ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում կատարված համակողմանի և արդյունավետ քննության արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ զինված ուժերում նախկինում մի շարք բարձրաստիճան պաշտոններ զբաղեցրած զինվորականը կատարել է պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության, ինչպես նաև ստեղծելով կազմակերպված խումբ, առանց պետական գրանցման, հաշվառման և հատուկ թույլտվության (լիցենզիայի), զբաղվել է լիցենզավորման ենթակա ձեռնարկատիրական գործունեությամբ` զուգորդված պետությանն առանձնապես խոշոր չափի վնաս պատճառելով, ապօրինի ձեռք է բերել և պահել ռազմամթերք հանդիսացող փամփուշտներ, նռնակ, մարտական պայթուցիչներ:
Սույն քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված զինվորականը ծառայության մեջ գտնվելու ընթացքում ի պաշտոնե իրավունք է ստացել առնչվելու պետական և ծառայողական գաղտնիքին դասվող տեղեկությունների և այդ տեղեկությունները պարունակող փաստաթղթերի հետ:
Հիշյալ անձը տարիներ առաջ գտնվելով Վրաստանի տարածքում՝ հայտնվել է այդ երկրում գործունեություն ծավալած ադրբեջանական հետախուզական ծառայությունների տեսադաշտում և հավաքագրվելով վերջինների աշխատակիցների կողմից ստացել է կոնկրետ առաջադրանքներ, հանձնելու նպատակով հավաքել և իր մոտ պահել Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետությունների արտաքին անվտանգության, զինված ուժերի, սպառազինությունների մասին տեղեկություններ, թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար օտարերկրյա պետության ներկայացուցիչներին փոխանցել ծառայության բերումով իրեն հասանելի դարձած փաստաթղթեր ու տեղեկություններ, ինչպես նաև թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար ցույց տվել այլ օգնություն:
Ունենալով ֆինանսական խնդիրներ և նպատակ ունենալով պետական դավաճանություն կատարելու եղանակով ստանալ նյութական օգուտներ՝ թշնամական գործունեությամբ զբաղվող ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների՝ ինքնությունը չպարզված ներկայացուցիչներից ընդունել է վարձատրության դիմաց, ի վնաս Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների տարածքային անձեռնմխելիության ու արտաքին անվտանգության, հանցավոր գործունեություն իրականացնելու առաջարկը, որից հետո ձեռնամուխ է եղել դրա իրականացմանը՝ օտարերկրյա կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ մշակելով և ընտրելով ՀՀ պետական, այդ թվում՝ հակահետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններից քողարկված եղանակներով նրանց հետ կապ հաստատելու, համապատասխան տեղեկություններ փոխանցելու և այլ օգնություն ցուցաբերելու տարբերակները:
Այնուհետև իր հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով հավաքել և սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող առանձնատանը պահել է Հայաստանի և Արցախի զորամասերի, դրանց տեղակայման վայրերի, նշանակության, ստորաբաժանումների կազմի, սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի քանակների ու տեսակների, մարտական զորավարժությունների անցկացման ռադիոտվյալների, պայմանականչերի, ռադիոցանցերի, ռադիոուղղությունների, կապի պլանների, հայկական բանակային կորպուսների դիմաց առկա թշնամական ուժերի, այդ թվում՝ տանկերի, մարտկոցների, ուժեղացման միջոցների, դրանց ընդհանուր թվաքանակի, թշնամու առաջնահերթ խոցվող օբյեկտների (նշանակետերի), դրանց կոորդինատների, չափերի, խոցման միջոցների, հրթիռների քանակի, ինչպես նաև հայկական կողմի մոտ առկա Ադրբեջանի ԶՈՒ, զորամասերի, միավորումների, ստորաբաժանումների, մարտական զրահամեքենաների, այդ թվում՝ հետևակի մարտական մեքենաների և զրահափոխադրիչների, հրետանու, ականանետերի, հակատանկային միջոցների, զորային հակաօդային պաշտպանության միջոցների, դրանց տեսակների, քանակի, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում ծառայող, պահեստազորում հաշվառված անձանց և այլնի վերաբերյալ ծառայողական և պետական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթեր և տվյալներ: Ավելին, օգտագործելով Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում և Արցախի Հանրապետության ՊԲ սպայական անձնակազմի շրջանում իր ունեցած հարաբերությունները, պարբերաբար հանդիպումներ է ունեցել վերջինների հետ և հետաքրքրություններ ցուցաբերել Արցախի ՊԲ տարբեր ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող կոնկրետ գործողությունների և հրետանու ընդհանուր գործունեության վերաբերյալ, հավաքել այդպիսի տվյալներ, որից հետո՝ պարբերաբար Հայաստանի Հանրապետությունից մեկնել է Վրաստան և ինչպես Ադրբեջանի դեսպանատան տարածքում, այնպես էլ դրանից դուրս հանդիպումներ և հեռախոսազրույցներ է ունեցել ադրբեջանական հետախուզական ծառայությունների աշխատակիցների կամ նրանց ներկայացուցիչների հետ և նրանց մաս-մաս հանձնել կամ հայտնել է իր կողմից հավաքագրված ու պահված պետական կամ ծառայողական գաղտնիք պարունակող տեղեկությունները՝ կատարելով թշնամական երկրի հետախուզական ծառայությունների առաջադրանքները՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության:
