в ходе которой Директор Службы национальной безопасности РА А. Абазян поздравил с профессиональным праздником и отметил, что Пограничные войска Службы национальной безопасности в период истории новой независимой Армении прошли по значительному пути, создали свою особую биографию и сегодня с гордостью отмечают достижения и успехи пройденного пути.
Директор СНБ РА особо подчеркнул героические подвиги пограничников, также всех армян, ставших героями, как в Арцахской войне 2020 года, также на разных этапах истории нашей Родины, направив слова вечной славы и признательности их патриотической миссии.
По случаю профессионального праздника поздравления и слова памяти направили командующий Пограничными войсками СНБ РА А. Маралчян, начальник Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения Р. Голубицкий, председатель общественной организации "Объединение ветеранов, пенсионеров Пограничных войск СНБ РА" О. Карапетян.
Затем от имени Директора СНБ РА родственникам героически погибших пограничников были вручены присужденные им государственные награды.
Завершилась церемония показом патриотического видеофильма о героях-пограничниках.
По случаю Дня пограничника в административном комплексе Пограничных войск СНБ РА открыт также уголок - мемориальная доска, увековечивающая имена героев-пограничников, где был размещен армянский исторический хачкар XIII века, перенесенный из N-ского пограничного отряда, символизирующий вечное шествие многовековой и героической истории армянского народа.