Բացահայտվել է պետական ոչ առևտրային կազմակերպության տնօրենի կողմից կատարված յուրացման և վատնման դեպքեր
30-04-2021
ՀՀ ԱԱԾ Երևանի քաղաքային վարչությունում նախապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «Երևանի թիվ 4 արհեստագործական պետական ուսումնարան» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Կ.Հ-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, իր մտերիմ Հ.Խ-ին, նրա կնոջը՝ Ա.Բ-ին, նրա եղբորը՝ Ա.Դ-ին, իր ծանոթներ Վ.Բ-ին և Ֆ. Բ-ին 2019 թվականի հոկտեմբեր ամսից ընդունել է աշխատանքի կազմակերպության տարբեր հաստիքներում և հաստատապես տեղյակ լինելով նրանց կողմից 2019 թվականի հոկտեմբերից մինչև 2021 թվականի ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում աշխատանքի չհաճախելու, աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու հանգամանքի մասին՝ մեկ միասնական դիտավորությամբ, յուրաքանչյուր տարի հաստատել և իր ստորագրությամբ վավերացրել է կազմակերպության հաստիքացուցակները, որոնցում այդ անձինք ձևակերպված են եղել որպես կազմակերպության աշխատողներ: Արդյունքում կազմակերպության բյուջեից չաշխատած օրերի դիմաց որպես աշխատավարձի գումարներ նշված անձանց անվամբ անհիմն դուրս է գրվել շուրջ 9.200.000 ՀՀ դրամ գումար. այդ կերպ Կ.Հ-ն, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, վատնման եղանակով հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ նշված գումարը։
Բացի այդ, նույն պաշտոնատար անձ Կ.Հ-ն առանց համապատասխան փաստաթղթերի ձևակերպման, կազմակերպության տարածքում գտնվող երկհարկանի շինության շուրջ 250 քմ մակերեսով տարածքը 2019 թվականի հոկտեմբերին, ամսական 80.000 ՀՀ դրամ վարձավճարով, տրամադրել է Վ.Բ-ին և Ֆ.Բ-ին՝ կահույքի արտադրություն կազմակերպելու համար, որի դիմաց վերջիններս 2019 թվականի նոյեմբերից մինչև 2021 թվականի ապրիլ ամիսն ընկած ժամանակահատվածում Կ.Հ-ին վճարել են պայմանավորված գումարը, որը նա չի մուտքագրել կազմակերպության դրամարկղ և օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը՝ յուրացման եղանակով հափշտակել է խոշոր չափերի՝ շուրջ 1.400.000 ՀՀ դրամ գումարը։
Պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով վատնում և խոշոր չափերով յուրացում կատարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և նույն հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով:

Выявлены случаи присвоения и растраты со стороны директора государственной некоммерческой организации
30-04-2021
В городском управлении Еревана СНБ РА по подготовленным материалам были получены фактические данные о том, что директор ГНКО “Ереванское государственное ремесленное училище номер N4” К.А., являясь должностным лицом, с октября 2019 года принял на работу на различные штатные должности организации своего близкого друга Г.Х., его жену А.Б., его брата А.Д., своих знакомых В.Б. и Ф.Б. и, определенно зная об обстоятельстве непосещения ими работы с октября 2019 года по апрель 2021 года, невыполнения трудовых обязанностей, с единым умыслом ежегодно утверждал и своей подписью заверял штатные расписания организации, в которых эти лица были оформлены в качестве сотрудников организации. В результате в качестве зарплаты из бюджета организации за нерабочие дни на имя указанных лиц было необоснованно выписано около 9.200.000 драмов РА, таким образом К.A., используя свое должностное положение, путем растраты совершил хищение указанной суммы в особо крупном размере.
Кроме этого, должностное лицо К.А. без оформления соответствующих документов, в октябре 2019 года для организации производства мебели сдал в аренду В.Б. и Ф.Б. за месячную плату в размере 80.000 драмов РА территорию двухэтажного здания площадью около 250 кв.м, расположенную на территории организации, за которую последние с ноября 2019 года по апрель 2021 года выплатили К. А. согласованную сумму, которую он не внес в кассу организации и, используя свое должностное положение, совершил хищение путем присвоения крупной суммы около 1.400.000 драмов РА.
В Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3-й статьи 179 и по пунктам 1 и 3 части 2-й той же статьи Уголовного кодекса РА, по фактам растраты в особо крупном размере и присвоения в крупном размере с использованием должностного положения должностным лицом.