Ընդ որում, բարձրաստիճան զինվորականն այդ ամբողջ ժամանակահատվածում փորձել է հնարավորինս գաղտնի պահել իր անձը, հետախուզական ծառայությունների հետ ունեցած կոնտակտային հեռախոսահամարներն ու կապի միջոցները:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալներով պարզվել է, որ որպես մեղադրյալ ներգրավված զինվորականը ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների՝ ինքնությունը չպարզված աշխատակիցներին հանդիպելու և նրանց համապատասխան տեղեկություններ փոխանցելու նպատակով անձամբ մեկնել է Վրաստանում Ադրբեջանի դեսպանատուն, չբացահայտվելու նպատակով քողարկել իր արտաքինը, դեսպանատան շենքում հանդիպել հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներին և նրանց փոխանցել իրենից պահանջված և իր կողմից հավաքած պետական, ծառայողական գաղտնիք կազմող, ինչպես նաև ծառայության բերումով կամ անձնական կապերով իրեն հայտնի դարձած տեղեկությունները:
Արդյունքում, ՀՀ զինված ուժերում բարձրաստիճան պաշտոններ զբաղեցրած անձը օտարերկրյա պետության ներկայացուցիչներին հանձնել է պետական և ծառայողական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ, որով հակառակորդին ընձեռել է իրական հնարավորություն՝ կատարելու ուժերի և միջոցների ճշգրիտ հաշվարկներ, որոշել տարբեր հատվածներում իր կողմից խնդիրների կատարմանն ընդգրկվող ուժերի և միջոցների քանակը, տեղադիրքերը, տեղաբաշխումները, դրանց համապատասխան կատարել տակտիկական փոփոխություններ, ինչպես նաև կանխորոշել ՀՀ ԶՈԻ տարբեր զորամասերի կողմից իրականացվելիք խնդիրների հնարավոր ծավալներն ու հավանական բնույթը, մարտական գործողությունների վարման ընթացքում նպատակային և արդյունավետ խոցման համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծել և արդյունքում խոչընդոտել ՀՀ ԶՈԻ ստորաբաժանումների առջև դրված խնդիրների պատշաճ իրականացմանը՝ այդ կերպ լրտեսության, պետական գաղտնիք հանձնելու կամ թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար այլ օգնություն ցույց տալու եղանակներով կատարել պետական դավաճանություն: Այս ամենով հանդերձ, քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով պարզվել է նաև, որ նույն անձը, գործելով կազմակերպված խմբի կազմում, ապօրինի զբաղվել է լիցենզավորման ենթակա ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, մասնավորապես ընկերոջ հետ միասին ձեռք է բերել և Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծել ռազմական նշանակության ապրանք հանդիսացող 200-ից ավելի տանկային ականջակալ-սաղավարտներ, որոնք վաճառել է օտարերկրյա պետության քաղաքացուն և ստացել 7,466,505 ՀՀ դրամ հասույթ՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի վնաս:
Վերոնշյալից բացի, ՀՀ զինված ուժերում բարձրաստիճան պաշտոններ զբաղեցրած անձը քննությամբ չպարզված ժամանակահատվածում ապօրինի ձեռք է բերել, փոխադրել և մինչև 2020 թվականի հունիսի 3-ը ներառյալ ընկած ժամանակահատվածում սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող առանձնատանը ապօրինի պահել է դիպուկահար հրացաններից, գնդացիրներից և այլ զենքերից ու ատրճանակներից կրակելու համար նախատեսված ռազմամթերք հանդիսացող ավելի քան 1000 հատ մարտական փամփուշտներ, «Ֆ-1» տեսակի ձեռքի բեկորային մարտական նռնակ, մարտական պայթուցիչ:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում բարձրաստիճան զինվորականը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Պետական դավաճանություն կատարելու, կազմակերպված խմբի կողմից պետությանն առանձնապես խոշոր չափերի վնասի պատճառմամբ ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու և ռազմամթերք ապօրինի ձեռք բերելու, փոխադրելու և պահելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է նախաքննության նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և գործն ըստ էության քննության առնելու նպատակով դատարան ուղարկելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը զգուշացնում է, որ հետևողական և անզիջում պայքար է տանելու օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների և այլ կազմակերպությունների, ինչպես նաև առանձին անձանց հետախուզական գործունեության բացահայտման, կանխման և խափանման ուղղությամբ, շարունակելու է ձեռնարկել գործուն միջոցառումներ՝ անձի, հասարակության և պետության անվտանգությունը, սահմանադրական կարգը, քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները ներքին և արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու ուղղությամբ:

В результате проведенного всестороннего и эффективного расследования в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА были получены достаточные фактические данные о том, что военнослужащий, ранее занимавший ряд высоких должностей в Вооруженных Силах РА, совершил государственную измену в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения, а также создав организованную группу, без государственной регистрации, учета и специального разрешения (лицензии) занимался подлежащей лицензированию предпринимательской деятельностью, сопряженной с причинением государству ущерба в особо крупных размерах, незаконно приобрел и хранил патроны, гранату и боевые взрыватели, являющиеся боеприпасами.
И так, военнослужащий, привлеченный в качестве обвиняемого по данному уголовному делу, в период нахождения на службе по должности получил право допуск к сведениям, относящимся к государственной и служебной тайне и документам, содержащим эти сведения.
Упомянутое лицо, находясь на территории Грузии несколько лет назад, оказался в поле зрения осуществляющих деятельность в этой стране азербайджанской разведывательных служб и, будучи завербованным сотрудниками этих служб, получил конкретные задания, с целью передачи собирал и хранил у себя сведения о внешней безопасности, вооруженных силах и вооружениях Республики Армения и Республики Арцах, для осуществления враждебной деятельности передавал представителям иностранного государства документы и сведения, ставшие ему доступными по роду службы, а также для осуществления враждебной деятельности оказывал иную помощь.
Имея финансовые проблемы и намереваясь путем совершения государственной измены получить материальную выгоду, от представителей азербайджанских спецслужб, занимающихся враждебной деятельностью, личность которых не установлена, за вознаграждение принял предложение осуществить преступную деятельность в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения и Республики Арцах, после чего приступил к ее реализации: с представителями иностранной организации разрабатывая и выбирая варианты установления с ними связи, передачи соответствующих сведений и оказания иной помощи втайне от государственных органов РА, в том числе и осуществляющих контрразведывательную деятельность.
Затем, с целью осуществления своего преступного намерения, в частном доме, принадлежащем ему по праву собственности собрал и хранил документы и сведения, составляющие государственную и служебную тайну о воинских частях Армении и Арцаха, местах их дислокации, назначении, составе подразделений, количестве и видах вооружения и военной техники, радиоданных проведения боевых учений, условных сигналах, радиосетях, радионаправлениях, планах связи, вражеских силах, имеющихся перед корпусами армянской армии, в том числе танках, батареях, средствах усиления, об их общей численности, приоритетных для поражения объектах врага (цели), их координатах, размерах, средствах поражения, количестве ракет, а также данные о наличии у армянской стороны сведений об азербайджанских ВС, воинских частях, соединениях, подразделениях, боевой бронетехники, в том числе боевых машинах пехоты и бронетранспортерах, артиллерии, минометов, противотанковых средствах, войсковых средствах противовоздушной обороны, их видах, количестве, сведения о лицах, служащих и зачисленных в запас Вооружённых Сил Республики Армения и т.д.
Более того, используя свои связи, имеющиеся среди офицерского состава в Вооруженных Силах Республики Армения и Армии обороны Республики Арцах, периодически встречался с последними и проявлял интерес к конкретным действиям, осуществляемым разными подразделениями Армии обороны Арцаха и общей деятельности артиллерии, собирал об этом данные, после чего периодически из Республики Армения выезжал в Грузию, и как на территории посольства Азербайджана, так и за ее пределами встречался и вел телефонные разговоры с сотрудниками разведывательных служб Азербайджана или их представителями, и, выполняя задания разведывательных служб вражеской страны, по частям передавал или сообщал им собранные и сохраненные сведения, составляющие государственную или служебную тайну, в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.
При этом, на протяжении всего этого времени высокопоставленный военнослужащий пытался по возможности сохранить в тайне свою личность, имеющиеся контактные телефонные номера и средства связи с разведывательными службами.
По данным, полученным в ходе расследования, выяснилось, что привлеченный в качестве обвиняемого военный лично отправился в посольство Азербайджана в Грузии с целью встречи с сотрудниками азербайджанских спецслужб, личность которых не установлена и передачи им соответствующих сведений, и, чтобы не быть обнаруженным, скрыл свою внешность, в здании посольства встретился с сотрудниками специальных служб и передал им требуемые от него и собранные им сведения, составляющие государственную и служебную тайну, а также ставшие ему известными по роду службы или личным связям.
В результате, лицо, занимавшее высокие должности в Вооруженных силах РА, передало представителям иностранного государства сведения, содержащие государственную и служебную тайну, чем предоставило противнику реальную возможность произвести точные расчеты сил и средств, определить численность, дислокацию, расположение сил и средств, задействованных для выполнения им задач на различных участках, в соответствии с этим выполнить тактические изменения, а также заранее определить возможный объем и вероятный характер задач, которые должны были быть выполнены разными воинскими частями ВС РА, создать для благоприятные условия для прицельного и эффективного поражения в ходе ведения боевых действий и в результате препятствовать надлежащему выполнению поставленных перед подразделениями ВС РА задач, таким образом путем шпионажа, передачи государственной тайны или оказания иной помощи в осуществлении враждебной деятельности совершил государственную измену.
Невзирая на все это, по полученным в ходе предварительного следствия по уголовному делу доказательствам выяснилось также, что то же лицо, действуя в составе организованной группы, незаконно занимался подлежащей лицензированию предпринимательской деятельностью, в частности с другом вместе приобрел и ввез в Республику Армения более 200 танковых наушников-шлемов, являющихся товарами военного значения, которые продал гражданину иностранного государства и получил прибыль 7,466,505 драмов РА, причинив государству ущерб в особо крупных размерах.
Кроме вышеуказанного, лицо, занимающее высокие должности в Вооруженных силах РА, в не установленный следствием срок, незаконно приобрело, перевезло и в период до 3 июня 2020 года включительно в частном доме, принадлежащем ему по праву собственности незаконно хранило более 1000 боевых патронов, являющихся боеприпасами и предназначенных для выстрела из снайперских винтовок, пулеметов и иного оружия, и пистолетов, ручную осколочная боевую гранату «Ф-1», боевой взрыватель.
По достаточной совокупности доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, высокопоставленный военнослужащий был привлечен в качестве обвиняемого и в качестве меры пресечения в отношении него избрано заключение под стражу.
Уголовное дело, возбужденное по фактам совершения государственной измены, осуществления незаконной предпринимательской деятельности организованной группой с причинением ущерба государству в особо крупных размерах и незаконного приобретения, перевозки и хранения боеприпасов, с обвинительным заключением было направлено прокурору, осуществляющему процессуальное руководство предварительным следствием, для его утверждения и направления в суд для рассмотрения дела по существу.
Служба национальной безопасности Республики Армения предупреждает, что будет вести последовательную и непримиримую борьбу по раскрытию, пресечению и предотвращению разведывательной деятельности спецслужб и иных организаций иностранных государств, а также отдельных лиц и продолжит предпринимать действенные мероприятия, направленные на защиту безопасности личности, общества и государства, конституционного строя, прав и свобод граждан от внешних и внутренних угроз.